ΑΕΚ-Κεραυνός 69-64: Έκανε το τρεμπλ η ΑΕΚ! (vids-pics)

Η ομάδα της Λάρνακας πανηγυρίζει το τέταρτο πρωτάθλημα στην ιστορία της

Πρωταθλήτρια στην Καλαθόσφαιρα ανδρών για τέταρτη φορά στην ιστορία της αναδείχθηκε η Πετρολίνα ΑΕΚ, η οποία επικράτησε του Κεραυνού με 69-64 στο Κίτιον κάνοντας το 3-0 στη σειρά των τελικών.

Η ΑΕΚ σάρωσε όλους τους τίτλους στη φετινή χρονιά. Με την κατάκτηση του πρωταθλήματος ολοκλήρωσε το τρεμπλ, αφού είχαν προηγηθεί η κατάκτηση του κυπέλλου και του Super Cup.

To παιχνίδι ήταν κατά κύριο λόγο ισορροπημένο στο μεγαλύτερο μέρος του. Ο Κεραυνός προηγήθηκε με 16-13 στο τέλος της Α’ περιόδου, με την ΑΕΚ να καλύπτει την διαφορά και να παίρνει αυτή προβάδισμα με 37-32 με την ολοκλήρωση της περιόδου. Μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με 50-47, ενώ έως την ολοκλήρωση του αγώνα οι Λαρνακείς πήραν την νίκη με τελικό σκορ 69-64. Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Σέιν Γκίμπσον με 17 πόντους (3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασσίστ).

Η ΑΕΚ ξεκίνησε πιο δυνατά το παιχνίδι και μέχρι το 3’ προηγήθηκε με 6-0 (τέσσερις πόντους ο Γκίμπσον, δύο ο Τάσιτς). Στο επόμενο λεπτό οι δύο ομάδες σημείωσαν από δύο πόντους (Αμπουκάρ για Κεραυνό, Τάσιτς για ΑΕΚ), με το σκορ να οδηγείται στο 8-2. Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ρυθμό και σημείωσαν έντεκα σερί πόντους (πέντε ο Αμπουκάρ, από δύο οι Μιχαήλ, Κινγκ, Παρκς), παίρνοντας προβάδισμα με 13-8. Μέχρι το 8’ το σκορ ήταν στο 15-11, ενώ με το φινάλε του δεκαλέπτου η ΑΕΚ μείωσε σε 16-13.

Έως το 11’ οι δύο ομάδες σημείωσαν από δύο πόντους (Πέτροβιτς για ΑΕΚ, Αμπουκάρ για Κεραυνό) με το σκορ να οδηγείται στο 18-15. Στην συνέχεια η ομάδα του Δημήτρη Κουκούρη ήταν καλύτερη στο παρκέ, καταφέρνοντας έως το 14:20 να σημειώσει έντεκα πόντους (πέντε ο Πέτροβιτς, από ένα τρίποντο οι Τρισόκκας-Ντουρέν) δίνοντας προβάδισμα στην ΑΕΚ με 26-18. Στην συνέχεια ο Ρος με τέσσερις δικούς του πόντους, μείωσε σε 26-22, ενώ αργότερα είδαμε ένα πιο ισορροπημένο παιχνίδι ανάμεσα στις δύο ομάδες. Στο 18:30 το σκορ ήταν στο 31-27, ενώ μέχρι την ολοκλήρωση του ημιχρόνου η ΑΕΚ ήταν μπροστά στο σκορ με 37-32.

Με δύο πόντους του Αμπουκάρ ξεκίνησε την Γ’ περίοδο ο Κεραυνός, μειώνοντας σε 37-34, με την ΑΕΚ να απαντάει στο 23’ με δύο πόντους του Γκίμπσον (39-34). Ενάμιση λεπτό πιο μετά το συγκρότημα του Χριστόφορου Λειβαδιώτη πέτυχε τέσσερις πόντους με τους Αμπουκάρ και Ρος (39-38), ενώ ακολούθησαν τέσσερις πόντοι για την κάθε ομάδα (Σέρσι για ΑΕΚ, Παρκς για Κεραυνό) μέχρι το 25:30 (43-42). Μισό λεπτό πιο μετά ο Παντελή έδωσε ξανά προβάδισμα τριών πόντων στην ΑΕΚ, με το σκορ να πηγαίνει στο 45-42. Μέχρι το 27:30 οι δύο ομάδες σημείωσαν από δύο ακόμα πόντους (Μπάρκερ για Κεραυνό, Παντελή για ΑΕΚ), οδηγώντας το σκορ στο 47-44. Ένα λεπτό αργότερα οι Λαρνακείς αύξησαν την διαφορά κατά ένα πόντο (50-46), με τον Κεραυνό να σημειώνει μία ελεύθερη βολή με τον Μπάρκερ πριν την ολοκλήρωση της περιόδου (50-47).

Στο 32’ η ΑΕΚ με δύο πόντους του Σέρσι έφερε την διαφορά στους πέντε (52-47), για να απαντήσει ο Κεραυνός σημειώνοντας πέντε πόντους (τέσσερις ο Πέπερ, ένα ο Κινγκ) ισοφαρίζοντας σε 52-52. Μέχρι το 36’ οι γηπεδούχοι ανέβασαν τον ρυθμό τους και πέτυχαν έντεκα ακόμα πόντους (δύο τρίποντα ο Γκίμπσον, τρεις ο Μπιγκς, δύο ο Σέρσι), οδηγώντας το σκορ στο 63-52. Ο Κεραυνός κατάφερε να μειώσει αργότερα με έξι πόντους (τέσσερις ο Αμπουκάρ, δύο ο Ρος) σε 63-58. Ενάμιση λεπτό πριν την ολοκλήρωση της αναμέτρησης το σκορ ήταν στο 65-60, με τον Ρος να σημειώνει στην συνέχεια δύο ελεύθερες βολές και να μειώνει σε 65-62. Στο 39:38 ο Κινγκ ήταν άστοχος σε βολές, με το σκορ να παραμένει στο 65-62. Μέχρι την ολοκλήρωση του αγώνα οι Γκίμπσον-Σέρσι σημείωσαν από δύο ακόμα πόντους, φέρνοντας το σκορ στο 69-62, με τον Κεραυνό να μειώνει σε 69-64 πριν το τέλος.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-16, 37-32, 50-47, 69-64