«Παρέλαση» και ιστορικό τρεμπλ ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός νίκησε 3-0 σερ τον Άρη στου Ρέντη στον τρίτο και τελευταίο τελικό της Volley League γυναικών και έφτασε στην κατάκτηση του έκτου συνεχόμενου πρωταθλήματος και με ιστορικό τρεμπλ, μετά το τρόπαιο στο Κύπελλο και την κατάκτηση του Challenge Cup στην Προύσα, φτάνοντας σε ένα ιστορικό επίτευγμα στην ιστορία του αθλήματος.

Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Ολυμπιακός έχασε μόλις τρία σετ σε όλη τη σεζόν στην Ελλάδα. Η ομάδα του Πειραιά έχασε σετ στον ημιτελικό του Κυπέλλου από τον ΑΟ Θήρας, ενώ υποχρεώθηκε και σε απώλεια δύο σετ από τον Αίαντα Ευόσμου στο πρωτάθλημα.
Πρώτη σκόρερ για τον Ολυμπιακό η Νιεμέρ με 15 πόντους και τρεις άσους. Σπουδαία εμφάνιση και από τη Λαμπρούση με 13 πόντους και 7 μπλοκ.

Για τον Άρη, στον τρίτο τελικό ξεχώρισε σε Σιμόν με 10 πόντους.

Ο Ολυμπιακός μπήκε φορτσάτος στο τρίτο σετ και προηγήθηκε με 4-1. Μία χαμένη επίθεση της Χίπε και ένα καλό χτύπημα της Αλεξάκου επέτρεψαν στον Άρη να ισοφαρίσει σε 4-4. Ο Ολυμπιακός έφτασε στο 6-4 και ο Άρης ισοφάρισε ξανά σε 8-8, ενώ προσπέρασε με 9-8.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ για αρκετή ώρα, ώσπου ο Ολυμπιακός προσπέρασε και πάλι με 14-10 με τη Λαμπρούση. Με πλασέ της Χριστοδούλου, η έγινε το 16-11 και ο Ολυμπιακός «πάτησε γκάζι» στη συνέχεια και έφτασε στο τρεμπλ.

Τα σετ: 25-11, 25-15, 25-15

A1: Τελευταία Ενημέρωση