ΟΠΑΠ Basket League: Συνέτριψε τον Αχιλλέα η ΑΕΚ

Με κορυφαίο τον Ιάκωβο Παντελή που πέτυχε 22 πόντους, 2 τρίποντα και 6 ασίστ

Η Πετρολίνα ΑΕΚ επικράτησε με άνετη νίκη επί του Αχιλλέα με 94-49, για τη 12η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League, με κορυφαίο τον Ιάκωβο Παντελή που πέτυχε 22 πόντους, 2 τρίποντα και 6 ασίστ.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στην αρχή, με της δύο ομάδες να είναι στο 5-5 στο 2’. Στο ίδιο λεπτό η ΑΕΚ πήρε προβάδισμα με το τρίποντο του Σιζόπουλου για το 8-5 και η ομάδα της Λάρνακας πήρε προβάδισμα με 16-7 στο 4’. Οι Λαρνακείς πέτυχαν εντυπωσιακό σερί 21 πόντων μέχρι το 9’, με τη διαφορά να φτάνει στου2 31 πόντους από τον αντίπαλο (37-8). Σκορ δεκαλέπτου 37-10. Στη δεύτερη περίοδο οι «κιτρινοπράσινοι» συνέχισαν να σκοράρουν και στο ημίχρονο το σκορ ήταν 49-18.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι «καθάρισαν» το παιχνίδι φτάνοντας στο +40 στο 36’ (62-22), ενώ ο Αχιλλέας μείωσε με το τρίποντο του Ανθυμιάδη στο 37’. Το σκορ στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου διαμορφώθηκε σε 75-31. Στην τελευταία περίοδο η ΑΕΚ κράτησε τη διαφορά της παίρνοντας τη νίκη με 94-49.

Τα δεκάλεπτα: 37-10, 49-18, 75-31, 94-49.

Πετρολίνα ΑΕΚ (Νικόλας Παπαδόπουλος): Έουινγκ 12, Σνάιντερ 4, Σιζόπουλος 18 (4), Μανωλόπουλος 14 (2), Παντελή 22 (2), Λουκά 12, Παναγιώτου 9 (3), Στυλιανού, Κορωνίδης, Μαντοβάνης 3 (1).

Αχιλλέας Καϊμακλίου (Κυριάκος Γιαγκουλής): Μπράουν 2, Γεωργακούδης 2, Τρετιάκοβ 21 (2), Χάρβεϊ 6, Νάιλς 8, Βασιλείου 5 (1), Αγρότης 2, Ανθυμιάδης 3 (1), Κτωρίδης, Τσοχαταρίδης.

Α Κατηγορία Ανδρών: Τελευταία Ενημέρωση