Έριξε κατοστάρα στο Λαύριο αλλά έχασε τον Νέντοβιτς ο Παναθηναϊκός

Με τον Έβανς να κάνει ρεκόρ πόντων με την πράσινη φανέλα

Έβανς λαμπρός οδήγησε τον Παναθηναϊκό στο ροζ φύλλο στην αναμέτρηση με το αξιόμαχο Λαύριο (102-83) στο ΟΑΚΑ για την 9η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Ο Αμερικανός φόργουορντ έκανε ρεκόρ καριέρας με την πράσινη φανέλα (22 πόντοι με 10/13 εντός παιδιάς), ενώ είχε άξιο συμπαραστάτη τον Σαντ-Ρος (19 πόντοι).

Η 7η συνεχόμενη νίκη του «τριφυλλιού» στο πρωτάθλημα (7-1) πάντως αποδείχθηκε πύρρειος, αφού τραυματίστηκε στην 4η περίοδο ο Νέντοβιτς, ο οποίος γύρισε το πόδι του και θέτει αν αμφιβόλω την παρουσία στο παιχνίδι με την Άλμπα για την Ευρωλίγκα (10/12).

Από την άλλη, για τους φιλοξενούμενους, που υποχώρησαν στο 4-5, ξεχώρισαν οι Γερομιχαλός (16 πόντοι), Μουράτος (15 πόντοι) και Κάρτερ (12 πόντοι, 8 ασίστ).

Οι δύο ομάδες ήταν αρκετά άστοχες στις πρώτες επιθέσεις τους, με συνέπεια το χαμηλό σκορ (2-3 στο 3’). Κάπου εκεί πήρε μπρος ο Νέντοβιτς για τον Παναθηναϊκό, που έτρεξε επιμέρους σκορ 11-3 και απομακρύνθηκε (17-10 στο 6’), με τους φιλοξενούμενους να βρίσκουν σκορ μόνο από την περιφέρεια. Με τον Έβανς να δίνει λύσεις, το «τριφύλλι» ξέφυγε ακόμα περισσότερο (22-13 στο 8’), ενώ έκλεισε το δεκάλεπτο με +13 (29-16).

Οι «πράσινοι» έφτασαν μέχρι και το +15 (31-16), αλλά το Λαύριο ανέβασε στροφές επιθετικά και με σερί 13-0, ψαλίδισε τη διαφορά και ισοφάρισε (36-36 στο 16’), εκμεταλλευόμενο την αστοχία των γηπεδούχων, που έμειναν άποντοι για περίπου 4,5 αγωνιστικά λεπτά.

Οι παίκτες του Πρίφτη αντέδρασαν μετά το τάιμ άουτ που ζήτησε ο Έλληνας τεχνικός και με τον Σαντ-Ρος να μπαίνει στην εξίσωση, έτρεξαν σερί 9-0 και απομακρύνθηκαν εκ νέου (45-36 στο 19’), ενώ ολοκλήρωσαν το ημίχρονο με «αέρα» 5 πόντων (49-44).

Ο Έβανς συνέχισε το κρεσέντο του και στην εκκίνηση της 3ης περιόδου και οδήγησε επιθετικά τον Παναθηναϊκό, που έσφιξε και την άμυνά του, με συνέπεια να αποκτήσει πάλι διψήφια διαφορά (63-51 στο 25’). Παρ’ όλα αυτά, οι «μεταλλωρύχοι» δεν τα παράτησαν και με επιμέρους σκορ 7-2, μείωσαν στο φινάλε του δεκαλέπτου (73-66).

Με τον Κάρτερ να αναλαμβάνει δράση, το Λαύριο πλησίασε ακόμα περισσότερο στην αφετηρία της 4ης περιόδου (75-72 στο 32’), ωστόσο το «τριφύλλι» ξέφυγε κάπως (83-75 στο 34’), αν και έχασε τον Νέντοβιτς, ο οποίος γύρισε το πόδι του και πήγε στον πάγκο.

Σε εκείνο το σημείο οι «πράσινοι» αγρίεψαν και με τους Παπαγιάννη, Κασελάκη να παίρνουν τη σκυτάλη στο σκοράρισμα, έτρεξαν σερί 8-0 και καθάρισαν τη νίκη (94-81 στο 38’). Το τελευταίο δίλεπτο ήταν διαδικαστικό, με τον Παναθηναϊκό να φτάνει σε κατοστάρα (102-83).

Τα δεκάλεπτα: 29-16, 49-44, 73-66, 102-83