Τιτάνας Προμηθέας, «κάρφωσε» την ΑΕΚ

Οι Αχαιοί νίκησαν την ομάδα του Μπάνκι που υπέστη την πρώτη ήττα της έπειτα από 4 διαδοχικές νίκες

Προμηθέας για… τετράδα, «καθάρισε» την ΑΕΚ (79-69 εντός έδρας) και επανήλθε στις νίκες μετά από 2 σερί ήττες στο πρωτάθλημα. Εντυπωσιακή στο δεύτερο 20λεπτο η ομάδα του Γιατρά (42-29 το επιμέρους σκορ), που δείχνει ότι και φέτος είναι ικανή για μεγάλα πράγματα.

Με 16 επιθετικά ριμπάουντ (!) και έχοντας σε καλή μέρα τους Κασελάκη (16 πόντοι), Μπράουν (15 πόντοι), Χολ (12 πόντοι), Έλις (9 πόντοι, 12 ριμπάουντ), οι Αχαιοί «κάρφωσαν» την ομάδα του Μπάνκι που υπέστη την πρώτη ήττα της έπειτα από 4 διαδοχικές νίκες σε όλες τις διοργανώσεις. Ματσιούλις (15 πόντοι, 6 ριμπάουντ) και Χάντερ (13 πόντοι, 7 ριμπάουντ) ξεχώρισαν από τους ηττημένους.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν συνεχώς στην πρωτοπορία, με την «Ένωση» να πατάει ελαφρώς καλύτερα (5-9 στο 3’), ωστόσο οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με επιμέρους σκορ 9-2 πέρασαν μπροστά (14-11 στο 7’). Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με την ομάδα του Γιατρά στο +1 (18-17).

Ο Προμηθέας ξεκίνησε πολύ καλύτερα στο δεύτερο δεκάλεπτο και ξέφυγε με 5 πόντους (24-19 στο 12’), όμως η ομάδα του Μπάνκι γύρισε την εις βάρος της κατάσταση με τον Ματσιούλις να εκτελεί για τρεις πόντους (28-30 στο 14’).

Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με ένα απίστευτο buzzer beater του Σαντ-Ρος, που ευστόχησε σε σουτ από το κέντρο του γηπέδου για να δώσει «αέρα» τριών πόντων στην ομάδα του (37-40).

Η ΑΕΚ μπήκε πιο δυνατά στο δεύτερο μέρος και έφτασε στο +7 (39-46 στο 22’), ενώ συντήρησε μια μικρή διαφορά μέχρι τα μισά της 3ης περιόδου (49-54 στο 25’). Εντούτοις, οι γηπεδούχοι αφυπνίστηκαν στη συνέχεια και με σερί 8-0 ανέκτησαν το προβάδισμά τους (57-54 στο 28’).

Ο Ρόμπερσον μείωσε στον πόντο στα 53 δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε της τρίτης περιόδου, η οποία ολοκληρώθηκε με τους Αχαιούς να έχουν βελτιώσει την εικόνα τους και να παίρνουν την πρωτοπορία (57-56).

Ο Προμηθέας «έτρεξε» 4-0 στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου (61-56) και έδειχνε να έχει... φτερά στα πόδια. Με ένα καλάθι του Ρατάν-Μέις οι φιλοξενούμενοι μείωσαν (61-58 στο 33’), ωστόσο στη συνέχεια η ομάδα του Γιατρά πάτησε γκάζι και με εξαιρετικές επιλογές στην επίθεση ξέφυγε με 10 πόντους (71-61 στο 36’).

Η ΑΕΚ δεν μπορούσε για να βρει τρόπο να επιστρέψει στο ματς, καθώς υπέπεσε σε πολλά λάθη και έχασε τα ριμπάουντ. Κάπως έτσι οδηγηθήκαμε στο τελικό 79-69, με τους Αχαιούς να πανηγυρίζουν το 2ο ροζ φύλλο αγώνα στο φετινό πρωτάθλημα.

Από την άλλη, η «Ένωση» προσγειώθηκε κάπως απότομα στην πραγματικότητα αφού υπέστη την πρώτη ήττα της ύστερα από 4 διαδοχικές νίκες σε όλες τις διοργανώσεις και φάνηκε ότι χρειάζεται μπόλικη δουλειά.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 37-40, 57-56, 79-69.

Προμηθέας (Γιατράς): Γκίκας 6 (5 ριμπ., 4 ασίστ), Μέιερ 1, Λίποβι 3, Έλις 9 (12 ριμπ., 5 τάπες), Μπράουν 15, Σαλούστρος 9 (5 ριμπ.), Κασελάκης 16 (5 ριμπ.), Κατσίβελης, Τσαϊρέλης 8 (4 ασίστ), Γερομιχαλός, Χολ 12 (5 ριμπ.), Παρκς.

ΑΕΚ (Μπάνκι): Σάκοτα 10, Ματσιούλις 15 (6 ριμπ.), Χάντερ 13 (7 ριμπ.), Γκρίφιν, Ρατάν-Μέις 17, Ξανθόπουλος, Λαρεντζάκης 2, Γιαννόπουλος, Τσαλμπούρης, Ρογκαβόπουλος, Ρόμπερσον 6, Σαντ-Ρόος 6.