ΑΕΚ-ΕΝΠ 57-54: Στον τελικό η ΑΕΚ

Πήρε την πρόκριση στον τελικό η Πετρολίνα ΑΕΚ

Την πρόκριση της στην τελική φάση της ΟΠΑΠ Basket League εξασφάλισε η Πετρολίνα ΑΕΚ, η οποία επικράτησε στον τρίτο αγώνα της σειράς της Ένωσης Νέων Παραλιμνίου με 57-54, σε αναμέτρηση που πραγματοποιήθηκε το βράδυ της Τρίτης (17/4) στο «Κίτιον», κάνοντας το 3-0 στις νίκες. Πλέον η ομάδα της Λάρνακας περιμένει τον αντίπαλο της, ανάμεσα στο ζευγάρι Κεραυνός-ΑΠΟΕΛ. Κορυφαίος για την ΑΕΚ ήταν ο Σέιν Γκίμπσον με 17 πόντους (1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ, 4 ασσίστ).

Με τέσσερις πόντους του Σέρσι ξεκίνησε τον αγώνα η ΑΕΚ μέχρι το 2’ ενώ στο επόμενο λεπτό η ΕΝΠ μείωσε στους δύο την διαφορά (6-4). Στην συνέχεια η ομάδα του Δημήτρη Κουκούρη πέτυχε έξι πόντους (από δύο οι Σέρσι, Μπιγκς, Γκίμπσον) φέρνοντας το σκορ στο 12-4, με την ΕΝΠ να απαντάει έως το 8’ με επτά πόντους του Ατγούντ, μειώνοντας σε 12-11. Έπειτα ο Σέρσι με δίποντο έκανε το 14-11 για τους Λαρνακείς, για να ακολουθήσουν άλλοι επτά σερί πόντοι για τους «βυσσινί» (τρίποντο ο Χαραλάμπους, από δύο οι Σολωμού-Ατγούντ), φέρνοντας το σκορ στο 18-14.

Σαφώς βελτιωμένη μπήκε στο παρκέ η ΑΕΚ η οποία μέχρι το 13:30 κατάφερε να σημειώσει δώδεκα πόντους, ενώ δέχθηκε μόλις δύο, παίρνοντας ξανά προβάδισμα στο σκορ (26-20). Η ΕΝΠ κατάφερε μέχρι το 17:30 να μειώσει την διαφορά στους τρεις (29-26), ενώ το παιχνίδι στην συνέχεια παρέμεινε ισορροπημένο. Με το φινάλε του ημιχρόνου η ΑΕΚ ήταν μπροστά με 34-30.

Με λέι απ του Γκίμπσον μπήκε στην Γ’ περίοδο η ΑΕΚ (36-30) ενώ μέχρι το 23΄το σκορ πήγε στο 39-32. Έπειτα η ΕΝΠ με οκτώ πόντους (πέντε ο Ατγούντ, τρίποντο ο Ζαντής) κατάφερε και πήρε προβάδισμα με 40-39. Η αντίδραση της ΑΕΚ ήταν άμεση αφού έως το 28:20 οι Λαρνακείς πέτυχαν εννέα πόντους (πέντε ο Πέτροβιτς, από δύο Παντελή-Γκίμπσον) παίρνοντας προβάδισμα με 48-40. Μέχρι την ολοκλήρωση της περιόδου η ομάδα του Νικόλα Παπαδόπουλου σημείωσε δύο ακόμα πόντους με τον Χίκεϊ.

Νωρίς στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Γκίμπσον με τρίποντο έφερε την διαφορά που χώριζε τις δύο ομάδες στους εννέα πόντους (51-42), με την ΕΝΠ να σημειώνει έως το 32’ τέσσερις ακόμα πόντους με τους Χίκεϊ-Εζεκάια, μειώνοντας σε 51-46. Στο επόμενο τρίλεπτο οι δύο ομάδες σημείωσαν από τέσσερις πόντους (Γκίμπσον για ΑΕΚ, Παπαδόπουλος και Χίκεϊ για ΕΝΠ) με το σκορ να οδηγείται στο 55-50. Στην εξέλιξη του αγώνα η ΕΝΠ πέτυχε τέσσερις ακόμα πόντους με τους Ατγούντ-Εζεκάια, μειώνοντας σε 55-54. Πριν το φινάλε του αγώνα ο Μπιγκς με δύο ελεύθερες βολές διαμόρφωσε το τελικό 57-54.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-18, 34-30, 48-42, 57-54

Πετρολίνα ΑΕΚ (Δημήτρης Κουκούρης): Σέρσι 13, Μπιγκς 5, Σιζόπουλος 5 (1), Γκίμπσον 17 (1), Παντελή 7 (1), Πέτροβιτς 8 (2), Τρισόκκας 2.

Ε.Ν. Παραλιμνίου (Νικόλας Παπαδόπουλος): Ατγούντ 18 (2), Ζαντής 6 (2), Χίκεϊ 11, Εζεκάια 8, Παπαδόπουλος 6, Χαραλάμπους 3 (1), Σολωμού 2, Πυρίλλης.