ΑΕΛ-ΕΘΑ 70-59: «Καθάρισε» μέσα στην έδρα της

Νίκη με 11 πόντους για την λεμεσιανή ομάδα

Την τέταρτη της φετινή νίκη πέτυχε η ΕΚΑ ΑΕΛ η οποία στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League, επικράτησε της ΕΘΑ μέσα στη Λεμεσό με 70-59.

Η ΑΕΛ ήταν η ομάδα που ξεκίνησε πιο καλά στο παιχνίδι και με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου ήταν μπροστά με 18-12. Οι «γαλαζοκίτρινοι» ήταν καλύτεροι και στην Β’ περίοδο όπου έφεραν την διαφορά του σκορ στους δεκαεπτά πόντους με το τέλος του ημιχρόνου (41-24).

Πιο ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι που είδαμε στην τρίτη περίοδο, με την ΑΕΛ να καταφέρνει μέχρι το τέλος της να φέρνει την διαφορά στους είκοσι (54-34). Με το φινάλε του αγώνα οι γηπεδούχοι πήραν την νίκη με σκορ 70-59.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-12, 41-24, 54-34, 70-59