Εθνική Ελλάδας: Άφησε υποσχέσεις με ηγέτη τον Γιάννη

Χωρίς καν να πατήσει το πόδι στο γκάζι η Εθνική επικράτησε 83-59 της Ουγγαρίας με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο σε ηγετικό ρόλο να έχει στο ρελαντί 19 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Τα αποκαλυπτήρια της Εθνικής συνοδεύτηκαν από άνετη νίκη και μια πρώτη απόδειξη πως ο Γιάννης Αντετοκούνμπο είναι πλέον ο ηγέτης της. Η «επίσημη αγαπημένη» επιβλήθηκε εύκολα της Ουγγαρίας στα κατάμεστα «Δύο Αοράκια» με 83-59, με τον MVP του ΝΒΑ να έχει 19 πόντους (9/10 βολές, 5/7 δίποντα, 0/1 τρίποντο), 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 τάπα σε 21:28.

Εκτός δωδεκάδας έμειναν οι Θ. Αντετοκούνμπο (λόγω σπασμού στη μέση), Κόνιαρης, Αθηναίου, Βασιλόπουλος και Μήτογλου. Την Κυριακή το επόμενο τεστ στα «Δύο Αοράκια» απέναντι στο Ιράν (19:15).

Με πανύψηλη πεντάδα τους Καλάθη, Παπανικολάου, Παπαπέτρου, Γ. Αντετοκούνμπο και Μπουρούση άρχισε το ματς η Εθνική. Η ελληνική ομάδα παρά την αστοχία της από μακριά αξιοποίηση το παιχνίδι στο ποστ του Μπουρούση και τα φάουλ των αντιπάλων στον Greek Freak και προηγήθηκε με 10-2. Η άμυνα λειτουργούσε εξαιρετικά, με τους δύο «Παπ» να κάνουν πολλή βρώμικη δουλειά και οι πρώτοι πέντε του αγώνα παρέμειναν στο παρκέ σταθεροί ως και 3:14 πριν το τέλος της πρώτης περιόδου. Ο MVP του ΝΒΑ είχε στο διάστημα αυτό 6 πόντους, 4 ριμπάουντ και 1 τάπα αποτελώντας το σημείο αναφοράς της Εθνικής, που έκλεισε το δεκάλεπτο στο +16 (22-6).

Η «επίσημη αγαπημένη» δεν ήταν ανάλογα αποτελεσματική στην άμυνα στη δεύτερη περίοδο. Παρά τις τρεις εντυπωσιακές τάπες του Παπαγιάννη, η Ουγγαρία πήρε αρκετά επιθετικά ριμπάουντ και «χτύπησε» στον αιφνιδιασμό, με τον Θανάση Σκουρτόπουλο να δοκιμάζει για αρκετή ώρα σχήμα με τρεις κοντούς, Καλάθη, Σλούκα και Λαρεντζάκη, παρέα με τους δύο Αντετοκούνμπο. Ο Γιάννης πέτυχε τα πρώτα του καλάθια πλην βολών φτάνοντας τους 12 πόντους, ενώ ήταν εμφανής η διάθεση των συμπαικτών του να του προσφέρουν θεαματικές φάσεις, δίχως πάντα επιτυχία. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 43-28 με πιο «προβληματικά» στοιχεία της στατιστικής τα 2/10 τρίποντα και τα 8 χαμένα ριμπάουντ.

Η πρώτη πεντάδα του ματς άρχισε και το δεύτερο μέρος και η Εθνική βρήκε καλύτερο ρυθμό στην άμυνα και γρηγορότερη κυκλοφορία στην επίθεση. Ο Παπαπέτρου αρχικά και ο Πρίντεζης στη συνέχεια πρόσφεραν σκορ στην ελληνική ομάδα ξέφυγε και με 26 (65-39), παρότι η Ουγγαρία έβρισκε λύσεις κυρίως με μακρινά σουτ. Η ελληνική ομάδα συντηρούσε χωρίς να ιδρώσει πολύ τη διαφορά σταθερά πάνω από τους είκοσι πόντους, με τα καρφώματα του Παπαγιάννη και του Γιάννη στον αιφνιδιασμό να ξεσηκώνουν το κοινό στην τέταρτη περίοδο (78-54). Ο Κώστας Αντετοκούνμπο έβαλε το κερασάκι στην τούρτα με φόλοου-κάρφωμα λίγο πριν το τέλος κερδίζοντας το χειροκρότημα.

Δεκάλεπτα: 22-6, 43-28, 66-44, 83-59

Πηγή:sport-fm.gr