AEK - ΕΘΑ 68-71: Ο πρώτος τίτλος της χρονιάς στην... Έγκωμη!

Η αντεπίθεση της ομάδας απ' τη Λάρνακα στο 4ο δεκάλεπτο δεν ήταν αρκετή

Η ΕΘΑ Έγκωμης ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ΟΠΑΠ Σούπερ Καπ Ανδρών, το οποίο πραγματοποιήθηκε το βράδυ της Παρασκευής (5/10) στο Λευκόθεο Στάδιο. Η ομάδα της Έγκωμης επικράτησε της Πετρολίνα ΑΕΚ με 71-68, έπειτα από ένα συναρπαστικό παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Πρόκειται για την 2η κατάκτηση του ΟΠΑΠ Σούπερ Καπ από την ΕΘΑ, με την πρώτη να καταγράφεται το 2011. Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Τρέβιν Παρκς με 31 πόντους (5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 1 ασσίστ).

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στα πρώτα στάδια του, με το σκορ να πηγαίνει στο 8-8 έπειτα από τρία λεπτά αγώνα. Στην συνέχεια η ΕΘΑ ανέβασε στροφές και με ένας σερί οκτώ πόντων (έξι ο Παρκς, δύο ο Τομάς) έφερε το σκορ στο 16-8, στο 7’. Μέχρι το τέλος της περιόδου η ΑΕΚ μείωσε στους τρείς την διαφορά (18-15).

Από ένα τρίποντο σημείωσαν οι δύο ομάδες με την έναρξη του δεύτερου δεκάλεπτου (Παρκς για ΕΘΑ, Σκίφιτς για ΑΕΚ). Μέχρι τα μισά της περιόδου το σκορ πήγε στο 30-24, με την ΕΘΑ μέχρι το 18’ προηγείται με 34-26. Με την ολοκλήρωση του ημιχρόνου οι «κιτρινόμαυροι» ήταν μπροστά στο σκορ με 36-29.

Δυόμιση λεπτά μετά την έναρξη της τρίτης περιόδου το σκορ οδηγήθηκε στο 40-34, με τον Σκίφιτς να μειώνει έπειτα με δίποντο σε 40-36. Στο 25’ το σκορ ήταν στο 45-40, ενώ δυόμιση λεπτά πιο μετά η ΕΘΑ αύξησε την διαφορά στο σκορ στους δώδεκα πόντους (55-43). Με το φινάλε της περιόδου η ομάδα της Έγκωμης ήταν μπροστά με 55-46.

Με τρεις πόντους ξεκίνησε την Δ’ περίοδο η ΑΕΚ (δύο ο Βινάλες, ένα ο Σκίφιτς), μειώνοντας σε 55-49. Οι Λαρνακείς συνέχισαν να πιέζουν, καταφέρνοντας στο 33’ να μειώσουν στον ένα την διαφορά (56-55), ενώ στο 33:40 ο Στιούαρντ με δίποντο έδωσε προβάδισμα στην ΑΕΚ (57-56). Δύο λεπτά πιο μετά ο Παρκς με λέι απ έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην ΕΘΑ (58-57), με τις δύο ομάδες στην συνέχεια να πετυχαίνουν από δύο πόντους (Ντέιβις για ΑΕΚ, Πάρκς για ΕΘΑ) και το σκορ να πάει στο 60-59. Στην συνέχεια ο Βινάλες με λέι απ έκανε το 61-60 για την ΑΕΚ, με την ΕΘΑ να απαντάει άμεσα με δύο εύστοχα τρίποντα από τους Χιλ και Παρκς, παίρνοντας προβάδισμα με 66-61, ενάμιση λεπτό πριν την ολοκλήρωση του αγώνα. Ένα λεπτό πριν την ολοκλήρωση του αγώνα το σκορ ήταν στο 68-63, με την ΑΕΚ να σημειώνει τρεις πόντους στα επόμενα είκοσι δευτερόλεπτα (δύο ο Στιούαρντ, ένα ο Σκίφιτς), μειώνοντας σε 68-66. Στην συνέχεια ο Παπάμιχαηλ με λέι απ έκανε το 70-66, με τον Σκίφιτς να απαντάει άμεσα με κάρφωμα (70-68). Στην συνέχεια ο Παναγιώτου μία ελεύθερη βολή, διαμόρφωσε το τελικό 71-68 υπέρ της ΕΘΑ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-18, 29-36, 46-55, 68-71

Πετρολίνα ΑΕΚ (Δημήτρης Κουκούρης): Σιζόπουλος, Πέτροβιτς, Σκίφιτς 21 (1), Βινάλες 23 (2), Ντέιβις 12, Μπιγκς 7 (1), Παντελή 1, Στιούαρντ 4.

ΕΘΑ Έγκωμης (Χάντι Ελ Χατζ): Παναγιώτου 2, Χρίστου, Τομάς 10, Παρκς 31 (5), Φλέμινγκς 15 (2), Παπάμιχαηλ 2, Πυρίλλης, Χιλ 9 (1), Σμιθ, Κωνσταντίνου 2.