Με σούπερ Παπαπέτρου πέρασε από το Περιστέρι ο Παναθηναϊκός

Μίλησε ο αρχηγός για τον Παναθηναϊκό στο Περιστέρι! Οι «πράσινοι» βρέθηκαν σε πολύ δύσκολη θέση κόντρα στο σύνολο του Σωτήρη Μανωλόπουλου που ήταν μπροστά στο σκορ ακόμα και με 12 πόντους (55-43), αλλά ο Ιωάννης Παπαπέτρου το πήρε πάνω του. Ο διεθνής φόργουορντ ήταν καυτός στην τέταρτη περίοδο και σε συνδυασμό με την άμυνα που έσφιξε σε μεγάλο βαθμό, ο Παναθηναϊκός έτρεξε επιμέρους σκορ 13-26 και πήρε τη νίκη στο Περιστέρι με 74-68.

Οι Περιστεριώτες παρά το γεγονός ότι έχασαν τον Καράμπελα πριν από το τζάμπολ και τον Γκουτιέρες στη διάρκεια της δεύτερης περιόδου, ήταν εξαιρετικά αξιόμαχοι (καμία σχέση με τα προηγούμενα ματς πρωταθλήματος) και προσέφεραν ένα πολύ δύσκολο τεστ για την ομάδα του Όντεντ Κάτας πριν από το ματς με την Εφές.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Παπαπέτρου με 17 πόντους (οι 12 στην τελευταία περίοδο), ενώ καθοριστικός ήταν ο Κασελάκης, που μπήκε πρώτη φορά στην τρίτη περίοδο, βάζοντας ένα κρίσιμο τρίποντο και δίνοντας μεγάλη ενέργεια στον… κοιμισμένο μέχρι εκείνη την ώρα Παναθηναϊκό.

Από την άλλη πλευρά, πρώτος σκόρερ του ματς ήταν ο Πέτεγουεϊ (21π.), ενώ τον ακολούθησε ο ΜακΛίν με 15π.

Αρκετά… χαλαρή ήταν η πρώτη περίοδος, καθώς τον πρώτο λόγο είχαν οι επιθέσεις και οι ατομικές εμπνεύσεις των παικτών, γεγονός που ευνόησε σε μεγάλο βαθμό τον Πέτεγουεϊ και το Περιστέρι, χτυπώντας σε κάθε ευκαιρία στον αιφνιδιασμό, με τους «πράσινους» να έχουν κάκιστες επιστροφές. Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο προβάδισμα, με τον Μπέντιλ και Μήτογλου να «απαντούν» στους Πέτεγουεϊ και ΜακΛίν, αλλά ο τελευταίος λόγος άνηκε στον Σαλούστρο που με buzzer-beater από το κέντρο έκλεισε την πρώτη περίοδο (24-21).

Η ανταγωνιστικότητα του Περιστερίου δεν ξύπνησε τον Παναθηναϊκό, που έδειχνε να είναι σε ρυθμό προπόνησης. Ο Πέτεγουεϊ συνέχιζε να φορτώνει πόντους το «πράσινο» καλάθι είτε με σουτ είτε με διεισδύσεις στο «ζωγραφιστό» (42-34), τη στιγμή που ο Κάτας βρήκε ανέλπιστη επιθετική λύση με τον Δίπλαρο, καθώς με δικό του τρίποντο, το ημίχρονο έκλεισε στο 42-37.

Τα παράπονα του Ισραηλινού τεχνικού ήταν έντονα, καθώς πολύ νωρίς το Περιστέρι είχε αποδεκατιστεί και στη φροντ-λάιν (από τέσσερα φάουλ οι Σκορδίλης, Τζόουνς, Τσαϊρέλης), αλλά οι παίκτες του δεν μπορούσαν να στοχεύσουν μέσα στη ρακέτα και τον Παπαγιάννη, ώστε να πάρουν εύκολους πόντους, έχοντας μπλοκάρει στην επίθεση. Το Περιστέρι μέσω της άμυνάς του, βρήκε ρυθμό στην επίθεση, περνώντας για πρώτη φορά με διψήφιο αριθμό στο σκορ (50-39) με τρίποντο του Πέτεγουεϊ, ενώ η διαφορά πήγε και στους 12 (55-43, με δίποντο του Τζόουνς. Τότε, ο Κάτας βρήκε ακόμα μία ανέλπιστη λύση, καθώς πέταξε το «χαρτί» Κασελάκης και αυτός τον δικαίωσε, καθώς έβγαλε άμυνες και με τρίποντο (55-46) ξεκόλλησε την ομάδα του, με την περίοδο να κλείνει στο 55-48.

Στην τελευταία περίοδο μίλησε ο αρχηγός. Το Περιστέρι προσπάθησε να παραμείνει ζωντανό με τις τρίποντες «βόμβες» των ΜακΛίν (58-52) και Βασιλόπουλου (61-55), αλλά το μομέντουμ είχε γυρίσει. Με νέο τρίποντο του Κασελάκη έγινε το 61-60 και στη συνέχεια ανέλαβε ο Παπαπέτρου, που με δικούς του πόντους έκανε το 65-74, χωρίς μάλιστα να χάσει σουτ. Την ίδια στιγμή, η άμυνα των φιλοξενούμενων ήταν επιπέδου… Euroleague, κάτι που «γονάτισε» το ήδη εξουθενωμένο Περιστέρι. Το παιχνίδι είχε πάρει τον δρόμο του και παρά το τρίποντο του Βασιλόπουλου (68-74), ακολούθησαν άστοχες επιθέσεις εκατέρωθεν, με το σκορ να μην αλλάζει στο τελευταίο λεπτό.

Τα δεκάλεπτα: 24-21, 45-37, 55-48, 64-78