Ήττα από Νίζνι για Κεραυνό

Τελειώνει το ταξίδι

Δεν τα κατάφερε ο Κεραυνός, ο οποίος γνώρισε την ήττα από την ρωσική Nizhny Novgorod με 77-62 σε παιχνίδι που πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της φάσης των «16» του FIBA Europe Cup. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν από την αρχή του αγώνα να προηγηθούν και να διατηρήσουν το προβάδισμα τους μέχρι το τέλος. Το έργο της κυπριακής ομάδας είναι πλέον δύσκολο, ωστόσο θα ταξιδέψει στην Ρωσία για τον επαναληπτικό της ερχόμενης Τετάρτης (14/3) για να προσπαθήσει να πετύχει την ανατροπή.

Ισορροπημένα ξεκίνησε η αναμέτρηση, με το σκορ να πηγαίνει στο 6-6 μέχρι το 3:30. Στο επόμενο ενάμιση λεπτό οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν τέσσερις πόντους, ενώ μέχρι το 6:30 το σκορ οδηγήθηκε στο 14-8. Ο Κεραυνός κατάφερε στο 7:30, έπειτα από τρίποντο του Σάιμον Μιχαήλ, να μειώσει την διαφορά στους τρεις (16-13), ωστόσο η ρωσική ομάδα σημείωσε άλλους τέσσερις πόντους στην συνέχεια και έφερε το σκορ στο 20-13. Με το φινάλε της περιόδου ο Κεραυνός ήταν πίσω στο σκορ με 22-16.

Με πέντε πόντους μπήκαν στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Ρώσσοι, που έως το 12’ οδήγησαν το σκορ στο 27-16. Έπειτα ο Κεραυνός μείωσε με δύο πόντους του Παρκς, για να ακολουθήσει ένα σερί οκτώ πόντων για την ρωσική ομάδα, με το σκορ να οδηγείται στο 35-18 έως το 16’. Στο τελευταίο τετράλεπτο του ημιχρόνου η κυπριακή ομάδα ήταν καλύτερη, καταφέρνοντας να σημειώσει έντεκα πόντους, ενώ δέχθηκε τέσσερις, μειώνοντας την διαφορά ξανά στους δέκα (39-29).

Ο Jelovac νωρίς στην Γ’ περίοδο έκανε το 41-29 για τους φιλοξενούμενους, ενώ ακολούθησαν οκτώ σερί πόντοι για τον Κεραυνό (δύο τρίποντα ο Πέπερ, δύο πόντους ο Παρκς) με την διαφορά να μειώνεται στο 41-37 στο 23’. Ωστόσο στην συνέχεια και μέχρι τα μισά της περιόδου, η ρώσικη ομάδα πέτυχε οκτώ πόντους και έκανε το 49-37, προτού ο Πέπερ με δίποντο φέρει ξανά την διαφορά στους δέκα (49-39). Η διαφορά παρέμεινε στα ίδια επίπεδα και πιο μετά (51-41 στο 26’, 54-44 στο 28’) ενώ με το φινάλε της περιόδου το σκορ πήγε στο 58-47.

Μέχρι το 32’ η διαφορά ανέβηκε στους 14 πόντους (63-49), ενώ στο επόμενο λεπτό ο Αμπουκάρ μείωσε με λέι απ σε 63-51. Έως το 34’ το σκορ πήγε στο 65-51, για να απαντήσει ο Κεραυνός με τρίποντο του Θεοχαρίδη και κάρφωμα του Πέπερ, μειώνοντας σε 65-56 στο 34:30. Η διαφορά των εννέα πόντων παρέμεινε και στην συνέχεια, όπου στο 37’ το σκορ ήταν στο 67-58. Με την ολοκλήρωση του αγώνα η Nizhny κατάφερε να αυξήσει την διαφορά στο σκορ στους 15 πόντους, παίρνοντας την νίκη με τελικό σκορ 77-62.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-22, 29-39, 47-58, 62-77