Με φόρα από την Πυλαά η ΑΕΚ

Πέρασε από την έδρα του Χολαργού

Τρένο χωρίς… τερματικό σταθμό η ΑΕΚ, που συνέχισε με φόρα από το διπλό στην Πυλαία την Τρίτη για το Basketball Champions League και πέρασε από την έδρα του Χολαργού (70-81) πατώντας το γκάζι στην τέταρτη περίοδο.

Κορυφαίοι για την ομάδα του Μπάνκι οι Ματσιούλις (16 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Θίοντορ (13 πόντοι), από… κοντά και ο Σάκοτα (11 πόντοι). Για τους ηττημένους ξεχώρισαν οι Γιάνκοβιτς (17 πόντοι, 5 ριμπάουντ), Φιτζπάτρικ (15 πόντοι).

Βέβαια, αυτή η νίκη αποδείχθηκε... πύρρειος για την «Ένωση», καθώς τραυματίστηκε ο Θίοντορ και υπάρχει ανησυχία ενόψει της ρεβάνς με τον ΠΑΟΚ (13/3, 19:30).

Η ΑΕΚ συνέχισε από εκεί που… σταμάτησε στην Πυλαία την Τρίτη και ξεκίνησε εντυπωσιακά το παιχνίδι για να προηγηθεί 12-0 στο πρώτο τρίλεπτο! Η ομάδα του Μπάνκι διατηρούσε διψήφια διαφορά (9-21 στο 7’), ωστόσο κάπου εκεί αφυπνίστηκαν οι παίκτες του Χολαργού και βρήκαν λύσεις επιθετικά για να πλησιάσουν στο -6 με το τέλος της πρώτης περιόδου (18-24).

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να την αντεπίθεσή τους και στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου και με πρωταγωνιστή τον Γιάνκοβιτς, πέρασαν μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά (25-24 στο 12’) κι αφού πρώτα «έτρεξαν» σερί 10-0!

Από ‘κει και πέρα, οι δύο ομάδες βάδιζαν… χέρι-χέρι αφού καμία δεν μπορούσε να ξεφύγει. Οι «οικοδεσπότες» πήγαν στο +4 (41-37 στο 18’), ωστόσο η «Ένωση» επανήλθε και με ένα 4-0 ισοφάρισε στο 41-41, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Το ίδιο… αμφίρροπη ήταν και η τρίτη περίοδος, με Χολαργό και ΑΕΚ να εναλλάσσονται στην πρωτοπορία (54-55 στο 25’). Σε εκείνο το σημείο, ο «Δικέφαλος» βελτίωσε την παραγωγικότητά του, κυρίως μέσω Σάκοτα και Τζέιμς, για να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο στο +5 (58-63).

Η τέταρτη περίοδος ανήκε ολοκληρωτικά στην ομάδα του Μπάνκι, που έπαιξε πολύ καλή άμυνα και με σερί 7-0 απομακρύνθηκε πάλι με διψήφια διαφορά (58-70 στο 32’). Το μόνο που κατάφεραν οι παίκτες του Λυκογιάννη ήταν να μειώσουν στους 8 (62-70 στο 34’).

Πάλι όμως η «Ένωση» βρήκε εύκολους πόντους και απομακρύνθηκε εκμεταλλευόμενη και τη νευρικότητα των γηπεδούχων (64-78 στο 37’). Το μόνο που έμενε να διαπιστωθεί ήταν η τελική διαφορά αφού οι παίκτες των φιλοξενούμενων δεν επέτρεπαν στον Χολαργό να πλησιάσει. Το τελικό 70-81 απέδωσε… δικαιοσύνη και χάρισε στην ΑΕΚ το 3ο σερί ροζ φύλλο αγώνα, αλλά και 13ο στο πρωτάθλημα (13-5).

Τα δεκάλεπτα: 18-24, 41-41, 58-63, 70-81.