Καρέ νικών ο ΑΠΟΠ, κέρδισε και την ΕΝΠ

Tη δεύτερη διαδοχική και τέταρτη συνολικά νίκη του πέτυχε ο ΑΠΟΠ επικρατώντας στην Αίθουσα «Άκης Κλεάνθους» της Remedica ENΠ με 80-73, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League. Ο ΜVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Κόρτνει Ρέι Πίγκραμ με 32 πόντους (7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ).

Οι γηπεδούχοι στο 2' με τρίποντο του Πίγκραμ άνοιξαν διαφορά οκτώ πόντων (10-2), ενώ ήταν μπροστά στο σκορ μέχρι το 6΄, όταν ο Ίνγκραμ με λέι απ έδωσε προβάδισμα στην Ένωση (16-17). Η ομάδα του Παραλιμνίου πέτυχε το τελευταίο καλάθι του πρώτου δεκαλέπτου με τον Κουμή, κι έκλεισε την περίοδο προηγούμενη με δύο πόντους (23-25).

Στα αρχικά στάδια του δεύτερου δεκαλέπτου υπήρχαν συνεχείς εναλλαγές στην ομάδα που είχε το προβάδισμα στο σκορ. Στο 16' η παφιακή ομάδα, μετά τις δύο βολές του Ουάσινγκτον, έφτιαξε διαφορά έξι πόντων (40-34), με τους φιλοξενουμένους με τρεις βολές στο τελευταίο λεπτό (σ.σ. μία από τον Παπαδόπουλο και δύο από τον Ίνγκραμ), να μειώνουν στους τρεις (42-39) με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Στο 21', μετά από τρίποντο του Πασιαλή, ο ΑΠΟΠ πήρε προβάδισμα τεσσάρων πόντων, όμως η Ένωση κατάφερε με σερί δέκα πόντων να πάρει αυτή κεφάλι στο σκορ και στο 25' το καλάθι του Ρόμπινσον την βρήκε να προηγείται με 51-45. Στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου η διαφορά ήταν στον έναν πόντο, υπέρ της Ένωσης (59-60).

To τελευταίο δεκάλεπτο η αγωνία κορυφώθηκε. Στο 36' η Ένωση με δίποντο του Πυρίλλη προηγήθηκε 67-66, με τον Πίγκραμ με τρίποντο να βάζει τον ΑΠΟΠ μπροστά με 69-67. Τρία λεπτά πριν από το τέλος, με καλάθι του Κουμή η Ένωση μείωσε στον έναν πόντο (72-71), όμως ύστερα ακολούθησε σερί έξι πόντων για τον ΑΠΟΠ που έκανε το 78-71. Τελικά, οι γηπεδούχοι πήραν το ροζ φύλλο με τελικό σκορ 80-73.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-25, 42-39, 59-60, 80-73.

ΑΠΟΠ (Μάρκος Ασωνίτης): Ουάσινγκτον 7, Κωστής 1, Δημητρίου 8, Γουάλεϊ 17 (1), Πίγκραμ 32 (7), Πασιαλής 13 (1), Πορφυρίδης 2, Σταύρου, Γρίβας

Remedica ΕΝΠ (Μιχάλης Κακιούζης): Κουμής 16, Στάκι 16 (2), Σολωμού 4, Ίνγκραμ 28 (4), Ρόμπινσον 4, Χαραλάμπους, Παπαδόπουλος 1, Πυρίλλης 4