Δύσκολο διπλό για ΑΕΚ

Η Πετρολίνα ΑΕΚ ήταν η νικήτρια στον τρίτο και τελευταίο αγώνα για την 8η αγωνιστική του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Α' Κατηγορίας, απέναντι στον Απόλλωνα με τελικό σκορ 60-55. Το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό, με τις δύο ομάδες να παραμένουν πολύ κοντά στο σκορ σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης. Η ΑΕΚ όμως είχε πιο καθαρό μυαλό στο τέλος, και έφυγε με την νίκη από την Λεμεσό. Χωρίς τους Μπιγκς και Μπρέζετς αγωνίστηκε η Πετρολίνα ΑΕΚ. Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Τόρεϊ Τομάς με 22 πόντους (6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 8 ασσίστ). Ξεχώρισαν επίσης οι Λέοναρντ Πίγκραμ με 13 πόντους (3 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 1 ασσίστ) και Παναγιώτης Τρισόκκας με 11 πόντους (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ). Κορυφαίος για τον Απόλλωνα ήταν ο Τζερμέν Μάρσαλ με 16 πόντους (4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 1 ασσίστ)

Αρκετά καλό ξεκίνημα έκανε στο παιχνίδι ο Απόλλωνας που μέχρι το 4' κατάφερε και πήρε προβάδισμα στο σκορ με επτά πόντους διαφορά (9-2). Στην συνέχεια η ΑΕΚ ανέβασε τον ρυθμό της καταφέρνοντας να ισοφαρίσει τρία λεπτά αργότερα, όπου το σκορ οδηγήθηκε στο 11-11. Στην συνέχεια ο Απόλλωνας πήρε εκ νέου προβάδισμα τεσσάρων πόντων (17-13), με τον Τομάς να σημειώνει τρίποντο πριν το φινάλε του δεκαλέπτου και να μειώνει σε 17-16.

Και στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Απόλλωνας ξεκίνησε δυνατά, καταφέρνοντας να επαναφέρει την διαφορά στους επτά πόντους (25-18) μέχρι το 15' για να έρθει η ΑΕΚ και με ένα σερί έξι πόντων να μειώσει σε 25-18. Η ομάδα της Λάρνακας ήταν καλύτερη με την πάροδο του χρόνου. Μέχρι το 18' οι γηπεδούχοι ήταν ξανά μπροστά στο σκορ με επτά πόντους διαφορά (31-34) για να κάνει την ανατροπή η ΑΕΚ στα τελευταία στάδια του ημιχρόνου και να προηγηθεί με 35-33!

Οι Λαρνακείς έδειξαν να μπαίνουν πιο καλά στην τρίτη περίοδο, και ήταν μπροστά στο σκορ με 40-36 μέχρι το 23'. Έπειτα ο Ρέινς με δίποντο και ο Πιττάκας με τρίποντο έδωσαν ξανά προβάδισμα στον Απόλλωνα, φέρνοντας το σκορ στο 41-40 υπέρ των γηπεδούχων. Στην συνέχεια είδαμε ένα ισορροπημένο παιχνίδι, και με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου η ΑΕΚ παρέμεινε μπροστά με 44-43.

Με τρίποντο του Παναγιώτη Τρισόκκα ξεκίνησε το τέταρτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ, με τον Χάρρις να σημειώνει δεύτερο τρίποντο στο 33:30 και να φέρνει το σκορ στο 50-43 για την ΑΕΚ. Στην συνέχεια οι δύο ομάδες πέτυχαν από δύο πόντους (ο Απόλλωνας με τον Ρέινς, η ΑΕΚ με τον Πίγκραμ) με το σκορ να πάει στο 52-45 στο 36'. Στο επόμενο τρίλεπτο οι γηπεδούχοι μείωσαν στον πόντο (55-54) για να απαντήσει η ΑΕΚ με τον Τόμας με τρίποντο 30" πριν το φινάλε (58-54). Το τέλος του αγώνα βρήκε τους "κιτρινοπράσινους" να πανηγυρίζουν την νίκη με τελικό σκορ 60-55.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-16, 33-35, 43-44, 55-60