Με στυλ και Παππά το 2-0 ο Παναθηναϊκός!

Εύκολα και χαλαρά ο Παναθηναϊκός! Οι «πράσινοι» με όπλο την άμυνα και με κορυφαίο τον Παππά (17 π.) επικράτησαν 84-67 του ΠΑΟΚ, έκαναν το 2-0 και ετοιμάζονται να «σκουπίσουν» τη σειρά στην Πυλαία..

Έτοιμος να βγάλει τις... σκούπες ο Παναθηναϊκός Superfoods!

Χωρίς να συναντήσει εκ νέου κάποια σοβαρή δυσκολία, οι «πράσινοι» επικράτησαν στο ΟΑΚΑ του ΠΑΟΚ με 84-67, διαμόρφωσαν το 2-0 στη σειρά και πλέον θα ταξιδέψουν στην Πυλαία για τον αγώνα της Τρίτης (29/5) με μοναδικό στόχο την τρίτη νίκη που θα τους στείλει οριστικά στους τελικούς, περιμένοντας πιθανότατα τον Ολυμπιακό μόλις φτάσει κι εκείνος στις τρεις νίκες επί του Προμηθέα.

Κορυφαίος για τους «πράσινους», που είχαν τελειώσει το παιχνίδι από το πρώτο κιόλας ημίχρονο, ήταν ο ορεξάτος και εύστοχος (6/8 εντός πεδιάς και 3/4 τρίποντα) με 17 πόντους, ενώ την ευκαιρία άρπαξε ο Λεκαβίτσιους που είχε 10 πόντους σε 19 λεπτά συμμετοχής.

Ωστόσο, το μεγάλο όπλο του Παναθηναϊκού ήταν η άμυνά του, κρατώντας πολύ χαμηλά τον ΠΑΟΚ, ενώ είναι χαρακτηριστικό, ότι ο μοναδικός διψήφιος για την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου ήταν ο Πέτεγουεϊ με 11 πόντους, με τον ίδιο όμως να δηλώσει «παρών» στην τέταρτη περίοδο, όταν πια ήταν πολύ αργά για την ομάδα του.

Με καταιγισμό από τα 6,75 άρχισε την αναμέτρηση ο Παναθηναϊκός, καθώς με τρία συνεχόμενα τρίποντα (δύο από τον Σίνγκλετον και ένα από τον Τζέιμς) έκανε πολύ γρήγορα το 9-0, ωστόσο ο ΠΑΟΚ απάντησε με δικό του 9-0, δείχνοντας ικανός να μην μείνει πολύ πίσω στο σκορ από τόσο νωρίς στο παιχνίδι με τον Χαραμπόπουλο να ισοφαρίζει με τρίποντο. Παρ’ όλα, οι «πράσινοι» αποδεικνύοντας ότι είναι σε εξαιρετική κατάσταση αυτό τον καιρό και με ηγέτη τον Καλάθη ξέφυγε και πάλι (18-11) ενώ ο Παππάς με καλάθι και φάουλ πήγε για πρώτη φορά τη διαφορά στους 10 (21-11). Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε στο 24-13 με τρίποντο του Ρίβερς και ένα καλάθι του Τζάκσον.

Στη δεύτερη περίοδο ο ΠΑΟΚ θέλησε να πιάσει στον ύπνο τον Παναθηναϊκό, μπαίνοντας φουριόζος στο παρκέ και με ένα γρήγορο 4-0 διά χειρός Κατσίβελη και Πέτεγουεϊ, μείωσε στους 7 (24-17) ενώ στη συνέχεια έπειτα από μία τεχνική ποινή στον Βουγιούκα, διότι εκνευρίστηκε λόγω του καταλογισμού ενός φάουλ, οι Θεσσαλονικείς μείωσαν σε 27-23 με τον Πέτεγουεϊ να σκοράρει από τα 6,75. Οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ είχαν κολλήσει επιθετικά, αφού δεν μπορούσαν καλά-καλά να βάλουν βολές, ωστόσο μετά το τάιμ-άουτ στα μέσα της περιόδου, οι «πράσινοι» πάτησαν γκάζι. Με καλάθι και φάουλ του Λοτζέσκι, η διαφορά πήγε εκ νέου σε διψήφια τιμή (35-25) ενώ ο ίδιος με βολές την έστειλε στους 14 (39-25). Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, ο Παππάς είχε στήσει το δικό του σόου με κάθε τρόπο (τρίποντα και δίποντα), στέλνοντας τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με το σκορ στο 46-30.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με τον Παππά να συνεχίζει ακάθεκτος βρίσκοντας το δρόμο και πάλι από τα 6,75, με τον Έλληνα γκαρντ να διαμορφώνει το 49-30 και το 54-37, δίνοντας απαντήσεις στους πόντους των Γκος και Κατσίβελη. Στο 27’ το σκορ έφτασε στο 59-40 ενώ ο «καυτός» Παππάς που είχε συνδεθεί για τα καλά με το αντίπαλο καλάθι από τη γραμμή του τριπόντου έκανε το 62-42, βάζοντας τους τίτλους τέλους στην αναμέτρηση εν όψει της τέταρτης περιόδου, αφού το +18 (62-44) δεν άφηνε περιθώρια αμφισβήτησης και σασπένς.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να διασκεδάσει τις εντυπώσεις όπως στο πρώτο παιχνίδι, μειώνοντας τη διαφορά, με ατομικές προσπάθειες του Πέτεγουεϊ ή του Λάκι Τζόουνς, αλλά στην άλλη πλευρά του παρκέ, ο Λεκαβίτσιους έβαζε τους δικούς του πόντους ενώ ο Τζέιμς είχε διάθεση για ασίστ, κάνοντας ευτυχισμένους είτε τον Όγκαστ, είτε τον Μήτογλου, αφού αμφότεροι πήραν την ευκαιρία τους. Το 84-67 ήταν ο επίλογος για το 2-0 και πλέον η σειρά μεταφέρεται στην Πυλαία, εκεί που ο Παναθηναϊκός θέλει να βγάλει... σκούπες και να κάνει το 3-0.

Α1: Τελευταία Ενημέρωση