«Μπλόκο» στο Βελιγράδι για τον Ολυμπιακό!

Έχασε από τον Ερυθρό Αστέρα με 81-76

Στο Βελιγράδι έκανε… στάση ο Ολυμπιακός!

Οι Πειραιώτες έχασαν το μυαλό τους στα τελευταία τέσσερα λεπτά απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα, ο οποίος νίκησε 81-76 και έτσι τους έριξε στο 9-5.

Με τρίποντο του Σλούκα το σκορ ήταν στο 69-69 στο 36’, αλλά οι κακές άμυνες και οι επιθετικές επιλογές που ακολούθησαν, έδωσαν την ευκαιρία στους Σέρβους να κάνουν επιμέρους σκορ 9-1 (78-70) μέχρι το 39’ και ουσιαστικά η πλάστιγγα να γείρει υπέρ τους.

Με τους Φαλ, Βεζένκοφ, Παπανικολάου, Ντόρσεϊ και Γουόκαπ ξεκίνησε ο Ολυμπιακός. Κάκιστη αρχή από τους «ερυθρόλευκους», καθώς τα εύκολα λάθη τους έδιναν πόντους στο τρανζίσιον για τον Ερυθρού Αστέρα και το υπέρ του 9-2, στα πρώτα τέσσερα λεπτά. Με τους Ντόρσεϊ και Βεζένκοφ οι Πειραιώτες απάντησαν επιθετικά, αλλά τα τρίποντα κρατούσαν σταθερά μπροστά τους Σέρβους (17-10), στο 7’. Με κάποιες άμυνες και τα επιθετικά ριμπάουντ, οι παίκτες του Μπαρτζώκα μείωσαν στο καλάθι (17-15), αλλά η αστοχία και δύο βολές του Ιβάνοβιτς διαμόρφωσαν το 19-15 της πρώτης περιόδου.

Ο Μάρτιν κρατούσε επιθετικά τον Ολυμπιακό, όμως αμυντικά οι παίκτες του Μπαρτζώκα ήταν πολύ νωθροί και έτσι ο Ερυθρός Αστέρας διατηρούσε την απόστασή του (26-21) και στην αρχή της δεύτερης περιόδου. Με την είσοδο του ΜακΚίσικ, οι Πειραιώτες βρήκαν ενέργεια και στις δύο πλευρές του παρκέ και πλησίασαν στον πόντο (29-28), στο 16’. Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε με ένα σερί του Κάλινιτς για το +6 (34-28), αλλά στα τελευταία λεπτά η καλή άμυνα «μπλόκαρε» τους Σέρβους και με τα σουτ έξω από τα 6,75μ. των Λαρεντζάκη και Σλούκα, ο Ολυμπιακός πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ του 38-36.

Οι Ντόρσεϊ και Βεζένκοφ έστειλαν τον Ολυμπιακό στο +5 (36-41) στην αρχή του δεύτερου μέρους, αλλά τα τρίποντα του Νταβιντόβατς έβαλαν ξανά μπροστά (45-43) τον Ερυθρό Αστέρα. Ο Ντόρσεϊ εξακολουθούσε να ήταν πολύ «ζεστός» και έτσι οι Πειραιώτες απάντησαν εκ νέου για το +4 (49-53), στο 27’. Ωστόσο, από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι παίκτες του Μπαρτζώκα έχασαν το μυαλό τους, κάνοντας το ένα φθηνό λάθος πίσω από το άλλο, με τους γηπεδούχους να το εκμεταλλεύονται αυτό και να κάνουν ένα 7-0 (56-53), μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου.

Με καλές άμυνες που του έδωσαν σερί 5-0 μπήκε ο Ολυμπιακός στο τέταρτο δεκάλεπτο, για το προβάδισμα (56-58). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, το παιχνίδι ήταν μία σου και… μία μου, με τους Πειραιώτες να κρατούνταν μπροστά (64-66), μέχρι το 35’. Εκεί, οι δύο μεγάλα σουτ των Γουόλτερς και Κάλινιτς έστειλαν τους γηπεδούχους στο +3 (69-66), με τον Σλούκα να απαντά με τρίποντο για την ισοφάριση (69-69), στο 36’. Όμως, οι Γουόλτερς και Μίτροβιτς ήταν ασταμάτητοι επιθετικά, οι παίκτες του Μπαρτζώκα δεν σκόραραν ούτε με… αίτηση και έτσι ο Ερυθρός Αστέρας πήγε στο +8 (78-70), στο 39’. Πλέον, το παιχνίδι δεν είχε... γυρισμό για τους Πειραιώτες, οι οποίοι ηττήθηκαν με το τελικό 81-76.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 36-38, 56-53, 81-76

Α1: Τελευταία Ενημέρωση