Ντερμπάρα και διπλό Κεραυνού επί του Απόλλωνα

Σε ένα εντυπωσιακό ντέρμπι ο Κεραυνός πέρασε νικηφόρα από τη Λεμεσό κερδίζοντας με 88-85 τον Απόλλωνα, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League. Αυτή είναι η έβδομη νίκη της ομάδας της Στροβόλου σε ισάριθμα παιχνίδια και παράλληλα η δεύτερη ήττα στη φετινή σεζόν για την ομάδα της Λεμεσού.

Ως ο ACS MVP of the Game αναδείχθηκε ο Άχμαντ Ρόρι με 21 πόντους (3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 4 ασσίστ).

Μετά το πρώτο λεπτό του πρώτου δεκαλέπτου (2-5) οι γηπεδούχοι δημιούργησαν ένα σερί με τρία δίποντα, δύο τρίποντα και μία βολή και στο 3' ήταν μπροστά με 10 πόντους (15-5). Μία διαφορά που αυξήθηκε από τους «γαλάζιους» μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου κατά έναν πόντο (29-18). Η ομάδα του Στροβόλου μείωσε στους τρεις πόντους (36-33) στα μισά (15') της δεύτερης περιόδου, όμως ο Απόλλωνας με τέσσερις πόντους του Ντούγκλας έφθασε τη διαφορά στους εφτά (40-33), όσοι ήταν και στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου (44-37).

Ο Κεραυνός μπήκε δυναμικά στο δεύτερο ημίχρονο και στο 22' κατάφερε να πετύχει - με σερί οκτώ πόντων - την ανατροπή (44-45). Ο Απόλλωνας πήρε εκ νέου το προβάδισμα με καλάθι του Λιούις, όμως η ομάδα του Στροβόλου με τρίποντο του Ρόρι πήρε ξανά κεφάλι στο σκορ (46-48) στο 24'. Από εκείνο το σημείο, η διαφορά παρουσίασε αυξομειώσεις και το τέλος της τρίτης περιόδου βρήκε τους «ερυθροκίτρινους» μπροστά με διαφορά έξι πόντων (58-64).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο συναγωνισμός ανάμεσα στις δύο ομάδες ήταν ακόμη πιο έντονος, με το σκορ στο 35' να είναι στο ισόπαλο 75-75. Τα τελευταία λεπτά ήταν συγκλονιστικά και ο αγώνας κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Δέκα δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε με δύο βολές του Ηλιάδη ο Απόλλωνας μείωσε στον πόντο (85-86), με τον Κεραυνό να ολοκληρώνει τον αγώνα με δύο εύστοχες βολές του κορυφαίου του παιχνιδιού, Ρόρι, που έκανε το τελικό 85-88.

TΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-18, 44-37, 58-64, 85-88