Ματς θρίλερ στο Παραλίμνι με νικήτρια την ΕΘΑ στην παράταση

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι

Έπειτα από ένα συναρπαστικό παιχνίδι που πραγματοποιήθηκε στο νέο κλειστό στάδιο Παραλιμνίου στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής, η ΕΘΑ πέτυχε την όγδοη της φετινή νίκη, επικρατώντας στην παράταση της Ένωσης Νέων Παραλιμνίου με 91-89, έπειτα από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι. Οι «βυσσινί» ξεκίνησαν πιο καλά τον αγώνα και μέχρι τα μέσα της β’ περιόδου είχαν προηγηθεί με 13 πόντους διαφορά, ωστόσο η ΕΘΑ κατάφερε ως το ημίχρονο να ισορροπήσει το παιχνίδι. Στο δεύτερο ημίχρονο είδαμε ένα ισορροπημένο αγώνα, όπου οι δύο ομάδες παρέμειναν πολύ κοντά στο σκορ και πάλεψαν για την νίκη μέχρι το τέλος. Η αναμέτρηση οδηγήθηκε στην παράταση έπειτα από λέι απ του Ρέι στην ολοκλήρωση της αναμέτρησης, ενώ στην παράταση ο Φλέμινγκ με παρόμοιο τρόπο, με λέι απ στο φινάλε, έδωσε την νίκη στην ΕΘΑ με 91-89. Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Κρίστοφερ Φλέμινγκ με 32 πόντους (2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασσίστ).

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στα πρώτα στάδια του, με την ΕΝΠ να προηγείται με 11-8 στο 5’, ενώ δυόμιση λεπτά αργότερα η ΕΘΑ πέτυχε τέσσερις πόντους (από δύο Φλέμινγκ-Ντέιβις) παίρνοντας προβάδισμα με 12-11. Ακολούθησε ένα σερί έντεκα πόντων για τους «βυσσινί» (τέσσερις ο Φίλερ, τρίποντο ο Παπαδόπουλος, από δύο οι Ρέι-Έβανς) φέρνοντας το σκορ στο 22-12. Πριν το τέλος της περιόδου ο Παπάμιχαηλ με εντυπωσιακό μπάζερ μπίτερ τρίποντο μείωσε σε 22-15.

Με δύο πόντους του Κουμή και ένα του Ρέι ξεκίνησε την β’ περίοδο η ΕΝΠ, φέρνοντας την διαφορά στους δέκα (25-15). Μέχρι το 15’ το σκορ πήγε στο 30-17, ενώ ακολούθησε ένα σερί δέκα πόντων για την ΕΘΑ στα επόμενα δυόμιση λεπτά (πέντε ο Κωνσταντίνου, τρεις ο Φλέμινγκ, δύο ο Ντέιβις) μειώνοντας σε 30-27. Μέχρι το 19’ η ομάδα του Χάντι Ελ Χατζη μείωσε σε 32-31, ενώ στην συνέχεια ο Φλέμινγκ με δύο ελεύθερες βολές έδωσε προβάδισμα στην ΕΘΑ με 33-32. Μέχρι την ολοκλήρωση του ημιχρόνου ο Παπαδόπουλος με λέι απ έφερε ξανά μπροστά την Ένωση με 34-33.

Ο Έβανς με κάρφωμα νωρίς στο τρίτο δεκάλεπτο έφερε το σκορ στο 36-33, για να απαντήσουν οι φιλοξενούμενοι με επτά πόντους (πέντε ο Ντέιβς, δύο ο Φλέμινγκ) και να προηγηθούν με 41-36. Στην συνέχεια το συγκρότημα του Νικόλα Παπαδόπουλου με πέντε πόντους (τρίποντο ο Ρέι, δύο ο Ρέινς) ισοφάρισε σε 41-41, ενώ μέχρι το 28’ οι δύο ομάδες πέτυχαν από πέντε πόντους (46-46). Έπειτα ο Μάρκου με τρίποντο έφερε τους «βυσσινί» μπροστά στο σκορ με 49-46, ενώ πριν το τέλος της περιόδου οι δύο ομάδες σημείωσαν από δύο πόντους (Ντέιβις για ΕΘΑ, Φίλερ για ΕΝΠ) με το σκορ να πηγαίνει στο 49-48.

Πιο καλά μπήκε στην δ’ περίοδο η ομάδα της Έγκωμης όπου μέχρι το 31:30 πέτυχε επτά πόντους, ενώ δέχθηκε τρεις, παίρνοντας προβάδισμα με 55-54. Μέχρι το 33:30 η ΕΘΑ ήταν μπροστά με 60-56, ενώ στο 35:15 το σκορ ήταν στο ισόπαλο 62-62. Ακολούθησαν πέντε πόντοι για τους «κιτρινόμαυρους» (τρίποντο ο Ντέιβις, δύο ο Τόμας) με το σκορ να πάει στο 67-62, ενώ οι γηπεδούχοι απάντησαν με επίσης πέντε πόντους του Ρέινς έως το 38’, ισοφαρίζοντας σε 67-67. Ένα λεπτό αργότερα το σκορ ήταν στο 70-70, ενώ στην συνέχεια ο Ντέιβις με μία ελεύθερη βολή έφερε μπροστά την ΕΘΑ με 71-70. Μέχρι το 39:30 η ΕΝΠ με κάρφωμα του Ρέι και δύο ελεύθερες βολές του Παπαδόπουλου προηγήθηκε με 74-71, με τον Φλέμινγκ στο 39:40 να σημειώνει τρίποντο και να ισοφαρίζει σε 74-74. Στην επόμενη επίθεση της ΕΝΠ ο Φίλερ έχασε την μπάλα και ακολούθως έκανε φάουλ στον Τζαβάρα, ο οποίος ακολούθως ευστόχησε σε δύο ελεύθερες βολές φέρνοντας την ΕΘΑ μπροστά με 76-74 στο 39:51. Στην τελευταία επίθεση, ο Ρέι με όμορφη ατομική ενέργεια και με λέι απ, ισοφάρισε σε 76-76 στην λήξη του παιχνιδιού, στέλνοντας το στην παράταση.

Πιο καλά μπήκε στην παράταση η ΕΘΑ όπου μέχρι το 42:30 σημείωσε οκτώ πόντους, ενώ δέχθηκε τρεις, παίρνοντας προβάδισμα με 84-79. Ακολούθως οι γηπεδούχοι με πέντε σερί πόντους (τρεις ο Παπαδόπουλος, δύο ο Ρέινς) ισοφάρισαν σε 84-84 στο 43:30. Στην συνέχεια η ΕΘΑ σημείωσε πέντε πόντους (από δύο οι Τόμας, Φλέμινγκ, ένα ο Ντέιβις) και πήραν προβάδισμα με 89-84, στο 44:40. Έπειτα ο Ζάκης Παπαδόπουλος με τρίποντο και στην συνέχεια με δύο ελεύθερες βολές, ισοφάρισε σε 89-89 για την ΕΝΠ, στο 44:55. Στην τελευταία επίθεση του αγώνα ο Φλέμινγκ με λέι απ έδωσε την νίκη στην ΕΘΑ με 91-89.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-15, 34-33, 51-48, 76-76, 89-91 (Παράταση)