Άνετα η ΑΕΚ τον Απόλλωνα

Στο 14-4 οι Λαρνακείς

Η Πετρολίνα ΑΕΚ ήταν η νικήτρια στο τρίτο χρονικά παιχνίδι της 18ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League, όπου επικράτησε του Απόλλωνα στο «Κίτιον» με 84-64. Οι Λαρνακείς είχαν το προβάδισμα σε όλη την εξέλιξη του αγώνα, το οποίο έφθασε μέχρι και τους 25 πόντους. Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Μπάρι Στιούαρντ με 18 πόντους (1 τρίποντο, 1 ριμπάουντ, 1 ασσίστ, 4 κλεψίματα).

Πιο δυνατά ξεκίνησε το παιχνίδι η ΑΕΚ που μέχρι το 5’ ήταν μπροστά με 15-4, ενώ δύο λεπτά πιο μετά οι γηπεδούχοι προηγούνταν με 23-9. Μέχρι το τέλος της περιόδου το σκορ πήγε στο 28-14. Παρόμοια ήταν η εικόνα και στην β’ περίοδο, όπου η ΑΕΚ έφερε την διαφορά στους δεκαέξι στο 13’ (36-20). Στο επόμενο τρίλεπτο το σκορ ήταν στο 40-27, ενώ στην ολοκλήρωση του ημιχρόνου η ΑΕΚ ήταν μπροστά με 46-28.

Μέχρι το 23’ η ΑΕΚ έφερε την διαφορά στους εικοσιδύο πόντους (52-30), ενώ δυόμιση λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με 61-36. Μισό λεπτό πριν την ολοκλήρωση της περιόδου ο Μπιγκς με λέι απ είχε φέρει την ΑΕΚ μπροστά με 67-42, ενώ πριν το τέλος του δεκαλέπτου ο Τομπάζος με τρίποντο και ο Ρέντικας με δύο ελεύθερες βολές, μείωσαν σε 67-47.

Ο Απόλλων μπήκε ανεβασμένος στο τέταρτο δεκάλεπτο και μέχρι το 33:10 μείωσε σε 69-56. Έπειτα η ΑΕΚ ήταν βελτιωμένη και έως το 37:30 έφερε την διαφορά στους είκοσι (80-60). Μέχρι το τέλος του αγώνα οι δύο ομάδες πέτυχαν από τέσσερις ακόμα πόντους (84-64).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-14, 46-28, 67-47, 84-64