Πιστή στο ραντεβού με Κεραυνό η ΑΕΚ(vid)

Επικράτησε δύσκολα της Ομόνοιας με 74-70

Η Πετρολίνα ΑΕΚ ήταν η νικήτρια στον δεύτερο ημιτελικό του Final Four για το Κύπελλο ΟΠΑΠ Basket League, όπου νίκησε μέσα στο «Κίτιον» την Ομόνοια με 74-70, εξασφαλίζοντας το εισιτήριο της για τον μεγάλο τελικό της Κυριακής (17/3). Στο πρώτο ημίχρονο είδαμε ένα ισορροπημένο παιχνίδι, με την ΑΕΚ να είναι ανεβασμένη στην γ’ περίοδο. Η Ομόνοια πάλεψε στο τέταρτο δεκάλεπτο για να μπει στην διεκδίκηση του παιχνιδιού, ωστόσο οι Λαρνακείς διατήρησαν το προβάδισμα τους και έφυγαν με την νίκη και την πρόκριση. Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Γιούρε Σκίφιτς με 16 πόντους (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ).

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στα πρώτα στάδια του με το σκορ να είναι στο 10-10 στο 4’. Μέχρι το 7:15 η ΑΕΚ σημείωσε οκτώ πόντους (από τρεις οι Γκίμπσον-Βερεμένκο, δύο ο Παντελή) φέρνοντας το σκορ στο 18-10. Στο 9:30 η ΑΕΚ ήταν μπροστά με 25-15, ενώ πριν το τέλος της περιόδου η Ομόνοια με δίποντο του Γκάρετ μείωσε σε 25-17. Οι «πράσινοι» κατάφεραν έως το 12’ να σημειώσουν επτά ακόμα πόντους (τρίποντο ο Γκρίφιν, από δύο Νεοφύτου-Γκάρετ) μειώνοντας σε 25-24. Έως το 17’ το σκορ ήταν στο 27-27, με τον Μπιγκς στην συνέχεια με δίποντο να κάνει το 29-27. Πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου ο Γκάρετ με τρίποντο έβαλε μπροστά την Ομόνοια με 30-29.

Πιο καλά πατούσε στο τρίτο δεκάλεπτο η Πετρολίνα ΑΕΚ, η οποία μέχρι το 24:30 προηγήθηκε με 40-37, ενώ τρία λεπτά πιο μετά το σκορ ήταν στο 50-44. Έπειτα ο Σκίφιτς με τέσσερις πόντους έφερε την ΑΕΚ μπροστά με 54-44. Πριν το τέλος της περιόδου ο Γκάρνετ με λέι απ μείωσε σε 54-46. Η Ομόνοια ξεκίνησε καλά το τέταρτο δεκάλεπτο, καταφέρνοντας μέχρι το 35’ να μειώσει σε 58-55. Ακολούθως η ΑΕΚ με οκτώ σερί πόντους (πέντε ο Στιούαρντ, τρίποντο ο Κούνας) έφερε το σκορ στο 66-55. Έως το 37:30 η Ομόνοια μείωσε σε 68-62, με τον Σκίφιτς στην συνέχεια με δίποντο να κάνει το 70-62. Έπειτα η Ομόνοια με έξι πόντους του Γκάρετ μείωσε σε 70-68, στο 39:35. Στην συνέχεια ο Ντουρέν με τέσσερις ελεύθερες βολές έφερε το σκορ στο 74-68, ενώ πριν το φινάλε ο Γκάρετ μείωσε στο τελικό 74-70.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-17, 29-30, 54-46, 74-70