ΑΕΚ-Κεραυνός: Την Τετάρτη ο τρίτος τελικός

Οι δύο ομάδες αυτή την στιγμή βρίσκονται στο 1-1 στην σειρά και θέλουν οπωσδήποτε την νίκη στον τρίτο αγώνα

Ο τρίτος αγώνας της σειράς για την τελική φάση των πλέι οφ της ΟΠΑΠ Basket League ανάμεσα στην Πετρολίνα ΑΕΚ και τον Κεραυνό θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη (1/5) στις 19:30 στο «Κίτιον» Αθλητικό Κέντρο στην Λάρνακα και θα μεταδίδεται ζωντανά από την Cytavision.

Οι δύο ομάδες αυτή την στιγμή βρίσκονται στο 1-1 στην σειρά και θέλουν οπωσδήποτε την νίκη στον τρίτο αγώνα, ώστε να πάρουν προβάδισμα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος. Τον τίτλο θα κατακτήσει η ομάδα που θα φτάσει στις τρεις νίκες.

Από την μία η ΑΕΚ θα προσπαθήσει να εκμεταλλευτεί την έδρα της για προηγηθεί αυτή με 2-1. Στον πρώτο αγώνα της σειράς η παρουσία του κόσμου ήταν αρκετή, με τους «κιτρινοπράσινους» να περιμένουν μεγαλύτερο αριθμό κόσμου στον τρίτο αγώνα, για να σπρώξει την ομάδα στην νίκη.

Ωστόσο και στον Κεραυνό ο μοναδικός στόχος της ομάδας θα είναι το «μπρέικ» της έδρας της ΑΕΚ. Οι «ερυθροκίτρινοι» στον πρώτο αγώνα που έγινε στο «Κίτιον» δεν τα πήγαν όσο καλά θα ήθελαν όπου και ηττήθηκαν, καταφέρνοντας ωστόσο να ισοφαρίσουν την σειρά σε 1-1 στον Στρόβολο, ενώ τώρα θα βρεθούν ξανά στην Λάρνακα για να διεκδικήσουν την νίκη ώστε να προηγηθούν στην σειρά.

Τόσο η Πετρολίνα ΑΕΚ όσο και ο Κεραυνός είναι δύο πολύ ποιοτικές ομάδες που την φετινή αγωνιστική περίοδο οι μεταξύ τους αναμετρήσεις ήταν συναρπαστικές, ενώ πλείστες εξ αυτών κρίθηκαν στις λεπτομέρειες. Έτσι αναμένουμε πως και το παιχνίδι της Τετάρτης (1/5) θα είναι το ίδιο συναρπαστικό, ανάμεσα σε δύο ομάδες που θέλουν να φτάσουν στην νίκη για να φτάσουν πιο κοντά στην κατάκτηση του τροπαίου.