Σπουδαίος ΠΑΟΚ, έστειλε… διακοπές την ΑΕΚ

Ο ΠΑΟΚ πήρε για τα καλά τον αέρα της ΑΕΚ και κερδίζοντας για τέταρτη φορά φέτος και δεύτερη στο ΟΑΚΑ, 93-88, έκλεισε θέση στα ημιτελικά της Α1.

Στα ημιτελικά των playoffs της Α1, όπου θα αντιμετωπίσει με μειονέκτημα έδρας τον Παναθηναϊκό, πέρασε εμφατικά ο ΠΑΟΚ. Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου παίζοντας καταπληκτικά επικράτησε 93-88 στο ΟΑΚΑ της ΑΕΚ κάνοντας το 2-0 στη σειρά και το 4-0 φέτος απέναντι στον συγκεκριμένο αντίπαλο.

Μεγάλη εμφάνιση από τον Τέραν Πέτεγουεϊ με 21 πόντους, σπουδαία δουλειά από Μαργαρίτη (14π.), Γκος (13π.) και Τζάκσον (12π.) για τους Θεσσαλονικείς που είχαν 15/24 τρίποντα.

«Άδεια» από ενέργεια η ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα, με άναρχο επιθετικά παιχνίδι και πολλά προβλήματα στην άμυνα, είδε να τελειώνει με κακό τρόπο μια πετυχημένη χρονιά με δύο τρόπαια, Κύπελλο και Basketball Champions League. Θερμό χειροκρότημα από τον κόσμο που αναγνώρισε τη φετινή προσπάθεια.

Γκριν, Λαρεντζάκης, Χάρις, Τζέιμς και Χάντερ από τη μια πλευρά και Γκος, Κατσίβελης, Τζόουνς, Χρυσικόπουλος και Τζάκσον από την άλλη ήταν οι πρώτες πεντάδες του ματς. Η ΑΕΚ με τρία διαδοχικά τρίποντα, δύο του Γκριν κι ένα του Λαρεντζάκη, προηγήθηκε 11-8, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι «ταΐζοντας» μεθοδικά τον Τζάκσον που σκόραρε και έφθειρε με φάουλ τους αντιπάλους του ήταν κοντά στο σκορ και ξέφυγαν με τέσσερις (11-15) με το δεύτερο τρίποντο του Χρυσικόπουλου. Οι «κιτρινόμαυροι» αντέδρασαν (18-17), αλλά προσωρινά, καθώς ο ΠΑΟΚ με τον Πέτεγουεϊ αρχικά και τον Κόνιαρη να ευστοχεί για τρεις στην εκπνοή της περιόδου έφτασε και στο +5 (23-28). Η κυριαρχία των Θεσσαλονικέων συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο. Η καλή τους άμυνα ανάγκαζε την «Ένωση» σε παιχνίδι ένας εναντίον ενός δίχως αποτέλεσμα, ενώ στην άλλη πλευρά του παρκέ με άριστη κυκλοφορία και εξαιρετικά ποσοστά έβρισκαν σκορ. Κάπως έτσι η διαφορά έφτασε και στο +11 (33-44), δυόμισι λεπτά πριν το ημίχρονο, με τον ΠΑΟΚ να μετρά 7/12 πίσω από τα 6,75μ. Πάντερ και Καββαδάς ανέλαβαν δράση για να περιορίσουν τη ζημιά και την απόσταση των δύο ομάδων στους πέντε πόντους (41-46) στο φινάλε του ημιχρόνου.

Τα προσωπικά καλάθια του Γκριν δεν αρκούσαν για να ξαναβάλουν την ΑΕΚ στο ματς, καθώς η «αιμορραγία» στην άμυνα συνεχιζόταν και ο ΠΑΟΚ με τον Χαραλαμπόπουλο και αρκετά επιθετικά ριμπάουντ είχε σταθερά (50-58). Η τεχνική ποινή στον Τζόουνς επέτρεψε στους γηπεδούχους σε μία επίθεση να πλησιάσουν στο καλάθι με το τρίποντο του Τζέιμς (56-58), όμως Γκος απάντησε με δύο διαδοχικά σουτ από μακριά (56-64). Με την τεχνική ποινή στον Ντράγκαν Σάκοτα και τον Πέτεγουεϊ να «ζεσταίνεται» ξανά οι Θεσσαλονικείς διατηρούσαν τον έλεγχο (62-70). Πάντερ και Χάρις αφυπνίστηκαν και οι πρώτοι πόντοι του τελευταίου στο ματς βοήθησαν την ΑΕΚ να πλησιάσει σε απόσταση βολής (70-72) στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου. Ο ΠΑΟΚ ουδόλως πανικοβλήθηκε και με μεθοδικότητα αποσπάστηκε με εννιά (70-79) εξίμισι λεπτά πριν το τέλος. Οι «κιτρινόμαυροι» συνέχιζαν να επιτίθενται άναρχα και να αμύνονται χαλαρά βλέποντας τον Πέτεγουεϊ με το τέταρτο τρίποντό του να εκτοξεύει τη διαφορά στους δέκα (72-82). Το τρίποντο του Μαργαρίτη με ταμπλό (!) κι ένα ακόμη μακρινό σουτ του Κατσίβελη αποτελείωσαν την ΑΕΚ (80-91). Η απέλπιδα προσπάθεια των γηπεδούχων κατέβασε τη διαφορά στους τέσσερις (88-92) στα 15’’, αλλά πλέον δεν υπήρχε χρόνος και ο ΠΑΟΚ πανηγύρισε τη νίκη.

Δεκάλεπτα: 23-28, 41-46, 64-70, 88-93.

ΑΕΚ (Σάκοτα): Πάντερ 13 (2 ριμπ.), Τζέιμς 16 (4 ριμπ.), Γκριν 19 (2 ασίστ), Χάρις 5 (5 ριμπ., 3 ασίστ), Ξανθόπουλος 3 (3 ριμπ. 2 ασίστ), Σάκοτα 8 (3 ασίστ), Βασιλόπουλος, Λαρεντζάκης 8 (3 ασίστ), Καββαδάς 8 (3 ριμπ.), Χάντερ 8 (3 ριμπ.).

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Πέτεγουεϊ 21 (4 ριμπ.), Χρυσικόπουλος 6 (2 ριμπ., 2 ασίστ), Κρουμπάλι 4, Κόνιαρης 6 (2 ασίστ), Μαργαρίτης 14 (6 ριμπ.), Ζάρας 4 (3 ριμπ.), Χαραλαμπόπουλος 5 (2 ριμπ.), Κατσίβελης 6 (3 ασίστ), Τζάκσον 12 (7 ριμπ., 4 ασίστ), Γκος 13, Τζόουνς 2.

Α1: Τελευταία Ενημέρωση