Δεν άντεξε στην ανωτερότητα της Ζενίτ το Λαύριο

Τελευταία μέρα σήμερα στο τουρνουά ΟΠΑΠ Νεόφυτος Χανδριώτης με δύο παιχνίδια. Η αρχή έγινε με την αναμέτρηση του Λαυρίου και της Ζενίτ με τους Ρώσους να είναι η ομάδα που έφυγε στο τέλος με το ροζ φύλλο αγώνος καθώς επικράτησε με 51-79.

Σε σχέση με τον αγώνα με την ΤΣΣΚΑ η Ελληνική ομάδα μπήκε καλύτερα, κάνοντας πράγματα και θαύματα στην πρώτη περίοδο δείχνοντας ότι θα πουλούσε ακριβά το τομάρι της. Με όπλο την ευστοχία και την άρτια οργάνωση του παιχνιδιού από τον Βασίλη Μουράτο προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο 21-15.

Στην συνέχεια όμως οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ έσφιξαν την άμυνα τους και σε συνδυασμό με το βελτιωμένο σήμερα μακρινό τους σουτ 8/15 τρίποντα (1/19 χθες) ήταν μπροστά στο ημίχρονο με 28-41.

Στην επανάληψη παρά την προσπάθεια της Ελληνικής ομάδας τα πράγματα ήταν αδύνατο να αλλάξουν και με την Ζενίτ να συνεχίζει να πετά φωτιές από την γραμμή του τρίποντου το τελικό 51-79 ήρθε φυσιολογικά. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Κράσεφ με 11 ενώ για το Λαύριο ξεχώρισε ο Λούις με 10 πόντους.

Λαύριο: Μαρκους 10 (1), Καρτερ 9 (1), Μπλερ, Σμιθ 7, Μουράτος 7 (1), Αμινού 5 (1), Κακλαμανάκης 4, Περσίδης 6 (2), Γερομιχαλός 3 (1), Βουλγαρόπουλος, Φιλοξενίδης

Ζενίτ: Λόυντ , Καράσεφ 11 (3), Μπαρόν 3 (1), Κουζμίνσκας 5 (1), Πουσκοφ 4, Ζούμπκοφ, Άλεξ, Πόντικα 7 (1), Φράνκαπ 10 (2), Πόιτρες 10, Μίκι 10, Νάπιερ 7 (1), Γκουντάιτις 4, Βοκλιν 3 (1)

Κύπρος: Τελευταία Ενημέρωση