Κυπελλούχος back to back ο ΠΑΟΚ!

Κέρδισε με 3-1 τον Ηρακλή

Νικητής σε έναν τρομερό τελικό με τον Ηρακλή βγήκε ο ΠΑΟΚ με 3-1 σετ και σήκωσε το δεύτερο σερί Κύπελλο και τρίτο της ιστορίας του.

Ο «δικέφαλος του Βορρά» τα βρήκε… σκούρα σε δύο σετ κόντρα στον διαβασμένο «γηραιό», όμως με πρωταγωνιστές τους Γκάρετ και Κλάιβπαϊκ, που «καθάρισε» στο φινάλε, κατάφερε να τον λυγίσει και να σηκώσει την κούπα.

Εξαιρετικός ο Ηρακλής στο πρώτο σετ, αιφνιδίασε τον ΠΑΟΚ, που αναλώθηκε σε εύκολα λάθη. Με όπλο το μπλοκ, αλλά και τα λάθη του «δικεφάλου» που του απέφεραν οκτώ πόντους, ο «γηραιός» διατήρησε στη μεγαλύτερη διάρκεια προβάδισμα 3-4 πόντων, με τη διαφορά να φτάνει μέχρι και στους έξι (13-19). Για τον ΠΑΟΚ ξεχώρισε μόνο ο Γκάρετ, που προσπάθησε να μαζέψει τη διαφορά με σαρωτικό ποσοστό στις επιθέσεις, κάτι που δεν ήταν αρκετό για να σταματήσει τον Ηρακλή από το 1-0 σετ με 25-20.

Εντελώς διαφορετική ήταν η εικόνα στο δεύτερο σετ. Αυτή τη φορά, ο ΠΑΟΚ περιόρισε τα λάθη και ανέβασε τα ποσοστά του στο μπλοκ, παίρνοντας από νωρίς το προβάδισμα. Ο Γκάρετ συνέχισε να αποτελεί τον στυλοβάτη της επίθεσης, με το σετ να μετατρέπεται από νωρίς σε τυπική διαδικασία και το 1-1 σετ να γίνεται με 25-12.

Ορμώμενος από το δεύτερο σετ, ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά και στο τρίτο, ξεφεύγοντας στο +4 (8-4). Ο Ηρακλής μείωσε στον πόντο, όμως νέο σερί του «δικέφαλου» τον απομάκρυνε με 14-11. Ο «γηραιός» συνέχισε να κυνηγάει από κοντά, όμως συνεχόμενα λάθη έστειλαν τον ΠΑΟΚ στο +6 (20-14) και άνοιξαν το δρόμο για το 2-1 σετ με 25-20.

Αποφασισμένος να μην παραδώσει τα όπλα εύκολα μπήκε στο τέταρτο σετ ο Ηρακλής. Οι δύο ομάδες έφτασαν μαζί στο 11-11, με τον Γκάρετ να οδηγεί τον ΠΑΟΚ στο 13-11. Το προβάδισμα του ΠΑΟΚ παγιώθηκε στους 2-3, με λάθος του Κλάπβαϊκ να δίνει την ευκαιρία στον Ηρακλή να μειώσει (16-15), όμως και πάλι ο ΠΑΟΚ βρήκε τον τρόπο να διατηρήσει το προβάδισμα, με όπλο το μπλοκ. Μαυροβουνιώτης και Κλίντι ισοφάρισαν ξανά για τον Ηρακλή (18-18), όμως Τακουρίδης και παράβαση του Κλίντι διατήρησαν τα ηνία στον ΠΑΟΚ.

Ο Ηρακλής έμεινε ζωντανός στο σετ με σωστό video check που ζήτησε ο Ορφανός στο 21-20, ενώ επίθεση του Ποπόφ και μπλοκ στον Γκάρετ του έδωσαν τα ηνία στο 22-21. Ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε με λάθος σερβίς του Γηραιού, όμως ο Ποπόφ διόρθωσε το λάθος για το 23-22. Σειρά πήρε ο Κλάπβαϊκ. Με δύο σερί πόντους έδωσε το προβάδισμα στον ΠΑΟΚ (24-23), ενώ ο Γκάρετ απάντησε στην ισοφάριση του Κίντι και έκανε το 25-24. Ο Ποπόφ «χάλασε» το ματς μπολ του ΠΑΟΚ με 25-25, όμως ο Ηρακλής δεν κατάφερε να σταματήσει τον Κλάπβαϊκ που με δύο επιθέσεις έκανε το 27-25 και χάρισε το Κύπελλο στον «δικέφαλο του Βορρά»