Απόλλων-Ομόνοια 66-83: Πράσινο νικηφόρο πέρασμα από Λεμεσό

Με σχετική ευκολία υπερπήδησε το εμπόδιο των κυανολεύκων

Η Ομόνοια πέρασε νικηφόρα από την Λεμεσό, επικρατώντας του Απόλλωνα στο γήπεδο του με 83-66, σε παιχνίδι που έγινε για την 21η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League, η οποία ήταν και η τελευταία για την κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος. Οι «πράσινοι» είχαν καλύτερη εικόνα στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και πέτυχαν μία δίκαιη νίκη, η οποία φέρνει την Ομόνοια στην 6η θέση της βαθμολογίας. Με την ήττα αυτή ο Απόλλων υποχώρησε από την 4η θέση και δεν θα συμμετέχει στα play off. Ως ο ACS MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Γιώργος Τρετιακόβ με 14 πόντους (1 τρίποντο, 11 ριμπάουντ, 4 ασσίστ).

Πιο καλά μπήκε η Ομόνοια στο παρκέ που μέχρι το 4’ ήταν μπροστά με 14-0. Στο 7:30 ο Απόλλων μείωσε σε 16-9, ενώ με το τέλος της περιόδου το σκορ πήγε στο 21-17. Οι «γαλάζιοι» μπήκαν δυναμικά στην β’ περίοδο και έως το 15:30 ισοφάρισαν σε 29-29. Με το φινάλε του ημιχρόνου οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με 39-35.

Βελτιωμένη παρουσιάστηκε η Ομόνοια στο τρίτο δεκάλεπτο, φέρνοντας το σκορ στο 49-43 υπέρ της μέχρι το 25’. Το τέλος της περιόδου βρήκε τους «πράσινους» να προηγούνται με 56-50. Με πολύ καλή διάθεση μπήκε και στην δ’ περίοδο η Ομόνοια που μέχρι το 35’ ήταν μπροστά με 71-54. Με την λήξη της αναμέτρησης οι «πράσινοι» πήραν την νίκη με 83-66.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-21, 39-35, 50-56, 66-83

Απόλλων (Φώτης Τακιανός): Παντούρης 5, Χάρπερ 12, Νέυλορ 4, Ογκουνγέμι 18, Λίους 24 (2), Τομπάζος, Π. Ηλιάδης 3 (1), Ιωαννίδης.

Ομόνοια (Νικόλας Παπαδόπουλος): Γουντς 15, Τρετιακόβ 14 (1), Γκάρετ 20 (1), Γκάρνετ 14 (2), Γκρίφιν 17 (5), Νεοφύτου 3 (1), Κρόφορντ.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Τελευταία Ενημέρωση