ΑΕΚ-ΑΕΛ 85-78: Δηλώνει παρούσα στο Final 4 η κάτοχος!

Επόμενος αντίπαλος για τους Λαρνακείς η Ομόνοια

Την πρόκριση της στο Final Four για το Κύπελλο ΟΠΑΠ Basket League εξασφάλισε η Πετρολίνα ΑΕΚ η οποία νίκησε με 85-78 στη Λάρνακα την ΕΚΑ ΑΕΛ. Στα ημιτελικά η ΑΕΚ θα αντιμετωπίσει την Ομόνοια. Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Βασίλης Κούνας με 18 πόντους (6 τρίποντα, 2 ασσίστ).

Οι Λαρνακείς ξεκίνησαν από νωρίς δυνατά το παιχνίδι και μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου το σκορ πήγε στο 33-15. Κατά το β’ δεκάλεπτο η διαφορά στο σκορ έφθασε μέχρι και τους 23 πόντους, ενώ με την λήξη του ημιχρόνου η ΑΕΚ ήταν μπροστά με 56-38. Στην συνέχεια η ΑΕΛ ήταν ανεβασμένη και μέχρι το τέλος της γ’ περιόδου μείωσε σε 70-56. Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι «γαλαζοκίτρινοι» μείωσαν σημαντικά στο σκορ, παλεύοντας στο τέλος για την νίκη. Με την ολοκλήρωση του αγώνα η ΑΕΚ επικράτησε με 85-78.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 33-15, 56-38, 70-56, 85-78

Πετρολίνα ΑΕΚ (Δημήτρης Κουκούρης): Κούνας 18 (6), Μπιγκς 15 (1), Γκίμπσον 16 (4), Στιούαρντ 7 (1), Βερεμένκο 11, Σιζόπουλος 3 (1), Παντελή 3 (1), Ντουρέν 3 (1), Μαντοβάνη, Σκίφιτς 9, Γεωργίου.

ΕΚΑ ΑΕΛ (Μίκαελ Κοχ): Μονιάτης, Τάγκσλεϊ 12 (1), Παρκς 25 (1), Τζάξον 10 (2), Κένταν 17, Πιττάκας 8 (2), Γεωργίου 4, Παλάλας 2, Γρίβας.

ΑΕΚ: Τελευταία Ενημέρωση