Ο Αχιλλέας νίκησε εντός έδρας τον ΑΠΟΠ

Ο Αχιλλέας Καϊμακλίου επικράτησε με 75-68 του ΑΠΟΠ, στην εντός έδρας αναμέτρηση για την 10η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League, με τον Άιζαχ Μπράουν να είναι ο κορυφαίος παίκτης του αγώνα με 33 πόντους, 5 τρίποντα και 4 ασίστ.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο ΑΠΟΠ πήρε προβάδισμα 8 πόντων στο 4’ (10-2). Ο Αχιλλέας με τις επιτυχημένες επιθέσεις έφερε το παιχνίδι στα ίσα στο 8’ (13-13), ενώ μερικά δευτερόλεπτα αργότερα το δίποντο του Χάρβεϊ έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους για πρώτη φορά στο παιχνίδι (15-13). Ο Αχιλλέας συνέχισε να σκοράρει χωρίς να αφήσει περιθώρια στον ΑΠΟΠ και στα τελευταία 10 δευτερόλεπτα η διαφορά έφτασε τους 10 πόντους, στο 23-13, και αυτό ήταν το σκορ του δεκαλέπτου. Στη δεύτερη περίοδο ο ΑΠΟΠ έψαξε την ισοφάριση, μειώνοντας σε 31-29 στο 17’ με το τρίποντο του Λάνγκφορντ, όμως η ομάδα του Καϊμακλίου κράτησε το προβάδισμα της μέχρι το τέλος του ημιχρόνου με σκορ 38-33.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Αχιλλέας συνέχισε να ελέγχει το παιχνίδι και με τις εύστοχες βολές του Μπράουν στο 24’ η διαφορά αυξήθηκε στο +13 (50-37), ενώ ο ίδιος πέτυχε τρίποντο στο 18’ κάνοντας το 58-43. Στο 19’ το τρίποντο του Χάρβεϊ διαμόρφωσε το σκορ σε 61-45 ενώ στο τελευταίο λεπτό του δεκαλέπτου ο Παναγίδης μείωσε σε 61-47 για τους φιλοξενούμενους.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο ο ΑΠΟΠ κατάφερε να μειώσει τη διαφορά σε 75-68 στο τελευταίο λεπτό με το τρίποντο του Χρίστου, όμως αυτό δεν ήταν αρκετό, αφού ο Αχιλλέας κράτησε το προβάδισμα του μέχρι το τέλος της αναμέτρησης, παίρνοντας τη νίκη με ο ίδιο σκορ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-13, 38-33, 61-47, 75-68

Αχιλλέας Καϊμακλίου (Κυριάκος Γιαγκουλής)

Μπράουν 33 (5), Γεωργακούδης 5 (1), Τρετιακόβ 15, Χάρβεϊ 10 (1), Νάιλς 12, Βασιλείου, Αγρότης, Ανθυμιάδης , Κτωρίδης, Τσοχαταρίδης