Ιστορικός διασυρμός για τον Παναθηναϊκό στο Βελιγράδι

Το χειρότερο ευρωπαϊκό βράδυ της ιστορίας του...

Βαριά... άρρωστος ο Παναθηναϊκός. Στο Βελιγράδι και στο «Aleksandrar Nikolic Hall» εμφανίστηκε μόνο το... φάντασμα των «πρασίνων», οι οποίοι υπέστησαν ιστορική ήττα χάνοντας με +33 από τον Ερυθρό Αστέρα και με 81-48, στην πιο βαριά ήττα της ευρωπαϊκής ιστορίας τους.

Το.... συνονθύλευμα που παρουσίασε ο Δημήτρης Πρίφτης δεν είχε αρχή, μέση και τέλος, με αποτέλεσμα να παραδοθεί άνευ όρων στους Σέρβους.

Σε ένα βράδυ που θα μείνει ανεξίτηλα γραμμένο με... μαύρα γράμματα στην ιστορία του συλλόγου, δεν δούλεψε τίποτα σωστά για το «τριφύλλι» το οποίο ολοκλήρωσε το ματς με 13.6% στο τρίποντο (3/22), αλλά και 20 λάθη για οκτώ ασίστ, ενώ παράλληλα επέτρεψε στον Ερυθρό να πάρει δώδεκα επιθετικά ριμπάουντ.

Κάπως έτσι, ο Παναθηναϊκός έπεσε στην προτελευταία θέση της Euroleague, έχοντας φτάνοντας τις έξι ήττες στις πρώτες οκτώ αγωνιστικές. Κορυφαίος για τους γηπεδούχους - που ανέβηκαν στο 3-5 - ήταν ο Ουόλτερς με 18 πόντους. Από τον Παναθηναϊκό μόνο ο Ντάριλ Μέικον διασώθηκε με 15 πόντους.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με τους Πέρι, Σαντ-Ρος, Παπαπέτρου, Έβανς και Παπαγιάννη στη βασική του πεντάδα, μπαίνοντας αρκετά συγκεντρωμένος στο κομμάτι της άμυνας. Με τους Παπαγιάννη και Σαντ-Ρος να βρίσκουν εύκολα καλάθια από κοντά, το «τριφύλλι« προηγήθηκε 6-2 στο 3'.

Κάπου εκεί όμως ο «διακόπτης» έπεσε ξαφνικά για την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη, δίνοντας τη δυνατότητα στον Ερυθρό Αστέρα να κυριαρχήσει πλήρως και στις δύο άκρες του. Με τον Ουόλτερς να πετυχαίνει τους δέκα πρώτους πόντους της ομάδας του, οι Σέρβοι έτρεξαν ένα σερί 14-0 ανεβάζοντας τη διαφορά στο +10 (16-6 στο 7'). Οι «πράσινοι» συνδέθηκαν με το αντίπαλο καλάθι μετά από 4:20' με κάρφωμα του Παπαγιάννη, τον οποίον νωρίτερα οι γηπεδούχοι σημάδευαν και «χτυπούσαν» αρκετά στην άμυνα. Με ένα μικρό σερί στο τέλος, ο Ερυθρός έκλεισε το δεκάλεπτο στο +13 και το 21-8.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά και με ένα «τετράποντο» του Μέικον και ένα δίποντο του Φλόιντ ροκάνισε τη διαφορά (21-14 στο 12'). Δύο διαδοχικά λάθη του Φέρελ όμως επέτρεψαν στον Ερυθρό να βρει 4 εύκολους πόντους και να ξαναπάει τη διαφορά σε διψήφια τιμή (25-14).

Τα πολλά και αβίαστα λάθη των «πρασίνων» όμως (13 στο πρώτο ημίχρονο), σε συνδυασμό με την... εκνευριστική αστοχία πίσω από τα 6.75μ. (1/10 τρ.) κρατούσαν στα... ρηχά τους φιλοξενούμενους. Με ένα νέο «ξέσπασμα» της ομάδας του Ράντονιτς και με ένα επιμέρους σκορ 10-2 εκτόξευσε τη διαφορά στο +19 και το 39-20 στο 19'. Στο τελευταίο λεπτό, ο Σαντ-Ρος με σπουδαίες άμυνες και καλάθια στον αιφνιδιασμό μάζεψε λίγο τη διαφορά για το 39-26 του ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο εξελίχθηκε ακριβώς όπως και το πρώτο δεκάλεπτο, με την ιστορία δυστυχώς να επαναλαμβάνεται για τον Παναθηναϊκό. Με τον Σαντ-Ρος να είναι ο μόνος που πάλευε και έβγαζε «νεύρο» και τσαγανό από το «τριφύλλι», ο Ερυθρός χτυπούσε όπως και όποτε ήθελε την αντίπαλη άμυνα. Με ένα σερί 7 πόντων, ο Ερυθρός ανέβασε ξανά τη διαφορά στο +19 (51-32 στο 27'), ενώ στα τελευταία λεπτά εκμεταλλευόμενος τα φάουλ του Παναθηναϊκού έφτασε μέχρι και το +21 στο τέλος του δεκαλέπτου (57-36) από τη γραμμή των βολών.
Ερυθρός Αστέρας-Παναθηναϊκός: 81-48

Ο διασυρμός του Παναθηναϊκού συνεχίστηκε και στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο. Ανήμποροι να αποτρέψουν έναν ιστορικό διασυρμό και με τον Μέικον να είναι ο μοναδικός παίκτης που το... πάλευε ακόμα, οι «πράσινοι» όχι μόνο δεν μπόρεσαν να κρατήσουν τη διαφορά σε αυτά τα επίπεδα, αλλά βρέθηκαν πίσω ακόμα και με +36 (81-45), με την τελευταία κόρνα και το 81-48 να δίνει τέλος σε ένα... εφιαλτικό βράδυ για τον Παναθηναϊκό.

Τα δεκάλεπτα: 21-8, 39-26, 57-36, 81-48

MVP: Εκείνος που έκανε τη διαφορά για τον Ερυθρό Αστέρα ήταν ο Νέιτ Ουόλτερς με 18 πόντους (6/10 διπ., 2/2 τρ.), 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα. Μάλιστα, ήταν εκείνος που τόσο στην αρχή του αγώνα, όσο και στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου πέτυχε κρίσιμα σουτ μην επιτρέποντας στον Παναθηναϊκό να ροκανίσει τη διαφορά και να επιστρέψει στο ματς.

Το στατιστικό που έκανε τη διαφορά: Ο Παναθηναϊκός σούταρε με μόλις 13.6% πίσω από την γραμμή του τριπόντου, έχοντας 3/22 σουτ. Ένα ακόμα στατιστικό που που έκανε τη διαφορά ήταν τα 20 λάθη για μόλις 8 ασίστ από τους παίκτης του Δημήτρη Πρίφτη.

Α1: Τελευταία Ενημέρωση