ΑΕΛ-ΑΕΚ 80-81: Κρίθηκε στον πόντο

Η αναμέτρηση ήταν συναρπαστική καθ’ όλη την διάρκεια της

Η Πετρολίνα ΑΕΚ ήταν η νικήτρια στον τέταρτο και τελευταίο χρονικά αγώνα για την 4η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League, όπου επικράτησε στη Λεμεσό της ΕΚΑ ΑΕΛ με 81-80, σε ένα παιχνίδι που είχε συναρπαστικό φινάλε.

Η αναμέτρηση ήταν συναρπαστική καθ’ όλη την διάρκεια της, με την ΑΕΛ να είναι η ομάδα που είχε το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, ενώ αυτό έφθασε μέχρι και τους 11 πόντους. Στην τέταρτη περίοδο οι δύο ομάδες πήγαιναν από πόντο σε πόντο, με την Πετρολίνα ΑΕΚ να καταφέρνει να φεύγει με το ροζ φύλλο αγώνος στο τέλος της αναμέτρησης. Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Κάιλ Βινάλες με 25 πόντους (2 ριμπάουντ, 1 ασσίστ).

Η ΑΕΛ ξεκίνησε καλά το παιχνίδι και μέχρι το 2:30 ήταν μπροστά με 6-2, ενώ η ΑΕΚ ενάμιση λεπτό πιο μετά ισοφάρισε σε 8-8. Έπειτα ακολούθησαν επτά σερί πόντοι για τους γηπεδούχους (τέσσερις ο Παρκς, τρίποντο ο Χάμιλτον) με το σκορ να πηγαίνει στο 15-8, με τους «κιτρινοπράσινους» να αντιδρούν και έως το 8:15 να ισοφαρίζουν σε 19-19. Έπειτα ο Ράιτ με λέι απ έδωσε ξανά προβάδισμα στην ΑΕΛ (21-19), με την ΑΕΚ να απαντάει με δύο ελεύθερες βολές του Σιζόπουλου και τρίποντο του Κούνα, φέρνοντας το σκορ στο 24-21 με το τέλος της περιόδου.

Με τρίποντο του Πέτροβιτς μπήκε στο τρίτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ (27-21). Στην συνέχεια οι «γαλαζοκίτρινοι» ήταν καλύτεροι και μέχρι το 14:15 πέτυχαν οκτώ πόντους, ενώ δέχθηκαν δύο, ισοφαρίζοντας σε 29-29. Στην συνέχεια το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο, με το σκορ στο 17’ να είναι στο 33-33 και μισό λεπτό αργότερα στο 35-35. Στα επόμενα δυόμιση λεπτά η ΑΕΛ σημείωσε επτά πόντους (πέντε ο Ράιτ, δύο ο Χάμιλτον) παίρνοντας προβάδισμα με 42-35. Πριν το φινάλε της περιόδου ο Πέτροβιτς με τρίποντο μείωσε σε 42-38.

Με έξι πόντους ξεκίνησε την Γ’ περίοδο η ΑΕΛ (τέσσερις ο Κένταν, δύο ο Ράιτ) φέρνοντας την διαφορά στους δέκα (48-38). Μέχρι το 22:30 το σκορ ήταν στο 52-41, με την ΑΕΚ να αντιδράει και στα επόμενα δυόμιση λεπτά να σημειώνει οκτώ πόντους (πέντε ο Βινάλες, τρίποντο ο Σιζόπουλος) μειώνοντας σε 52-49. Μέχρι το 26:30 η ΑΕΛ ήταν μπροστά με 58-53, ενώ στο 29’ οι γηπεδούχοι προηγούνταν με 64-55. Στο τελευταίο λεπτό της περιόδου οι Κούνας και Στιούαρντ πέτυχαν από δύο πόντους, μειώνοντας σε 64-59 για την ΑΕΚ.

Μέχρι το 32:30 η Πετρολίνα ΑΕΚ μείωσε στους τρεις την διαφορά (66-63), ενώ ενάμιση λεπτό μετά η ΑΕΛ ήταν μπροστά με 71-66. Έπειτα οι δύο ομάδες σημείωσαν από δύο πόντους (Βινάλες για ΑΕΚ, Κένταν για ΑΕΛ) με το σκορ να πηγαίνει στο 73-68. Μέχρι το 36:30 η ΑΕΚ πέτυχε πέντε πόντους (τρίποντο ο Στιούαρντ, δύο ο Βινάλες) ισοφαρίζοντας σε 73-73, ενώ ένα λεπτό μετά το σκορ ήταν στο 75-75. Μέχρι το 39’ οι δύο ομάδες πέτυχαν από δύο πόντους (77-77), ενώ στην συνέχεια ο Στιούαρντ με δίποντο έφερε την ΑΕΚ μπροστά με 79-77. Στο 39:35 ο Τζάξον με τρίποντο έδωσε προβάδισμα στην ΑΕΛ με 80-79, ενώ δέκα δευτερόλεπτα αργότερα ο Βινάλες με δύο ελεύθερες βολές έβαλε ξανά μπροστά την ΑΕΚ (81-80), που ήταν και το τελικό σκορ, με τους Λαρνακείς να φεύγουν από την Λεμεσό με το ροζ φύλλο αγώνος.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-24, 42-38, 64-59, 80-81