Κυπελλούχος Β1 ο Αχιλλέας

Την κατάκτηση του Κυπέλλου ΟΠΑΠ Ανδρών Β1 Κατηγορίας πανηγυρίζει ο Αχιλλέας Καϊμακλίου, ο οποίος επικράτησε με 60-53 του Αχιλλέα Αγρού στον μεγάλο τελικό, ο οποίος πραγματοποιήθηκε στο στάδιο «Κώστας Παπαέλληνας» στον Στρόβολο. Η εξέλιξη της αναμέτρησης ήταν συναρπαστική, με τις δύο ομάδες να τα δίνουν όλα στον αγωνιστικό χώρο για την νίκη και τον τίτλο, με την ομάδα του Καϊμακλίου να κατακτάει το τρόπαιο. Κορυφαίοι του αγώνα ήταν οι Ορέστης Ανδρέου (16 πόντοι, 2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασσίστ) και Γιώργος Τρετιάκοβ (16 πόντοι, 11 ριμπάουντ, 5 ασσίστ).

Πιο καλά μπήκε στο παρκέ ο Αχιλλέας Καϊμακλίου που προηγήθηκε με 8-0 στο 3’, ενώ διατήρησε το προβάδισμα του και στην συνέχεια, όπου στο 7’ ήταν μπροστά με 17-4. Έπειτα οι τυπικά φιλοξενούμενοι σημείωσαν έξι σερί πόντους (17-10), ενώ το τέλος της περιόδου βρήκε τον Αχιλλέα Καϊμακλίου να προηγείται με 19-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Αγρού μπήκε πιο συγκεντρωμένη, καταφέρνοντας μέχρι το 15’ να μειώσει την διαφορά στους δύο πόντους (22-20). Η εικόνα του Αχιλλέα Αγρού ήταν καλή και στην συνέχεια, καταφέρνοντας μέχρι το 17:30 να είναι μπροστά στο σκορ με 26-24, ενώ μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου, διατήρησε το προβάδισμα του με 28-27.

Με ένα σερί επτά πόντων μπήκε στην Γ’ περίοδο η ομάδα του Καϊμακλίου, παίρνοντας εκ νέου προβάδισμα με 34-28, ενώ στα μισά του δεκαλέπτου το σκορ ήταν υπέρ της στο 37-34. Οι δύο ομάδες προσπάθησαν στην συνέχεια να ελέγξουν τον ρυθμό του αγώνα, με το σκορ να οδηγείται στο 41-37 στην ολοκλήρωση της περιόδου.

Η ομάδα του Λούη Σιακαλλή ξεκίνησε πιο καλά στο Δ’ δεκάλεπτο, καταφέρνοντας μέχρι το 33’ να αυξήσει την διαφορά στους δέκα πόντους (47-37). Μέχρι τα μισά της περιόδου οι δύο ομάδες πέτυχαν από δύο ακόμα πόντους (49-37), ενώ δύο λεπτά αργότερα το σκορ ήταν στο 56-45. Με το φινάλε του αγώνα ο Αχιλλέας Καϊμακλίου πήρε την νίκη με τελικό σκορ 60-53.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-15, 27-28, 41-37, 60-53