Έκανε το μπαμ η Ομόνοια στο Στρόβολο!

Γκρέμισε τον Κεραυνό από την κορυφή

Νικηφόρα πέρασε από τον Στρόβολο η Ομόνοια που έκανε την έκπληξη και νίκησε τον Κεραυνό μέσα στο «Κώστας Παπαέλληνας» με 92-89, σε παιχνίδι που έγινε στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League. Ο Κεραυνός ήταν η ομάδα που είχε το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, το οποίο έφθασε μέχρι τους δέκα πόντους, ωστόσο οι «πράσινοι» παρέμειναν σε όλη την διάρκεια του αγώνα κοντά στο σκορ, καταφέρνοντας σε κάποια σημεία να έχουν προβάδισμα. Η Ομόνοια έκανε στο τέταρτο δεκάλεπτο την ανατροπή με ένα σερί επτά πόντων πριν το τέλος του αγώνα και έφυγε με το ροζ φύλλο αγώνος από τον Στρόβολο. Οι «πράσινοι» σημείωσαν συνολικά 18 τρίποντα στο παιχνίδι, ενώ αυτή ήταν η Τρίτη διαδοχική νίκη για την Ομόνοια στο πρωτάθλημα. Κορυφαίοι του αγώνα ήταν οι Τζάρβις Γκάρετ με 29 πόντους (4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 7 ασσίστ), Νικ Γκρίφιν με 22 πόντους (7 τρίποντα,  2 ριμπάουντ, 2 ασσίστ) και Τζόρνταν Γκάρνετ με 18 πόντους (4 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 2 ασσίστ).

Η Ομόνοια ξεκίνησε καλά το παιχνίδι και μέχρι το 4’ προηγήθηκε με 13-9, ενώ στην συνέχεια ακολούθησε ένα σερί εννέα πόντων για τον Κεραυνό (τέσσερις ο Μπάρκερ, τρίποντο ο Χάγκινς, δύο ο Γουίλις) που έφεραν το σκορ στο 18-13. Με το τέλος της περιόδου οι γηπεδούχοι προηγούνταν με 20-15. Έως το 12’ οι «πράσινοι» μείωσαν στον πόντο (24-23), με την ομάδα του Χριστόφορου Λειβαδιώτη να φέρνει την διαφορά στους πέντε μέχρι το 15’ (33-28). Στο 18’ η διαφορά που χώριζε τις δύο ομάδες ήταν ένας πόντος (40-39), ενώ με την ολοκλήρωση του ημιχρόνου ο Κεραυνός ήταν μπροστά με 46-42.

Μέχρι το 22’ το σκορ ήταν στο 49-48 για τον Κεραυνό ενώ στην συνέχεια ο Γιώργος Νεοφύτου με τρίποντο έφερε μπροστά την Ομόνοια (51-49). Ακολούθως το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο και στο 26:30 το σκορ ήταν στο 59-58 για τους γηπεδούχους, ενώ ενάμιση λεπτό πιο μετά στο 64-62. Έπειτα ακολούθησε ένα σερί οκτώ πόντων για τον Κεραυνό, με την διαφορά να πηγαίνει στους δέκα (72-62). Με την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου η Ομόνοια μείωσε σε 73-65.

Το συγκρότημα του Νικόλα Παπαδόπουλου ξεκίνησε καλά στο τέταρτο δεκάλεπτο και μείωσε στους δύο μέχρι το 32’ (75-73). Τρία λεπτά αργότερα ο Κεραυνός ήταν μπροστά με 85-77, για να ακολουθήσουν έξι πόντοι για τους «πράσινους» (τέσσερις ο Γκάρετ, δύο ο Γκουντς), μειώνοντας σε 85-83 στο 37’. Ενάμιση λεπτό πιο μετά ο Κεραυνός ήταν μπροστά με 89-85, με την Ομόνοια να πραγματοποιεί ένα σερί επτά πόντων πριν την λήξη του αγώνα (τρίποντο ο Γκρίφιν, από δύο οι Γκάρνετ-Γούντς) παίρνοντας την νίκη με 92-89.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-15, 46-42, 73-65, 89-92