Παγκόσμια Ελλάδα, άλωσε τη Γερμανία!

Με παλικαρίσια εμφάνιση η Εθνική επικράτησε 69-63 της Γερμανίας στη Βαμβέργη, ολοκλήρωσε με 11-1 τα προκριματικά και αγκάλιασε το πρώτο γκρουπ δυναμικότητας στην κλήρωση για το Παγκόσμιο

Με ιδανικό τρόπο ολοκλήρωσε η Εθνική μια ήδη σπουδαία πορεία στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Η ελληνική ομάδα επικράτησε 69-63 της Γερμανίας στη Βαμβέργη, μπροστά σε περίπου 2.000 φίλους της, κι όχι απλώς κατέκτησε την πρώτη θέση του δωδέκατου ομίλου με ρεκόρ 11-1, αλλά αγκάλιασε και την παρουσία της στο πρώτο γκρουπ δυναμικότητας στην κλήρωση για τα τελικά της Κίνας, που θα γίνει στις 15 Μαρτίου.

Συγκλονιστική εμφάνιση από τον αρχηγό Παναγιώτη Βασιλόπουλο με 12 πόντους, 6 ριμπάουντ και φοβερές άμυνες. Καταπληκτικοί και οι Βαγγέλης Μαργαρίτης (13π., 5 ριμπ.), Δημήτρης Μαυροειδής (8π., 9 ριμπ.), αλλά και όλοι όσοι έπαιξαν στα «παράθυρα».

Εντυπωσιακή ατμόσφαιρα από περίπου 2.000 Έλληνες που έκαναν την «επίσημη αγαπημένη» να νιώσει σαν στο σπίτι της.

Κόνιαρης, Αθηναίου, Κασελάκης, Βασιλόπουλος και Μαυροειδής άρχισαν το παιχνίδι για την Εθνική, που πήρε ένα γρήγορο προβάδισμα (2-5) ελέγχοντας το ρυθμό μέσα από την άμυνά της. Τα επιθετικά ριμπάουντ του Τσίρμπες πρόσφεραν λύσεις στη Γερμανία, αλλά το ίδιο και ο Λαρεντζάκης που ήρθε «ζεστός» από τον πάγκο με έξι γρήγορους πόντους (12-13). Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν διαρκώς στο σκορ μέχρι το τέλος της περιόδου (16-15), ενώ όταν οι οικοδεσπότες ανέβασαν κι άλλο την πίεση στην άμυνά τους έφτασαν για πρώτη φορά στο +3 (20-17). Η ελληνική ομάδα βρέθηκε γρήγορα μια ανάσα από το μπόνους των βολών στη δεύτερη περίοδο, αλλά αναλώθηκε σε μακρινά σουτ χωρίς καλά ποσοστά ευστοχίας. Ο Ομπστ με διαδοχικά τρίποντα ανέβασε την ομάδα του για πρώτη φορά στο +4 (28-24), ωστόσο οι καλές άμυνες στην μπάλα και η επιθετική δράση Γκίκα και Μαυροειδή επέτρεψε στην Εθνική να ανακτήσει προσωρινά το προβάδισμα (32-33) πριν το 34-33 του ημιχρόνου.

Παίζοντας σκληρή άμυνα δίχως να φείδεται φάουλ, η Γερμανία αποπειράθηκε να αποσπαστεί ξανά στο τρίτο δεκάλεπτο (38-33), αλλά η ελληνική ομάδα αντέδρασε και προσπέρασε με τρίποντο του Μαργαρίτη (40-41). Οι γηπεδούχοι πήγαν και πάλι να ξεφύγουν (47-43), όμως χάρη στα πολλά κλεψίματα η Εθνική κατόρθωσε με βασικό πρωταγωνιστή τον Βασιλόπουλο να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο με διαφορά τριών πόντων, 47-50. Τα τρίποντα από Κασελάκη και Αθηναίου εκτόξευσαν την Ελλάδα για πρώτη φορά στο +8, 49-57, μπαίνοντας στο τελευταίο επτάλεπτο του αγώνα. Οι παίκτες του Χένρικ Ρεντλ εκμεταλλεύτηκαν κάποια λάθη την Εθνικής στην πίεση και με άξονες τους Λο και Ομπστ πέρασαν μπροστά με 60-59, 3:54 πριν το τέλος. Η Εθνική δεν πανικοβλήθηκε, αλλά με τον Βασιλόπουλο να κάνει σπουδαίες φάσεις σε άμυνα κι επίθεση ξέφυγε με τέσσερις, 60-64, με το τρίποντο του Μποχωρίδη και μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό με +6, 62-68, από το λέι απ του Μαργαρίτη. Η Γερμανία δεν κατάφερε να απειλήσει την ελληνική ομάδα που έφυγε θριαμβεύτρια.

Δεκάλεπτα: 16-15, 34-33, 47-50, 63-69.

Εθνική: Τελευταία Ενημέρωση