Με Καλάθη και Παππά έκανε τη… δουλειά ο Παναθηναϊκός κόντρα στο μαχητικό Περιστέρι!

Έστω και… καθυστερημένα, ο Νικ Καλάθης και ο Νίκος Παππάς κέρασαν για τη γιορτή τους, με τους δύο γκαρντ να παίρνουν από το χεράκι τον ελλιπέστατο (και χωρίς καθαρό «τριάρι») Παναθηναϊκό και να τον καθοδηγούν στη δύσκολη νίκη επί του αξιόμαχου Περιστερίου στο ΟΑΚΑ (80-75).

Ο ομογενής γκαρντ του «τριφυλλιού» σταμάτησε στους 20 πόντους και μοίρασε 9 ασίστ, ενώ ο 28χρονος γκαρντ σημείωσε 20 πόντους και κράτησε όρθια την ομάδα του κυρίως στο πρώτο ημίχρονο. Κάπως έτσι, η ομάδα του Πασκουάλ έκανε το «7 στα 7» στο πρωτάθλημα, γιάτρεψε εν μέρει τις πληγές που της άφησαν οι 3 διαδοχικές ήττες στην Ευρωλίγκα και περιμένει με… ηρεμία την Νταρουσάφακα την Παρασκευή.

Από την άλλη, το σύνολο του Πεδουλάκη -που αντιμετώπισε την πρώην ομάδα του- υπέστη την πρώτη ήττα του στο φετινό πρωτάθλημα (7-1), όμως άφησε θετικότατες εντυπώσεις και δεν τα παράτησε παρ’ ότι βρέθηκε να χάνει με 19 πόντους. Κορυφαίους για τους φιλοξενούμενους ο εντυπωσιακός Χάροου, που πέτυχε 17 πόντους, σημαντική και η βοήθεια του Σκορδίλη (11 πόντοι, 10 ριμπάουντ).

Ο ελλιπής Παναθηναϊκός, αφού έπαιζε δίχως καθαρό «τριάρι» λόγω των απουσιών των Παπαπέτρου, Λοτζέσκι, Αντετοκούνμπο, ξεκίνησε… γκαζωμένος και με αρκετή όρεξη το παιχνίδι, ενώ δεν επέτρεψε στο Περιστέρι να βρει εύκολους πόντους. Οι «πράσινοι» με κεφάτους τον Παππά και τον Τόμας ξέφυγαν με +10 (15-5) στα μισά της περιόδου, ωστόσο δεν είχαν την ανάλογη συνέχεια.

Κι αυτό διότι «χαλάρωσε» η άμυνά τους, ενώ επιθετικά δεν έβρισκαν λύσεις. Έτσι, η ομάδα του Πεδουλάκη έτρεξε επιμέρους σκορ 11-2 για να πλησιάσει σε απόσταση αναπνοής (18-16 στο 8’. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με 3 πόντους από τον Καλάθη (ένα λέι-απ και ½ βολές) από τη μία μεριά και ένα καλάθι του Βασιλόπουλου από την άλλη, με τους πρωταθλητές Ελλάδας να βρίσκονται στο +3 (21-18).

Η ομάδα των δυτικών προαστίων ανέκτησε αυτοπεποίθηση μετά από το νωχελικό ξεκίνημά της και με πρωταγωνιστές τον νεοφερμένο Κάλαχαν και τον Μουράτο, έφτασε να προηγείται 25-27 (13’). Ένα σερί 5-0 έφερε ξανά μπροστά στο σκορ τον Παναθηναϊκό (30-27 στο 14’), ενώ τα επόμενα 5 λεπτά οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στην πρωτοπορία.

Με ένα «ξέσπασμα» του Καλάθη, που πέτυχε 4 διαδοχικούς πόντους με εντυπωσιακά καλάθια, οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα στο +4 (43-39). Από την άλλη πλευρά, οι Περιστεριώτες σημείωσαν 28 πόντους μέσα από το «ζωγραφιστό» (12 εξ αυτών σε αιφνιδιασμούς).

Και στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, η ομάδα του Πεδουλάκη αντιστάθηκε σθεναρά στους πρωταθλητές Ελλάδας (51-50 στο 24’). Εντούτοις, οι «πράσινοι» βελτίωσαν την αμυντική συμπεριφορά τους, κράτησαν περίπου 4 λεπτά δίχως πόντο τους φιλοξενούμενους και με σερί 18-0 έφτασαν στη μεγαλύτερη διαφορά τους στο παιχνίδι (69-50 στο 28’).

Το Περιστέρι όμως δεν τα παράτησε και εκμεταλλευόμενη τη «γυμνή» ρακέτα του Παναθηναϊκού, απάντησε με δικό του 6-0 στο τελευταίο δίλεπτο της τρίτης περιόδου, η οποία έκλεισε με την ομάδα του Πασκουάλ στο +13 (69-56).

Οι «πρίγκιπες της δυτικής όχθης» συνέχισαν την αντεπίθεσή τους και στην τέταρτη περίοδο μετατρέποντας το 72-57 του 32’ σε 72-64 σε διάστημα 2,5 λεπτών. Μάλιστα, πλησίασαν ακόμα περισσότερο (76-71 στο 38’) και έφτασαν να διεκδικούν τη νίκη. Εντούτοις, ο Λάνγκφορντ «σκότωσε» τους φιλοξενούμενους και έδωσε ανάσα στην ομάδα του με ένα μεγάλο τρίποντο (79-71) στα 105 δευτερόλεπτο πριν το φινάλε του αγώνα.

Ένα σερί 4-0 έδωσε ελπίδες στους φιλοξενούμενους (79-75), όμως ο Ντάνιελ αστόχησε στη συμπληρωματική βολή από το φάουλ που κέρδισε στα 30 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος του αγώνα και ουσιαστικά καταδίκασε την ομάδα του. Με ½ βολές του Λάνγκφορντ, ο οποίος σημείωσε και τους 8 τελευταίους πόντους του «τριφυλλιού», διαμορφώθηκε το τελικό 80-75 για τον Παναθηναϊκό, που πέτυχε το «7 στα 7» στο πρωτάθλημα (σ.σ. μοναδική αήττητη ομάδα) και άφησε πίσω του τις 3 συνεχόμενες ήττες στην Ευρωλίγκα.

Από την άλλη, το Περιστέρι υπέστη την πρώτη του ήττα στο φετινό πρωτάθλημα (7-1), αλλά κρατάει την καλή εικόνα του για 35 περίπου λεπτά και την αυταπάρνηση που έδειξε.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 43-39, 69-56, 80-75.

Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Παππάς 20 (7/10 εντός παιδιάς), Λάσμε 4, Μήτογλου, Λεκαβίτσιους 3, Τόμας 13 (9 ριμπ.), Παπαγιάννης 2, Γκιστ 2, Σακελλαρίου, Καλάθης 20 (9 ασίστ), Καλαϊτζάκης, Βουγιούκας 4, Λάνγκφορντ 12.

Περιστέρι (Πεδουλάκης): Βασιλόπουλος 7 (6 ριμπ.), Χάροου 17 (4 ασίστ), Γκρέι 8 (4 ασίστ), Σίρκο, Ντάνιελ 11, Μουράτος 6 (5 ριμπ.), Σκορδίλης 11 (10 ριμπ.), Φιλιππάκος, Αγραβάνης, Μπέντιλ 6, Καράμπελας, Κάλαχαν 9.

Α1: Τελευταία Ενημέρωση