Πήρε το «θρίλερ» με Παναθηναϊκό ο Ολυμπιακός και πάει προημιτελικά

Ύστερα από ένα πραγματικό «θρίλερ» από την αρχή μέχρι το τέλος της αναμέτρησης, ο Ολυμπιακός νίκησε στο κλειστό του Αγίου Θωμά τον Παναθηναϊκό 3-2 σετ για τους «16» του Κυπέλλου βόλεϊ γυναικών και προκρίθηκε στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Οι «ερυθρόλευκες» προηγήθηκαν 1-0 και 2-1 σετ και χρειάστηκαν στην τελευταία φάση του τάι μπρέικ το Challenge για να κάνουν το 15-13 και να πάρουν την πρόκριση. Μεγάλη συζήτηση προκάλεσε ο τελευταίος πόντος του αγώνα, με την Οικονομίδου να κάνει το καρφί και τον διαιτητή να δείχνει ότι η μπάλα έσκασε έξω.

Ο Παναθηναϊκός οδήγησε το ματς στο τάι μπρέικ και στο πέμπτο σετ προηγήθηκε με 8-5 με μεγάλη εμφάνιση από Κοσμά και Βεργίδου στην πάσα. Στο 13-14, στην επίθεση ο διαιτητής Παπαδογούλας έδειξε άουτ, ο Παναθηναϊκός ζήτησε βίντεο τσεκ. Ο επόπτης δεν μπόρεσε να δει τη φάση, γιατί δεν την έπιασε το βίντεο και ο πόντος παρέμεινε στον Ολυμπιακό. πρόκριση.

Κορυφαίες για τον Ολυμπιακό Χουντ και Λαμπρούση από το σερβίς.

Ο Παναθηναϊκός δεν μπήκε καλά στο πρώτο σετ. Τα καλά σερβίς των Λαμπρούση και Ζιβογίνοβιτς επέτρεψαν στις «ερυθρόλευκες» να αποκτήσουν μια σημαντική διαφορά. Ο Παναθηναϊκός μοιάσε στο -6, όμως τα σερβίς της Λαμπρύση έφεραν το +9.

Το δεύτερο σετ ανήκε ολοκληρωτικά στον Παναθηναϊκό. Οι παίκτριες του Κυριάκου Καμπερίδη βρήκαν εύκολους πόντους με την Πότοκαρ, ενώ το μπλοκ ήταν αποτελεσματικότερο. Τα λάθη περιορίστηκαν και, σε συνδυασμό με τις κακές υποδοχές των φιλοξενούμενων, οι «πράυνες» πήραν μία σημαντική διαφορά και ισοφάρισαν μετά τη χαμένη επίθεση της Καλανταρίδου.

Ο Ολυμπιακός μπήκε εξαιρετικά στο τρίτο σετ. Με τη Ζιβογίνοβιτς στο σερβίς, οι «ερυθρόλευκες» προηγήθηκαν με 13-2 και «καθάρισαν» το σετ με το μπλοκ της Χουντ.

Στο τέταρτο σετ, τα καλά σερβίς της Βεργίδου έδωσαν στον Παναθηναϊκό μια σημαντική διαφορά. Οι Χουντ, Ζακχαίου Τοτσίδου μείωσαν σε 22-18 και 24-20 με τη Χίπε και το ματς πήγε στο τάι μπρέικ.

Στο πέμπτο σετ, ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά και προηγήθηκε 8-5, αλλά στα σερβίς της Χίπε έφεραν την ανατροπή και ο Ολυμπιακός έφτασε στο 10-11 μετά από λάθος επίθεση της Πότοκαρ. Το «τριφύλλι» ισοφάρισε με την Οικονομίδου, αλλά μία επίθεση της Χουντ και ένα μπλοκ της Λαμπρούση έδωσαν στον Ολυμπιακό το 11-13.

Ο Ολυμπιακός έφτασε στο ματς μπολ με μπλοκ άουτ της Χουντ, αλλά η Καλαντάντζε σε πρώτο χρόνο έναε το 13-14. Η Οικονομίδου πήρε την επίθεση για τον Παναθηναϊκό, όμως ο διαιτητής έδειξε ότι η μπάλα είναι έξω, με τους γηπεδούχους να ζητούν Challenge. Σαφής εικόνα δεν υπήρχε κι έτσι ο πόντος παρέμεινε στον Ολυμπιακό.

Τα σετ: 16-25, 25-14, 11-25, 25-20, 13-15

A1: Τελευταία Ενημέρωση