«Πάτησε» τον ΠΑΟΚ ο… μισός Ολυμπιακός!

Έβγαλε αντίδραση παρά τις απουσίες

Με σύνθεση έκτακτης… ανάγκης, τον Πρίντεζη νοκ άουτ από το δεύτερο δεκάλεπτο και πέντε παίκτες να παίζουν πάνω από 30 λεπτά, ο Ολυμπιακός ανέβασε στροφές στο δεύτερο ημίχρονο και συνέτριψε 80-59 τον ΠΑΟΚ.

Μέσα από τη ρακέτα σκόραραν οι δύο ομάδες μέχρι τα πρώτα πέντε λεπτά, με τον Ολυμπιακό να είχε το ελάχιστο προβάδισμα (9-8). Στη συνέχεια, ο ΠΑΟΚ χτύπησε από την περιφέρεια για να πάει στο +7 (9-16), με τον Πρίντεζη να απαντάει για τους Πειραιώτες και με ένα 9-0, εκείνοι να περνούν μπροστά (18-16). Στα τελευταία δύο λεπτά της πρώτης περιόδου, υπήρχε εναλλαγή στο προβάδισμα, με τους φιλοξενούμενους να το κλείνουν μπροστά (20-22).

Με Αγραβάνη και Μιλουτίνοφ, οι «ερυθρόλευκοι» είχαν το προβάδισμα (25-24), μέχρι τα πρώτα δύο λεπτά της δεύτερης περιόδου. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο ΠΑΟΚ ανέβασε στροφές και πέρασε μπροστά (25-28), με τους Χρυσικόπουλο και Τζέφερσον να τον διατηρούν στο +5 (29-34), μέχρι το 17’. Στα εναπομείναντα λεπτά, οι παίκτες του Μπλατ εκμεταλλεύτηκαν τον Μιλουτίνοφ στο «ζωγραφιστό» και έτσι πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι 36-34.

Φορτσάτος μπήκε στο δεύτερο μέρος ο Ολυμπιακός με τον Μιλουτίνοφ να τον στέλνει στο +7 (43-36). Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να επιστρέψουν με σουτ από την περιφέρεια, αλλά οι ΛεΝτέι και Βεζένκοβ έστειλαν τους Πειραιώτες στο +10 (54-44), στα μισά. Εκεί, οι παίκτες του Μπλατ χαλάρωσαν, με τον Χάτσερ να μειώνει (54-49), στο 27’. Αλλά, η απάντηση της ομάδας του Πειραιά ήταν καλές άμυνες, πλήρης έλεγχος των ριμπάουντ και ένα 6-0 για το +11 (60-49), στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Κακός ρυθμός με εκατέρωθεν άστοχα σουτ και από τις δύο ομάδες στα πρώτα πέντε λεπτά της τέταρτης περιόδου, με τον Ολυμπιακό να διατηρεί την απόστασή του (65-54). Ο «Δικέφαλος του Βορρά» συνέχισε την τρομερή αστοχία του, όχι όμως οι «ερυθρόλευκοι», οι οποίοι με τρία απανωτά τρίποντα από Βεζένκοβ και ΛεΝτέι (σε μία μέτρια μέρα έξω από τα 6,75μ.) πήγαν στο +20 (74-54), στο 37’, κλειδώνοντας ουσιαστικά τη νίκη που ήρθε με το τελικό 80-59, ενώ νωρίτερα η διαφορά είχε φτάσει στο μέγιστο +24 (80-56).

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 36-34, 60-49, 80-59

Α1: Τελευταία Ενημέρωση