Ομόνοια-ΕΝΠ 66-70: Σημαντικό διπλό της Ένωσης

Η Ένωση Νέων Παραλιμνίου ήταν η μεγάλη νικήτρια στο τέταρτο και τελευταίο παιχνίδι για την 12η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League, όπου επικράτησε δύσκολα της Ομόνοιας στην CBF Arena με 70-66. Η αναμέτρηση ήταν συναρπαστική σε όλη την εξέλιξη της. Οι δύο ομάδες παρέμειναν πολύ κοντά στο σκορ μέχρι το τέλος όπου πάλεψαν για την νίκη, με την ΕΝΠ να είναι η ομάδα που έφυγε στο τέλος με το ροζ φύλλο αγώνος. Πρώτος σκόρερ των «βυσσινί» ήταν ο Μάικ Μπάλογκαν με 16 πόντους (4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 1 ασσίστ).

Η ΕΝΠ ξεκίνησε πιο καλά στο παιχνίδι και μέχρι το 2’ το σκορ ήταν στο 6-2. Η Ομόνοια ήταν βελτιωμένη στην συνέχεια και με δύο τρίποντα του Κρόφορντ, ενώ είχε δεχθεί δύο πόντους από τον Ρέινς, κατάφερε στο 3’ να ισοφαρίσει σε 8-8. Ένα λεπτό πιο μετά η ΕΝΠ ήταν μπροστά με 12-11, ενώ στην συνέχεια οι «βυσσινί» σημείωσαν ακόμα οκτώ πόντους (δύο τρίποντα ο Μπάλογκαν, ένα τρίποντο ο Φίλερ, δύο πόντους ο Μάρκου) φέρνοντας το σκορ στο 23-11. Με το φινάλε της περιόδου το σκορ ήταν στο 25-14.

Με τρίποντο του Τρισόκκα ξεκίνησε την Β’ περίοδο η ΕΝΠ, με την διαφορά να ανεβαίνει στους δεκατέσσερις πόντους (28-14). Μέχρι το 12:30 η Ομόνοια σημείωσε έξι πόντους με τον Ρόμπινσον και μείωσε σε 28-20. Έως το 13:15 η ΕΝΠ πέτυχε τέσσερις πόντους (από δύο οι Έβανς-Φίλερ) με το σκορ να οδηγείται στο 32-20, ενώ στην συνέχεια η Ομόνοια πέτυχε εννέα πόντους (έξι ο Γκρίφιν, δύο ο Ρόμπινσον, ένα ο Γκάρνετ) μειώνοντας σε 32-29. Με το τέλος του ημιχρόνου οι «βυσσινί» ήταν μπροστά με 35-34.

Με επτά πόντους μπήκε στο τρίτο δεκάλεπτο η ΕΝΠ (πέντε ο Έβανς, δύο ο Φίλερ), φέρνοντας το σκορ στο 42-34. Η Ομόνοια ήταν βελτιωμένη και μέχρι το 26’ μείωσε σε 44-41. Έπειτα ακολούθησαν τέσσερις πόντοι των φιλοξενουμένων με τον Σολωμού (48-41) για να απαντήσει ο Γκρίφιν με τρίποντο στο 26:30 (48-44). Στο επόμενο ενάμιση λεπτό οι Μπάλογκαν – Έβανς πέτυχαν από δύο πόντους και έφεραν το σκορ στο 52-44. Πριν την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου οι δύο ομάδες σημείωσαν από δύο πόντους (Ρόμπινσον για Ομόνοια, Παπαδόπουλος για ΕΝΠ) με το σκορ να πηγαίνει στο 54-46.

Από τρεις πόντους σημείωσαν μέχρι το 31’ οι δύο ομάδες (Φίλερ για ΕΝΠ, Γκάρνετ για Ομόνοια) με το σκορ να πηγαίνει στο 57-49. Ένα λεπτό πιο μετά το σκορ ήταν στο 59-51, με τον Γκρίφιν στην συνέχεια να ευστοχεί σε τρίποντο και να μειώνει σε 59-54. Ακολούθως η Ομόνοια, μέχρι το 33:30, σημείωσε πέντε πόντους (τρεις ο Γκάρετ, δύο ο Νεοφύτου) ισοφαρίζοντας σε 59-59. Έπειτα η ΕΝΠ ήταν βελτιωμένη, καταφέρνοντας έως το 36:30 να προηγηθεί με 66-60, ενώ λίγο πιο μετά ο Μπάλογκαν με τρίποντο έφερε το σκορ στο 69-60. Έπειτα η Ομόνοια μείωσε με έξι πόντους σε 69-66 (από δύο Νεοφύτου, Γκάρετ, Γκάρνετ) ενώ πριν το τέλος της αναμέτρησης ο Μπάλογκαν με μία ελεύθερη βολή διαμόρφωσε το τελικό 70-66.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-25, 34-35, 46-54, 66-70