Κεραυνός: 3peat με «σκούπα»!(pics+vid)

Κατέκτησε τα πάντα η ομάδα του Στροβόλου

Ο Κεραυνός είναι ο πρωταθλητής για την σεζόν 2018-19 στο Πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Γυναικών, όπου μετά την νίκη του επί της ΑΕΛ στον τρίτο τελικό της σειράς, έκανε το 3-0, και έφθασε στο τρίτο διαδοχικό πρωτάθλημα και 12ο συνολικά στην ιστορία της ομάδας.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στα πρώτα στάδια του, με το σκορ να πηγαίνει στο 10-10 μέχρι το 7’. Πριν το τέλος του ημιχρόνου ο Κεραυνός πέτυχε έξι πόντους (τρίποντο η Έιβερι, δύο η Νικόλα, ένα η Κωνσταντίνου) φέρνοντας το σκορ στο 16-10. Στο 11:30 το σκορ ήταν στο 18-12, με την ΑΕΛ να σημειώνει στην πορεία πέντε πόντους (τρεις η Τόρες, δύο η Όρλοβιτς) μειώνοντας σε 18-17. Ακολούθησε ένα σερί δώδεκα πόντων για τις «ερυθροκίτρινες» (από τέσσερις Θεολόγου-Κωνσταντίνου, από δύο Έιβερι-Ρουσσάκη) με το σκορ να πάει στο 30-17 στο 18’. Με την λήξη του ημιχρόνου ο Κεραυνός ήταν μπροστά με 31-21.

Παρόμοια ήταν και η εξέλιξη του αγώνα, με τον κεραυνό να έχει ελαφριά υπεροχή στην γ’ περίοδο, καταφέρνοντας να φέρει το σκορ στο 51-37. Στο δ’ δεκάλεπτο η ΑΕΛ πάλεψε για την ανατροπή, όμως ο Κεραυνός διατήρησε το προβάδισμα του και στο τέλος έφυγε με την νίκη με 63-52.

Κορυφαία του αγώνα ήταν η Νίκι Έιβερι με 19 πόντους (2 τρίποντα, 11 ριμπάουντ, 11 ασσίστ).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-10, 31-21, 51-37, 63-52