Εντός έδρας νίκη για την ΑΕΚ επί της ΕΝΠ

Εύκολη επικράτηση με 71-55

Η Πετρολίνα ΑΕΚ ήταν η νικήτρια στο παιχνίδι της 11ης αγωνιστικής απέναντι στην Ένωση Νέων Παραλιμνίου με 71-55, σε αναμέτρηση που πραγματοποιήθηκε στο «Κίτιον».

Η ομάδα της Λάρνακας είχε το προβάδισμα σε όλη την εξέλιξη του αγώνα, το οποίο έφθασε μέχρι και τους 17 πόντους. Στα αρχικά στάδια της Δ’ περιόδου η ΕΝΠ είχε καταφέρει να μειώσει την διαφορά στους τρεις (52-49), όμως η ΑΕΚ ήταν καλύτερη στην συνέχεια και πήρε μία δίκαιη νίκη. Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Κάιλ Βινάλες με 25 πόντους (2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 1 ασσίστ).

Πιο καλά ξεκίνησε το παιχνίδι η ΑΕΚ όπου μέχρι το 4:15 ήταν μπροστά με 8-2. Τρία λεπτά πιο μετά το σκορ πήγε στο 12-7, ενώ στην συνέχεια οι γηπεδούχοι σημείωσαν τρεις πόντους (δύο ο Βινάλες, ένα ο Παντελή) και έφεραν το σκορ στο 15-7. Αργότερα ο Ρέινς με κάρφωμα μείωσε σε 15-9, ενώ πριν την λήξη της περιόδου ο Κούνας με τρίποντο έφερε την διαφορά στους εννέα (18-9).

Με δύο διαδοχικά τρίποντα από τους Κούνα και Πέτροβιτς ξεκίνησε την Β’ περίοδο η ΑΕΚ (24-9), με την ΕΝΠ να καταφέρνει μέχρι το 14’ να μειώσει σε 26-15. Στο επόμενο δίλεπτο η ομάδα του Δημήτρη Κουκούρη σημείωσε πέντε πόντους (από δύο Σιζόπουλος-Μαντοβάνης, ένα ο Βινάλες) και έφερε το σκορ στο 31-15. Μέχρι το τέλος της περιόδου οι «βυσσινί» μείωσαν στους έντεκα την διαφορά (34-23).

Ισορροπημένα ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο με την ΕΝΠ να μειώνει μέχρι το 23’ σε 40-31. Έπειτα η ΑΕΚ σημείωσε οκτώ πόντους (τέσσερις ο Βινάλες, από δύο Σιζόπουλος-Στιούαρντ) φέρνοντας το σκορ στο 48-31. Η ΕΝΠ απάντησε και μέχρι το 27’ πέτυχε οκτώ πόντους (δύο τρίποντα ο Μπάλογκαν, δύο πόντους ο Ρέινς) μειώνοντας σε 48-39. Ενάμιση λεπτό πιο μετά το σκορ ήταν στο 50-43, ενώ μέχρι το τέλος της περιόδου οι δύο ομάδες σημείωσαν από δύο πόντους (Παντελή για ΑΕΚ, Παπαδόπουλος για ΕΝΠ) με το σκορ να πηγαίνει στο 52-45.

Με τέσσερις πόντους από τους Ρέι και Σολωμού μπήκε στην Δ’ περίοδο η ΕΝΠ, μειώνοντας σε 52-49. Έπειτα η ΑΕΚ αντέδρασε και έως το 33’ σημείωσε έξι πόντους (τέσσερις ο Σκίφιτς, δύο ο Βινάλες) με το σκορ να οδηγείται στο 58-49. Δύο λεπτά πιο μετά η ΑΕΚ πέτυχε τέσσερις ακόμα πόντους (από δύο Βινάλες-Μπιγκς) με το σκορ να πηγαίνει στο 62-49. Στο 38’ το σκορ ήταν στο 66-53 ενώ με το τέλος της αναμέτρησης η ΑΕΚ πήρε την νίκη με 71-55.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-9, 34-23, 52-45, 71-55

Πετρολίνα ΑΕΚ (Δημήτρης Κουκούρης): Παντελή 8 (1), Πέτροβιτς 3 (1), Σκίφιτς 17 (1), Βερεμένκο, Βινάλες 25 (2), Γεωργίου, Μπιγκς 2, Σιζόπουλος 4, Μαντοβάνης 2, Στιούαρντ 2, Κούνας 8 (2), Κουμής.

Ε.Ν. Παραλιμνίου (Νικόλας Παπαδόπουλος): Μάρκου 6, Σολωμού 4, Ρέι 16 (1), Ρέινς 9, Μπάλογκαν 10 (2), Παπαδόπουλος 8, Στυλιανού 2, Χαραλάμπους, Ανδρέου.

ΑΕΚ: Τελευταία Ενημέρωση