«Λύγισε» από την Μπαρτσελόνα ο… συγκινητικός Παναθηναϊκός!

Παρά την τεράστια προσπάθεια για το επικό comeback στο τελευταίο λεπτό

Παρά τη μέτρια εικόνα του στο μεγαλύτερο μέρος του δεύτερου μέρους, ο Παναθηναϊκός κατέβαλε μεγάλη προσπάθεια να κάνει την επική ανατροπή, αλλά ηττήθηκε 85-82 από την Μπαρτσελόνα, μέσα στο ΟΑΚΑ.

Έτσι, με το 0/2 στη «διαβολοβδομάδα» οι «πράσινοι» υποχώρησαν στο 4-12, ενώ από την άλλη οι Καταλανοί παραμένουν μόνοι στην κορυφή, βελτιώνοντας το ρεκόρ τους στο 14-2.

Με τους Παπαγιάννη, Γουάιτ, Παπαπέτρου, Μέικον και Σαντ-Ρος ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός. Κάκιστη αρχή από τους «πράσινους», καθώς με τη νωθρή τους άμυνα επέτρεψαν στην Μπαρτσελόνα να νιώθει άνετα και να πάει στο 2-10, σε μόλις δύο λεπτά. Στη συνέχεια, το «τριφύλλι» βρήκε σκορ με Γουάιτ και Παπαπέτρου, αλλά ο Λαπροβίτολα εξακολουθούσε να ήταν ορεξάτος και έτσι οι «μπλαουγκράνα» ξέφυγαν στο +9 (12-21), στο 7’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο ρυθμός του ματς ανέβηκε κατακόρυφα. Η πρώτη αντίδραση των γηπεδούχων ήρθε με την «τροφοδότηση» του Παπαγιάννη για τη μείωση στο -4 (19-23), με τον Κούριτς να απαντά με τρίποντο, αλλά τον Παναθηναϊκό μέσα από την άμυνά του και τον Νέντοβιτς να κάνει σερί 7-0 (26-26), μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου.

Το ίδιο ορεξάτος συνέχισε ο Νέντοβιτς και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Παναθηναϊκό όχι μόνο να παίρνει το προβάδισμα, αλλά να φτάνει στο +5 (34-29), στο 12’. Οι Καταλανοί προσπάθησαν να μείνουν στο ματς με τα επιθετικά ριμπάουντ, αλλά η «πράσινη» άμυνα εξακολουθούσε να ήταν πιεστική με τους Σαντ-Ρος, Γουάιτ και Παπαπέτρου να στέλνουν τη διαφορά στο +13 (48-35), στο 17’. Στα τελευταία λεπτά, οι παίκτες του Πρίφτη έκαναν λάθη, με τον Μίροτιτς να το εκμεταλλεύεται αυτό και να σπρώχνει την ομάδα του Σάρας σε επιμέρους σκορ 1-6 (49-41) μέχρι την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου.

Χωρίς συγκέντρωση στην άμυνα μπήκε ο Παναθηναϊκός στο δεύτερο μέρος, με τους Λαπροβίτολα και Σμιτς να μειώνουν αρχικά στο -4 (52-48), στο 22’. Ο Αργεντινός γκαρντ συνέχισε να ήταν «πονοκέφαλος» για τους «πράσινους», όπου με τη… βοήθεια του Μίροτιτς, η Μπαρτσελόνα έκανε την ανατροπή και πήγε στο +3 (56-59), στο 26’. Η εξέλιξη αυτή χάλασε το μυαλό των παικτών του Πρίφτη και στις δύο πλευρές του παρκέ, με τους «μπλαουγκράνα» να παίρνουν σωρεία επιθετικών ριμπάουντ και να φτάνουν στο +6 (60-66), κρατώντας το προβάδισμά τους μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου (64-68).

Τα χαμένα ριμπάουντ του Παναθηναϊκού και ο Ντέιβις έστειλαν την Μπαρτσελόνα στο +8 (64-72), στο 32’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ακολούθησε ένα… ρεσιτάλ αστοχίας και λαθών και από τους δύο, με τους Καταλανούς όμως να διατηρούν την απόσταση ασφαλείας τους (68-76), μέχρι το 37’. Στη συνέχεια, ο Μίροτιτς έστειλε τους φιλοξενούμενους στο +9 (72-81) στο 39’. Όμως, οι απανωτές άμυνες και ο Νέντοβιτς έβαλαν τους «πράσινους» ξανά στο ματς, με τη διαφορά να πέφτει στο καλάθι (79-81), στα 20’’ πριν τη λήξη. Με 2/2 βολές του Μίροτιτς και ένα τρομερό τρίποντο του Νέντοβιτς, η διαφορά μειώθηκε στον πόντο (82-83), στα 4’’. Εκεί, πήγε γραμμή ο Κούριτς, ο οποίος κάνοντας 2/2, διαμόρφωσε το τελικό 82-85.

Τα δεκάλεπτα: 26-26, 49-41, 64-68, 82-85