ΑΠΟΕΛ-ΑΕΛ 84-79: Έκτη σερί για ΑΠΟΕΛ

Συνεχίζει τις υψηλές πτήσεις η ομάδα του Κωνσταντινίδη

Την έκτη του διαδοχική νίκη στο πρωτάθλημα και ένατη συνολικά στην φετινή σεζόν, πέτυχε ο ΑΠΟΕΛ ο οποίος επικράτησε της ΕΚΑ ΑΕΛ μέσα στο Λευκόθεο με 84-79 σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι που πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League. Η ΑΕΛ είχε ξεκινήσει καλύτερα το πρώτο ημίχρονο όπου είχε συνεχώς το προβάδισμα, το οποίο ανέβηκε μέχρι τους 11 πόντους. Στην τρίτη και τέταρτη περίοδο ο ΑΠΟΕΛ ήταν όμως ανεβασμένος και έκανε την ανατροπή, καταφέρνοντας να διατηρήσει το προβάδισμα τους έως το φινάλε και έφυγε από το γήπεδο με την νίκη. Κορυφαίοι του αγώνα για τον ΑΠΟΕΛ ήταν οι Τζέικ Ο’Μπράιαν με 17 πόντους (2 τρίποντα,4 ριμπάουντ, 2 ασσίστ), Ντέοντα Βον με 16 πόντους (2 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 8 ασσίστ) και Κίτον Γκράντ με 16 πόντους (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 6 ασσίστ).

Πιο καλά ξεκίνησε στο παιχνίδι η ΑΕΛ που μέχρι το 2:30 ήταν μπροστά με 7-2, ενώ στο 5’ το σκορ ήταν στο 12-4. Έπειτα ο Ζντράβιτς με τρίποντο μείωσε σε 11-7, για να απαντήσει ο Μονιάτης στο 6’ με τρεις πόντους, οι οποίοι έφεραν την ΑΕΛ μπροστά στο σκορ με 14-7. Ένα λεπτό πιο μετά το σκορ ήταν στο 16-12, ενώ ακολούθησαν άλλοι πέντε πόντοι για τους φιλοξενούμενους με τον Χάμιλτον, με το σκορ να οδηγείται στο 21-12. Έως το 8:30 ο ΑΠΟΕΛ μείωσε σε 23-19, ενώ με το τέλος της περιόδου η ομάδα της Λεμεσού ήταν μπροστά με 26-20.

Με τρίποντο του Χάμιλτον μπήκε στην Β’ περίοδο η ΑΕΛ (29-20), με τον ΑΠΟΕΛ να απαντάει με οκτώ σερί πόντους έως το 13’ (τέσσερις ο Βον, από δύο Τζάξον-Γκράντ) μειώνοντας σε 29-28. Μέχρι το 15’ οι δύο ομάδες σημείωσαν από πέντε πόντους (34-33), ενώ η ομάδα του Μίκαελ Κοχ στο επόμενο δίλεπτο με πέντε πόντους του Παρκς και δύο του Τζάξον είχε φέρει το σκορ στο 41-33. Με την ολοκλήρωση του ημιχρόνου το σκορ ήταν στο 48-37 υπέρ των φιλοξενουμένων.

Από δύο πόντους σημείωσαν μέχρι το 21’ οι δύο ομάδες (Γκράντ για ΑΠΟΕΛ, Ράιτ για ΑΕΛ), με το σκορ να οδηγείται στο 50-39. Στο επόμενο ενάμιση λεπτό ο ΑΠΟΕΛ πέτυχε επτά πόντους (πέντε ο Ζντράβιτς, δύο ο Πέτερσον) και μείωσε σε 50-46, ενώ στο 24’ ισοφάρισε σε 52-52. Έπειτα το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο, με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες ξανά σε 54-54 και 56-56. Στο 26:30 η ΑΕΛ με τρίποντο του Παρκς πήρε προβάδισμα με 60-58, με τον ΑΠΟΕΛ να σημειώνει επτά πόντους πριν την ολοκλήρωση της περιόδου (έξι ο Βον, ένα ο Πέτερσον), παίρνοντας προβάδισμα με 65-60.

Με έξι πόντους ξεκίνησε την Δ’ περίοδο η ΑΕΛ (τέσσερις ο Ράτι, δύο ο Παρκς) που πήρε προβάδισμα με 66-65. Έως το 35:10 η ομάδα του Αντώνη Κωνσταντινίδη σημείωσε οκτώ πόντους (πέντε ο Ο’Μπράιαν, δύο ο Πίτεσερον, ένα ο Τζάξον) με το σκορ να πηγαίνει στο 73-66. Στο 37’ ο ΑΠΟΕΛ ήταν μπροστά με 80-72, με την ΑΕΛ στο επόμενο λεπτό να σημειώνει τέσσερις πόντους με τους Παρκς-Ράιτ και να μειώνει σε 80-76. Στο 39’ το σκορ ήταν στο 81-78 για τον ΑΠΟΕΛ, ενώ στην συνέχεια οι γηπεδούχοι πέτυχαν τρεις πόντους (δύο ο Ο’Μπράιαν, ένα ο Βον) και έφεραν το σκορ στο 84-78. Πριν το τέλος του αγώνα ο Χάμιλτον με μία ελεύθερη βολή μείωσε σε 84-79 για την ΑΕΛ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-26, 37-48, 65-60, 84-79