Στην παράταση η ΑΕΛ κέρδισε την Ανόρθωση

Η ΑΕΛ, μετά από ένα ανταγωνιστικό παιχνίδι στην έδρα της, επικράτησε στην παράταση της Ανόρθωσης με 103-95, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League. Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Αλάντε Φενέρ (33 πόντους, 1 τρίποντο, 13 ριμπάουντ και 5 ασίστ), Ρίλεϊ Ντιάντζελο (29 πόντους, 1 τρίποντο, 13 ριμπάουντ και 3 ασίστ) και Κόρτνεϊ Πίγκραμ (31 πόντους, 4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ και 5 ασίστ).

Με δύο καλάθια του Ντιάντζελο η ΑΕΛ πήρε το προβάδισμα 4-0 στο πρώτο λεπτό του αγώνα, με την Ανόρθωση να απαντάει με λέι απ του Πάρκερ και τρίποντο του Μάρκου στο 2' (4-5). Η εναλλαγή του σκορ συνεχίστηκε μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, στο οποίο οι «γαλαζοκίτρινοι» είχαν το μικρό προβάδισμα (24-22).

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με σερί δέκα πόντων στο δεύτερο δεκάλεπτο και στο 13' με το λέι απ του Παντούρη είχαν διαφορά με διψήφιο αριθμό (24-34). Στη συνέχεια ήταν σειρά των γηπεδούχων για το δικό τους σερί και στο 15' με το τρίποντο του Νταρνέλ έφεραν το παιχνίδι στα ίσα (34-34). Η βολή του Μάλορι στα τελευταία δευτερόλεπτα της περιόδου έφερε την απόλυτη ισορροπία και στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (44-44).

Το ίδιο σκηνικό εξελίχθηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο, με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια. Στο 22' με το τρίποντο του Μάλορι η Ανόρθωση ήταν μπροστά με πέντε πόντους (44-49), ενώ στο 26' με το τρίποντο του Πίγκραμ η ΑΕΛ έχει το ίδιο προβάδισμα (58-53). Η ομάδα της Αμμοχώστου έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο με πέντε πόντους από τον Μάρκου ισοφάρισε σε 58-58.

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ και στο τέταρτο δεκάλεπτο, με την ΑΕΛ να παίρνει προβάδισμα επτά πόντων (85-78) στο 39' μετά το δίποντο του Φενέρ, η Ανόρθωση όμως με σερί επτά πόντων έφερε εκ νέου το παιχνίδι στα ίσα (85-85) δευτερόλεπτα πριν από το τέλος. Στο φινάλε ο Γρίβας αστόχησε σε βολή, όπως και ο Πίγκραμ στο σουτ που έκανε μετά και ο αγώνας οδηγήθηκε στην πεντάλεπτη παράταση.

Η ομάδα της Λεμεσού έκανε αρχή στην πεντάλεπτη παράταση με σερί δέκα πόντων και απέκτησε γερό προβάδισμα και σε αυτό στηρίχθηκε για να πανηγυρίσει τελικά το ροζ φύλλο με τελικό σκορ 103-95.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-22, 44-44, 58-58, 85-85, 103-95 (παρ.)