Να δώσει τέλος στο φτωχό σερί των γκολ

21η αγωνιστική στη Ligue 1 και η Παρί Σεν Ζερμαίν υποδέχεται στο «Parc des Princes» την Μονπελιέ.

1033: Paris Saint-Germain FC - Montpellier HSC 22:00 («Parc des Princes»)

Παρί Σεν Ζερμαίν: Σκούρα τα βρήκε η Παρί στην έδρα της Ανζέ την προηγούμενη αγωνιστική, αλλά παρ' όλα αυτά κατάφερε και βρήκε το γκολ της νίκης στο 70' με τον Κουρζαβά. Μετά απ' αυτή τη δύσκολη τους νίκη, οι Παριζιάνοι συμπλήρωσαν 7 σερί παιχνίδια αήττητοι σε όλες τις διοργανώσεις, έχοντας πέντε νίκες και δύο ισοπαλίες. Στα αξιοσημείωτα είναι ότι σ' αυτά τα πέντε από τα επτά τελευταία παιχνίδια που έδωσαν, δεν έχουν καταφέρει να πετύχουν πάνω από δύο τέρματα. Ένας πολύ φτωχός απολογισμός για την ομάδα του Παρισιού που άλλες εποχές έδειχνε τέτοια παιχνίδια να τα καθαρίζει.

Αγωνιστικά νέα: Μετά την περιπέτεια που είχαν με τον Covid οι Ραφίνια (χαφ) και Κέρερ (στόπερ) αποθεραπεύτηκαν και επιστρέφουν στην αποστολή. Για τον ίδιο λόγο το τελευταίο διάστημα βρισκόταν εκτός ο τεχνικός της ομάδας, Μαουρίτσιο Ποτσετίνο που σήμερα επιστρέφει στον πάγκο. Αυτοί που αναμένεται να απουσιάσουν είναι οι Ντάγκπα (δεξιός μπακ), Μπερνάτ (αριστερός μπακ-χαφ) και Ερέρα (χαφ).

Πιθανή ενδεκάδα: Νάβας, Κουρζαβά, Ντιαλό, Μαρκίνιος, Φλορέντσι, Παρέδες, Βεράτι, Ντι Μαρία, Νεϊμάρ, Μπαπέ, Κιν.

Μονπελιέ: Γνώρισε την εντός έδρας ήττα με 2-3 από τη Μονακό και παρέμεινε για έκτο σερί παιχνίδι χωρίς νίκη, έχοντας απολογισμό τέσσερις ήττες και δύο ισοπαλίες. Οι «μονεγάσκοι» είχαν προηγηθεί στο ημίχρονο με 0-2, χάρη στα γκολ των Βόλαντ (24') και Μπεν Γεντέρ (35'). Στην επανάληψη (61') ο 30χρονος Γάλλος επιθετικός από το σημείο του πέναλτι με το δεύτερο προσωπικό του γκολ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 0-3. Κάπου εκεί έδειχνε ότι η Μονακό θα έπαιρνε μια εύκολη νίκη. Αντιθέτως όμως, μέσα σε διάστημα πέντε λεπτών (64', 69'), οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 2-3 με τους Γουαχί και Ντελόρ, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στον αγώνα. Παρ' όλα αυτά, στα εναπομείναντα λεπτά το σκορ δεν διαφοροποιήθηκε και έτσι η Μονπελιέ έφυγε ηττημένη για 8η φορά φέτος.

Αγωνιστικά νέα: Έμεινε εκτός λόγω τραυματισμού ο αρχηγός Ντελόρ (επιθετικός 18 αγώνες, 9 γκολ), ενώ εκτίει τιμωρία ο Φερί (χαφ). Πολύ σημαντική η απουσία του πρώτου, που χωρίς αυτόν η Μονπελιέ αποδυναμώνεται κατά πολύ στο επιθετικό κομμάτι.

Πιθανή ενδεκάδα: Όμλιν, Σαμπιά, Κογκρέ, Μέντες, Κότσα, Ρίτσιτς, Λε Ταλέκ, Σοτάρ, Μολέ, Μαβιντίντι, Λαβόρδε.

Προϊστορία: Με αντίπαλο την Μονπελιέ η Παρί Σεν Ζερμαίν μετράει έξι νίκες στην έδρα της, ενώ η Μονπελιέ έχει καταγράψει μόλις μία. Επίσης άλλες τέσσερις μεταξύ τους αναμετρήσεις έληξαν ισόπαλες.