Κέρδισε την Ομόνοια και μπήκε με το δεξί ο Κεραυνός

Δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα

Ο Κεραυνός ήταν ο νικητής του πρώτου χρονικά αγώνα για την φετινή ΟΠΑΠ Basket League, ο οποίος επικράτησε της Ομόνοιας εκτός έδρας στην CBF Arena, με 77-40. Το πρώτο δεκάλεπτο είδαμε ένα ισορροπημένο παιχνίδι, με τον Κεραυνό να ανεβάζει στροφές στην συνέχεια και να δημιουργεί διαφορά στο σκορ, παίρνοντας στο τέλος τη νίκη. Κορυφαίοι του αγώνα ήταν οι Άντονι Κινγκ (18 πόντοι, 10 ριμπάουντ, 4 ασσίστ), Ντάρλιν Γουίλις (18 πόντοι, 12 ριμπάουντ) και Τζόσουα Χάγκινς (16 πόντοι, 3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 8 ασσίστ).

Με τέσσερις πόντους του Κινγκ ξεκίνησε το παιχνίδι ο Κεραυνός στο πρώτο ενάμιση λεπτό, με την Oμόνοια μέχρι το 3’ να μειώνει σε 6-4. Έπειτα ακολούθησαν πέντε πόντοι για τους «πράσινους» (τρίποντο ο Χάμιλτον, δύο ο Γκάρετ) που πήραν προβάδισμα με 9-6 στο 5’. Στο επόμενο ενάμιση λεπτό ο Κεραυνός απάντησε και με τρίποντο του Χάγκινς και δύο πόντους από τον Κινγκ, παίρνοντας ξανά προβάδισμα με 11-9. Έως το 8:30 οι γηπεδούχοι ήταν βελτιωμένοι και σημείωσαν οκτώ πόντους, ενώ δέχθηκαν τρεις, με το σκορ να πηγαίνει στο 17-13 υπέρ της Ομόνοιας. Πριν την ολοκλήρωση της περιόδου ο Κεραυνός σημείωσε τρεις πόντους (δύο ο Ριντ, ένα ο Γουίλις) μειώνοντας σε 17-16.

Δεκαπέντε σερί πόντους σημείωσε ο Κεραυνός με την έναρξη της Β’ περιόδου (έξι ο Κεμπ, πέντε ο Χάγκινς, τρίποντο οι Κορωνίδης, ένα ο Γουίλις) παίρνοντας προβάδισμα με 31-17 μέχρι το 16’. Έπειτα οι «πράσινοι» με λέι απ του Χάμιλτον μείωσαν σε 31-19. Έως το 19’ οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν πέντε ακόμα πόντους (από δύο οι Γουίλις-Χάγκινς, ένα ο Κινγκ) φέρνοντας το σκορ στο 36-19. Μέχρι την ολοκλήρωση του ημιχρόνου η Ομόνοια μείωσε σε 38-25.

Μέχρι το 23’ ο Κεραυνός πέτυχε εννέα πόντους, ενώ δέχθηκε τρεις, με το σκορ να οδηγείται στο 45-28. Η ομάδα του Χριστόφορου Λειβαδιώτη κατάφερε μέχρι την ολοκλήρωση της περιόδου να μεγαλώσει την διαφορά στο σκορ, το οποίο έφθασε στο 60-31.

Δυνατά μπήκε και στην τέταρτη περίοδο ο Κεραυνός που μέχρι το 33’ σημείωσε οκτώ πόντους (πέντε ο Γουίλις, τρίποντο ο Μιχαήλ) παίρνοντας προβάδισμα με 60-38. Στο 37’ το σκορ ήταν στο 73-37 υπέρ των φιλοξενουμένων ενώ με την ολοκλήρωση του αγώνα ο Κεραυνός πήρε την νίκη με 77-40.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-16, 25-38, 31-60, 40-77