Με ενθουσιασμό από τη κατάκτηση του Nations League

Στη Γιούτα των Ηνωμένων Πολιτειών, η Αμερική υποδέχεται την Κόστα Ρίκα

Στη Γιούτα των Ηνωμένων Πολιτειών, η Αμερική υποδέχεται την Κόστα Ρίκα σε διεθνή παιχνίδι φιλικού χαρακτήρα.

1847: USA - Costa Rica 02:00 («Rio Tinto Stadium»)

Ηνωμένες Πολιτείες Αμερικής: Στο πιο πρόσφατο της παιχνίδι οι Ηνωμένες Πολιτείες επικράτησαν του Μεξικού με 3-2 στην ημίωρη παράταση και κατέκτησαν το πρώτο Nations League της ηπειρωτικής ζώνης της Βόρειας Αμερικής. Σ' ένα γεμάτο από φάσεις και γκολ παιχνίδι οι Μεξικανοί ήταν αυτοί που πήραν νωρίς νωρίς το προβάδισμα με το γκολ του Κορόνα (2'), μετά από λάθος της άμυνας των Αμερικανών. Στο 24' ο Μορένο διπλασίασε τα γκολ τους, όμως ακυρώθηκε μετά από υπόδειξη του VAR. Τρία λεπτά αργότερα οι Ηνωμένες Πολιτείες ισοφάρισαν σε 1-1 με τον Τζιοβάνι Ρέινα της Ντόρτμουντ. Στην επανάληψη ο ρυθμός των δύο ομάδων έπεσε, όμως βρήκαν από ακόμη ένα γκολ σε διάστημα τριών λεπτών. Αρχικά το Μεξικό ευτύχισε να μπει μπροστά στο σκορ με τον Λάινεθ στο 79', όμως ο Μακένι στο 82' έφερε εκ νέου το αποτέλεσμα στην ισοπαλία. Με τη συμπλήρωση του 90λέπτου οι δύο ομάδες παρέμειναν στο 2-2, όπου χρειάστηκε να οδηγηθούν στην ημίωρη παράταση. Εκεί η εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Πούλισικ στο 114' έδωσε στην Αμερική τη νίκη, η οποία σήμανε και την κατάκτηση του Nations League Βορείου Αμερικής. Τεράστια ευκαιρία για το Μεξικό στο 120+4 να στείλει το παιχνίδι στη διαδικασία των πέναλτι, αφού ο Γκουαρδάδο αστόχησε από τα έντεκα βήματα, για να παραμείνει μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα της λήξης το 3-2.

Η αποστολή

Τερματοφύλακες: Ι. Χόρβαθ (Κλαμπ Μπριζ), Ζ. Στέφεν (Μάντσεστερ Σίτι), Ν. Οτσόα (Ρεάλ Σολτ Λέικ).

Αμυντικοί: Τ. Μπρουκς (Βόλφσμπουργκ), Ρ. Κάνον (Μποαβίστα), Σ. Ντεστ (Μπαρτσελόνα), Μ. Μακένζι (Γκενκ), Μ. Μιάζγκα (Άντερλεχτ), Τ. Ριμ (Φούλαμ), Α. Ρόμπινσον (Φούλαμ), Ν. Γιεντλίν (Γαλατάσαράι).

Μέσοι: Τ. Άνταμς (Λειψία), Γ. Μακένι (Γιουβέντους), Τ. Γιούιλ (Σαν Χοσέ Έρθκουεϊκς), Σ. Λέτζετ (Λος Άντζελες Γκάλαξι), Γ. Μουσά (Βαλένθια), Κ. Ακόστα (Κολοράντο Ράπιντς).

Επιθετικοί: Τ. Ρέινα (Μπορούσια Ντόρτμουντ), Τ. Σάρτζεντ (Βέρντερ Βρέμης), Κ. Πούλισικ (Τσέλσι), Μ. Ααρονσον (Ρεντ Μπουλ Σάλτζμπουργκ), Τ. Σίμπατσιου (Γιουνγκ Μπόις), Τ. Γουεά (Λιλ).

Προπονητής: Γκρεγκ Μπερχάλτερ.

Κόστα Ρίκα: Την ήττα με 3-2 από την Ονδούρα γνώρισε η Κόστα Ρίκα σε παιχνίδι που έγινε τη Δευτέρα (7/6) για τις θέσεις 3-4 του Νations League Βορείου Αμερικής. Μόλις στο 8' ο Κάμπελ έδωσε το προβάδισμα στους Κοσταρικανούς για να πάνε από θέση ισχύος στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα. Τρία λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου όμως η Ονδούρα ισοφάρισε σε 1-1, για να γυρίσει το παιχνίδι σε 2-1 στο 80'. Παρ' όλα αυτά σε μία από τις τελευταίες προσπάθειες της στο παιχνίδι η Κόστα Ρίκα βρήκε το γκολ της ισοφάρισης με τον Κάλβο (85'). Με τη συμπλήρωση 90 λεπτών αγώνα οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην ημίωρη παράταση όπου το σκορ δεν άλλαξε και απ' εκεί στη ψυχοφθόρο διαδικασία των πέναλτι για να ξεκαθαρίσει το ποια ομάδα θα πάρει την τρίτη θέση και ποια την τέταρτη. Εκεί πιο τυχερή αλλά και πιο εύστοχη φάνηκε η Ονδούρα, η οποία ευστόχησε σε ένα περισσότερο πέναλτι και πήρε αυτή την τρίτη θέση, αφήνοντας την τέταρτη για την Κόστα Ρίκα.

Η αποστολή

Τερματοφύλακες: Ε. Αλβαράδο (Λιμόν), Α. Κρουζ (Σάπρισα), Λ. Μορέιρα (Αλαχουελένσε).

Αμυντικοί: Α. Σαλασάρ (Ερεντιάνο), Κ. Φούλερ (Ερεντιάνο), Ο. Ντουάρτε (Λεβάντε), Μ. Οβιέδο (Κοπεγχάγη), Φ. Κάλβο (Σικάγο), Γ. Λόπες (Ερεντιάνο), Κ. Γουάτσον (Σάπρισα), Ρ. Ματαρίτα (Σινσινάτι).

Μέσοι: Λ. Ντίας (Κολόμπους), Σ. Μπόρχες (Λα Κορούνια), Μ. Ρουίς (Αλαχουελένσε), Ρ. Λεάλ (Νάσβιλ), Α. Κρουζ (Σινσινάτι), Μ. Αλφαρο (Αλαχουελένσε), Γ. Τεχέδα (Ερεντιάνο), Γ. Τόρες (Ερεντιάνο), Α. Μαρτίνες (Αλαχουελένσε).

Επιθετικοί: Γ. Βενέγκας (Αλαχουελένσε), Φ. Μπράουν (Βίσλα Κρακοβίας), Τ. Κάμπελ (Λεόν).

Προπονητής: Ρόναλντ Γκονζάλες.

Προϊστορία: Τα τελευταία δέκα χρόνια Ηνωμένες Πολιτείες Αμερικής και Κόστα Ρίκα έχουν συναντηθεί οκτώ φορές. Σ' αυτές τις οκτώ αναμετρήσεις οι Αμερικανοί μετράνε πέντε νίκες, έναντι τριών των Κοσταρικανών.