Νίκη της ΑΕΚ στο ντέρμπι επί του Απόλλωνα

Παραμένει στην κορυφή η ομάδα της Λάρνακας

Η Πετρολίνα ΑΕΚ κέρδισε στο ντέρμπι κορυφής τον Απόλλων Century 21 με 88-62, για την 16η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League. Με τη νίκη αυτή η ομάδα της Λάρνακας διατηρήθηκε στην κορυφή της βαθμολογίας φθάνοντας τους 27 βαθμούς, αυξάνοντας τη διαφορά από τους γαλάζιους που έχουν 24, έχοντας όμως αγώνα λιγότερο.

Ως ο ΜVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Κούεντιν Σνάιντερ με 22 πόντους (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 8 ασσίστ).

O Aπόλλων έκανε αρχή στον αγώνα με σερί έξι πόντων, μετά από καλάθια των Εύζωνα και Γκόρντον και δύο βολές του Τίγκα (0-6). Η ΑΕΚ μέχρι το 6’ ισοφάρισε 10-10 με δίποντο του Ογκμπέιντε και πήρε κεφάλι στο σκορ με το καλάθι του Ντέιβις. Οι «κιτρινοπράσινοι» ενάμισι λεπτό πριν από το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, με τις βολές του ΣνάιΝτερ ήταν μπροστά (16-14), με την περίοδο να κλείνει με τον Απόλλωνα να έχει το προβάδισμα μετά από μία βολή του Εύζωνα και λέι απ του Γκόρντον.

Στο 12' ο Γεωργίου του Απόλλωνα με λέι απ μείωσε σε 23-21, ενώ στη συνέχεια οι γηπεδούχοι άνοιξαν την ψαλίδα του σκορ στους επτά πόντους (28-21) με το τρίποντο του Παντελή στο 13΄. Η διαφορά έφθασε στο 17΄στους οκτώ (36-28) με το λέι απ του Ντέιβις, με τους φιλοξενούμενους με καλάθι του Άλλεν και τρίποντο του Μάρκου να μειώνουν στους τρεις (36-33) δυόμισι λεπτά πριν από το τέλος του δεύτερου δεκαλέπτου. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με δύο βολές του Ντέιβις και δίποντο του Σιζόπουλου που έφεραν το 40-33 για την ΑΕΚ.

Στο 26' ο Ογκμπέιντε με λέι απ έβαλε μπροστά τους γηπεδούχους με διψήφιο αριθμό (60-50), με τη διαφορά στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου να μειώνεται κατά έναν πόντο (65-56). Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ κυριάρχησε μεγαλώνοντας κι άλλο τις αποστάσεις, καθώς πέτυχε 17 πόντους περισσότερους από τον Απόλλωνα (23 έναντι 6) και πήρε το ροζ φύλλο με σκορ 88-62.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-17, 40-33, 65-56, 88-62