Νίκες για Απόλλωνα, ΑΕΚ και ΕΝΠ

Τι έγινε στους σημερινούς αγώνες

Το ένατο ροζ φύλλο πήρε ο Απόλλων Century 21, επικρατώντας με 95-64 του ΑΠΟΠ, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League. Ο ΜVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Ραφαήλ Ελευθερίου με 15 πόντους (7 ριμπάουντ, 7 ασσίστ).

O ΑΠΟΠ ξεκίνησε με πέντε πόντους του Γουάλεϊ στο πρώτο λεπτό της αναμέτρησης, με τον Απόλλωνα να παίρνει προβάδισμα στο 5' με το καλάθι του Γκόρντον (11-9). Οι «γαλάζιοι» ολοκλήρωσαν το πρώτο δεκάλεπτο έχοντας διαφορά οκτώ πόντων (26-18).

Στο 17' με το δίποντο του Μπάκερ η ομάδα της Λεμεσού άνοιξε την ψαλίδα του σκορ στους 21 πόντους (45-24), όσους ήταν και δευτερόλεπτα πριν από το τέλος (51-30) του δεύτερου δεκαλέπτου. Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με το καλάθι του Ουάσινγκτον που έκανε το 51-32.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Απόλλωνας αύξησε το υπέρ του προβάδισμα κατά δύο πόντους (76-55), ενώ στην τέταρτη και τελευταία περίοδο η διαφορά έφτασε τους 31 (95-64).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-18, 51-32, 76-55, 95-64

Απόλλων Century 21 (Φώτης Τακιανός)

Γκόρντον 20, Άλλεν 20, Ελευθερίου 15, Μάρκου 9 (3), Μπάκερ 10 (1), Γεωργίου 11 (1), Τίγκας 7 (1), Σέπος 3 (1)

ΑΠΟΠ (Μάρκος Ασωνίτης)

Ουάσινγκτον 10 (1), Κωστή 9 (3), Δημητρίου 6 (2), Γουάλεϊ 18 (3), Πίγκραμ 9 (1), Πασιαλής 8, Σταύρου 4, Πορφυρίδης, Γρίβας, Ξενοφώντος, Πολεμίτης

Την όγδοη νίκη της στη φετινή σεζόν πήρε η Πετρολίνα ΑΕΚ κερδίζοντας με 106-64 την ΕΘΑ, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League. Ο ΜVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Ανδρέας Σιζόπουλος με 37 πόντους (10 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 2 ασσίστ).

Μέχρι το 7' οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ. Οι βολές του Γιούινγκ για την ΕΘΑ έφεραν τη μείωση σε 13-12, με την ΑΕΚ να κρατά το προβάδισμά της, το οποίο μεγάλωσε μετά από σερί 14 πόντων. Το καλάθι του Ντέιβις έκανε το 27-12, δευτερόλεπτα πριν από το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, που έληξε μετά από τρίποντο και μία βολή του Κωνσταντίνου Ορφανού που μείωσε σε 27-16.

Η ομάδα της Λάρνακας κράτησε τις αποστάσεις και στο δεύτερο δεκάλεπτο, αυξάνοντας μάλιστα την υπέρ της διαφορά. Μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, οι «κιτρινοπράσινοι» δημιούργησαν απόσταση 20 πόντων (53-33).

Στο 27’ το σκορ ήταν στο 72-51, με την ΑΕΚ να ολοκληρώνει το τρίτο δεκάλεπτο με σερί 11 πόντων και να μεγαλώνει τη διαφορά (83-51). Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι πέτυχαν και πάλι περισσότερους πόντους από τον αντίπαλό τους, ξεπέρασαν τους 100 και πήραν το όγδοο τους ροζ φύλλο.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-16, 53-33, 83-51, 106-64

Πετρολίνα ΑΕΚ (Νικόλας Παπαδόπουλος)

Σνάιντερ 10 (1), Σιζόπουλος 37 (10), Ογκμπέιντε 7, Nτέιβις 23, Γιανναράς 6 (2), Κουτούρης, Παναγιώτου 3 (1), Λουκά 2, Αλεξάνδρου 4, Παντελή 9 (1), Μαντοβάνης 5 (1)

ΕΘΑ (Χάντι Ελχάτζ)

Γιούινγκ 27 (2), ΜακΝιλ 9 (1), Κάσινος, Κυριακίδης 8 (1), Ιγκνατόφσκι 2, Χειμώνας, Πογιατζής 2, Φ. Ορφανός, Κ. Ορφανός 6 (1), Κωνσταντινίδης 2, Ροδοσθένους 8 (2)

Στις νίκες επέστρεψε η Remedica ΕΝΠ, επικρατώντας για την 12η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League την ΑΕΛ με 85-64. Ως ο ΜVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Ντάλαν Ίνγκραμ με 27 πόντους (4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασσίστ).

H Ένωση με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου έφτιαξε διαφορά πέντε πόντων (18-13), μετά το καλάθι από τον Κουμή, ενώ έκανε ξεκίνημα με τρίποντο του Στάκι στο δεύτερο δεκάλεπτο (21-13). Μέχρι το 14’ η ΑΕΛ κατάφερε να ισοφαρίσει με το δίποντο του Άπολγουάιτ κι ένα λεπτό αργότερα βρέθηκε μπροστά στο σκορ (24-25) με το καλάθι του Φέργκιουσον. Από εκεί και πέρα, μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια, με τους «γαλαζοκιτρίνους» να κλείνουν την περίοδο μπροστά με έναν πόντο (31-32).

Η ομάδα της Λεμεσού συνέχισε να προηγείται καθ’ όλη τη διάρκεια του τρίτου δεκαλέπτου, που ολοκληρώθηκε με σκορ 52-48.

Οι γηπεδούχοι πέτυχαν την ανατροπή στο τέταρτο δεκάλεπτο, το οποίο άρχισε με πέντε πόντους του Στάκι που έδωσαν προβάδισμα στους «βυσσινί» (53-52) στο 31’. Στη συνέχεια η Ένωση κυριάρχησε, πετυχαίνοντας συνολικά 37 πόντους στην τέταρτη περίοδο, έναντι 12 της ΑΕΛ και έτσι πήρε το ροζ φύλλο με 85-64.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-13, 31-32, 48-52, 85-64