Δύσκολη νίκη για τον Κεραυνό επί της ΕΘΑ με ανατροπή στο τέλος

Το 70-69 μαρτυρά το μεγάλο παιχνίδι που έγινε

Πολύ δύσκολη εκτός έδρας νίκη κατάφερε και πέτυχε ο Κεραυνός, που νίκησε στο στάδιο «Τάσσος Παπαδόπουλος» Ελευθερία την ΕΘΑ με 70-69. Οι «ερυθροκίτρινοι» είχαν το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, με την ΕΘΑ όμως να διατηρεί μικρές τις διαφορές.

Στα μέσα της τέταρτης περιόδου οι γηπεδούχοι με ένα εντυπωσιακό σερί δεκαπέντε πόντων πήραν προβάδισμα με επτά πόντους διαφορά, όμως ο Κεραυνός πριν το φινάλε του αγώνα με οκτώ διαδοχικούς πόντους στο τελευταίο δίλεπτο, πήρε την νίκη με 70-69. Κορυφαίοι του αγώνα ήταν ο Άντονι Κινγκ με 16 πόντους (7 ριμπάουντ, 2 ασσίστ) και ο Λαμάρκους Ρίντ με 17 πόντους (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασσίστ).

Ισορροπημένα ξεκίνησε το παιχνίδι με το σκορ να είναι στο 6-5 υπέρ της ΕΘΑ στο 4’. Έπειτα ο Γουίλις με πέντε πόντους έφερε μπροστά τον Κεραυνό με 10-6, για να απαντήσει η ΕΘΑ με δύο πόντους του Χιλ και τρίποντο του Παπάμιχαηλ, παίρνοντας εκ νέου προβάδισμα με 11-10 στο 7’. Ένα λεπτό μετά το σκορ ήταν στο 13-13, με τον Χάγκινς να πετυχαίνει πέντε πόντους έως το 9’ και να φέρνει το σκορ στο 18-13. Με το τέλος της περιόδου οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά με 21-15.

Με πέντε πόντους ξεκίνησε την Β’ περίοδο η ΕΘΑ (τρίποντο ο Παπάμιχαηλ, δύο ο Τομάς) μειώνοντας σε 21-20 μέχρι το 11’. Στο επόμενο τετράλεπτο η ομάδα του Χριστόφορου Λειβαδιώτη σημείωσε δώδεκα πόντους (έξι ο Κινγκ, τρίποντο ο Ριντ, δύο ο Γουίλις, ένα ο Τσάνελς) παίρνοντας προβάδισμα με 33-20. Στην συνέχεια η ΕΘΑ ήταν καλύτερη και κατάφερε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου να πετύχει 15 πόντους, ενώ δέχθηκε τέσσερις, μειώνοντας έτσι σε 37-35.

Μέχρι το 22:30 το σκορ είχε οδηγηθεί στο 41-40 υπέρ των φιλοξενουμένων, με τις δύο ομάδες να κάνουν ξανά ένα ισορροπημένο παιχνίδι. Η ΕΘΑ ισοφάρισε στο 23:10 σε 43-43, ενώ λίγο πιο μετά ο Χιλ έδωσε προβάδισμα στους «κιτρινόμαυρους». Ο Κεραυνός απάντησε και μέχρι το 26:30 σημείωσε εννέα πόντους (τρίποντο ο Τσάνελς, από δύο οι Ριντ, Χάγκινς, Γουίλις), οδηγώντας το σκορ στο 52-45. Έως το 28’ το σκορ ήταν στο 56-47 υπέρ του Κεραυνού ενώ με το φινάλε της περιόδου οι φιλοξενούμενοι προηγούνταν με 58-51.

Πιο καλά ξεκίνησε το τέταρτο δεκάλεπτο η ΕΘΑ που μείωσε στους έξι την διαφορά (60-54) μέχρι το 31:30. Έπειτα ο Κινγκ έφερε τον Κεραυνό μπροστά με 62-54, για να ακολουθήσει ένα σερί δεκαπέντε πόντων για την ΕΘΑ (έξι ο Τόμας, πέντε ο Παπάμιχαηλ, τέσσερις ο Φλέμινγκ) που έφεραν στο 36:30 την ΕΘΑ μπροστά στο σκορ με 69-62. Ο Κεραυνός δεν τα παράτησε και μέχρι το 39:30 είχε σημειώσει πέντε πόντους (τρεις ο Κινγκ, δύο ο Χάγκινς) μειώνοντας σε 69-67. Στην συνέχεια ο Φλέμινγκ δοκίμασε το σουτ για δύο το οποίο ήταν άστοχο, με τον Ριντ να απαντάει με τρίποντο 3’’ πριν το τέλος του αγώνα, φέρνοντας τον Κεραυνό μπροστά με 70-69, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-21, 35-36, 51-58, 69-70

ΕΘΑ (Χάντι Ελ Χατζ): Κάσινος, Τόμας 15, Φλέμινγκ 22 (3), Χιλ 13 (1), Σμιθ 4, Παναγιώτου 2, Παπάμιχαηλ 13 (3), Χρίστου, Πυρίλλης.

Κεραυνός (Χριστόφορος Λειβαδιώτης): Θεοχαρίδης 5 (1), Ελευθερίου, Χάγκινς 12 (2), Τσάνελς 10 (1), Γουίλις 10, Κορωνίδης, Ριντ 17 (2), Κινγκ 16.

ΚΕΡΑΥΝΟΣ: Τελευταία Ενημέρωση