ΑΠΟΕΛ-Κεραυνός 74-80: Το ντέρμπι στα ερυθροκίτρινα

Στο 14-4 ο Κεραυνός και έπιασε την ΑΕΚ στην κορυφή

Ο Κεραυνός ήταν ο νικητής στο μεγάλο ντέρμπι της 18ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League, o οποίος πέρασε νικηφόρα από το Λευκόθεο, επικρατώντας του ΑΠΟΕΛ με 80-74, έπειτα από ένα συναρπαστικό παιχνίδι. Στο πρώτο δεκάλεπτο είδαμε ένα ισορροπημένο παιχνίδι, ενώ στην δεύτερη περίοδο ο ΑΠΟΕΛ ήταν καλύτερος και προηγήθηκε μέχρι και με 16 πόντους διαφορά. Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Κεραυνός ήταν ανεβασμένος και κατάφερε να καλύψει την διαφορά και να προηγηθεί στο σκορ. Στο τέταρτο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο, με τις δύο ομάδες να παλεύουν μέχρι τέλους για την νίκη, με τον Κεραυνό να φεύγει από το Λευκόθεο με το ροζ φύλλο αγώνος. Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Γουέσλεϊ Τσάνελς με 17 πόντους (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασσίστ).

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στην πρώτη περίοδο. Στο 4’ ο Κεραυνός ήταν μπροστά με 8-7, ενώ στο 7:30 ο ΑΠΟΕΛ είχε το προβάδισμα με 13-12. Με την ολοκλήρωση της α’ περιόδου οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με 17-16. Με τον καλύτερο τρόπο μπήκε στο β’ δεκάλεπτο η ομάδα του Αντώνη Κωνσταντινίδη όπου μέχρι το 16:20 πέτυχε δεκαπέντε πόντους (έξι ο Βον, τέσσερις ο Ζντράβιτς, τρίποντο ο Κοιλαράς, δύο ο Άσλεϊ) φέρνοντας το σκορ στο 32-16. Έως το 19’ ο Κεραυνός μείωσε σε 34-24, ενώ πριν το τέλος του ημιχρόνου ο Χιλ με λέι απ έφερε την διαφορά στους δώδεκα (36-24).

Με οκτώ σερί πόντους ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο ο Κεραυνός (από ένα τρίποντο οι Μπάρκερ-Τσάνελς, δύο πόντους ο Κινγκ) μειώνοντας σε 36-32. Μέχρι το 25’ το συγκρότημα του Χριστόφορου Λειβαδιώτη ισοφάρισε σε 38-38, ενώ δυόμιση λεπτά αργότερα οι «ερυθροκίτρινοι» ήταν μπροστά με 47-46. Με το φινάλε της περιόδου ο Κεραυνός είχε προβάδισμα με 54-50. Έως το 33’ το σκορ ήταν στο 61-59 για τους φιλοξενούμενους, ενώ στην συνέχεια ο Χιλ με τρίποντο έφερε μπροστά τον ΑΠΟΕΛ (62-61). Τρία λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι είχαν ξανά προβάδισμα, με 66-65. Στην συνέχεια ο Κεραυνός ήταν βελτιωμένος και μέχρι το 39’ ήταν μπροστά με 74-70. Έπειτα ο Βον με λέι απ μείωσε σε 74-70, ενώ στο 39:30 το σκορ ήταν στο 75-72. Με το τέλος του αγώνα ο Κεραυνός πήρε την νίκη με 80-74.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-16, 36-24, 50-54, 74-80