Απουσίες και κούραση λύγισαν την ΑΕΚ

Το πάλεψε όσο μπορούσε κόντρα στην Στρασμπούρ

Το πάλεψε όσο μπορούσε η ΑΕΚ, το κυνήγησε με πάθος και θέρμη στο πρώτο ημίχρονο, εκεί όπου παρά τις πολλές απουσίες κοίταξε στα μάτια και ακολούθησε τον ξέφρενο ρυθμό της Στρασμπούρ, ωστόσο στο δεύτερο ημίχρονο «λύγισε» και γνώρισε βαριά ήττα 91-73 στη Γαλλία.

Παρά την έκταση του σκορ, η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου αξίζει συγχαρητήρια για την υπερπροσπάθεια που έκανε, καθώς πέρα από τις γνωστές απουσίες των Σλότερ, Μορέιρα, Γόντικα, Ζήσης, Γιάνκοβιτς και Γκίκα, λίγο πριν το ματς τραυματίστηκε και ο Μαυροειδής, αφήνοντας την ομάδα χωρίς κλασικό center. Έτσι, η ΑΕΚ έπεσε στο 2-1 ρεκόρ, ωστόσο παραμένει στα χέρια της η πρόκριση στο Final 8 του BCL.

Συγκινητικός ήταν ο Μόουζες, ο οποίος παρά το γεγονός πως έπαιζε με έντονους πόνους, ολοκλήρωσε το ματς με 15 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ από κοντά ακολούθησε και ο Κέιθ Λάνγκφορντ με 20 πόντους.

Για τους Γάλλους, που με το αποψινό «ροζ» φύλλο αγώνα έμειναν ζωντανή στην υπόθεση πρόκρισης, ξεχώρισαν οι Κόλσον και Τζέφερσον με 18 πόντους έκαστος.

Το ματς:

Λάνγκφορντ, Κατσίβελης, Μόουζες, Ρογκαβόπουλος και Χρυσικόπουλος ξεκίνησαν το ματς για την ΑΕΚ, με την έλλειψη center να είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα που είχε να διαχειριστεί ο Ηλίας Παπαθεοδώρου. Οι Γάλλοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι, και έτρεξαν ένα γρήγορο 7-0 στα πρώτα δύο λεπτά. Μετά το αρχικό μούδιασμα, η «Ένωση» έδειξε να εγκλιματίζεται στις συνθήκες του αγώνα και με τον Χρυσικόπουλο να πετυχαίνει έξι μαζεμένους πόντους μείωσε στο 11-6 στο 4', ενώ από τα χέρια του Λάνγκφορντ πλησίασε και στους τρεις (15-12, στο 6').

Από εκείνο το σημείο και έπειτα όμως, η Στρασμπούρ πάτησε το πόδι στο γκάζι, βρήκε ελεύθερα σουτ από την περιφέρεια και με ένα επιμέρους σερί 11-2 ανέβασε για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφια νούμερα (26-15, στο 9'), με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται 31-18 για το +13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η «Ένωση» έδειξε πάθος, αλλά και μεγάλα ψυχικά αποθέματα. Ανέβασε ένταση, πιέζοντας τους Γάλλους, οι οποίοι έκαναν εύκολα το λάθος. Απολαυστικός ο Μόουζες, ο οποίος παρά το πρόβλημα που είχε, έδωσε πολλές μάχες, πετυχαίνοντας έντεκα πόντους στη δεύτερη περίοδο!

Η ΑΕΚ, έτρεξε ένα 6-0 στις αρχές της περιόδου, μειώνοντας στο 31-24 (12'). Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να παίζουν σε υψηλούς ρυθμούς και να ροκανίζουν τη διαφορά, μειώνοντας στους τρεις τη διαφορά μετά από αρκετή ώρα, με κλέψιμο και κάρφωμα του Μόουζες στο 15' (38-35). Οι φωνές του Λασί Τουοβί όμως, ξύπνησαν τους Γάλλους οι οποίοι βρήκαν ρυθμό στην επίθεση, ανεβάζοντας γρήγορα τη διαφορά και πάλι σε διψήφια νούμερα (50-39, στο 18'). Το τρίποντο του Λάνγκφορντ όμως στο τέλος, έστειλε την ΑΕΚ στο ημίχρονο στο -7 (52-45).

Στην τρίτη περίοδο, η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου ξέμεινε από δυνάμεις, κάτι απολύτως λογικό, αφού ο ξέφρενος ρυθμός του πρώτου ημιχρόνου, αλλά και οι πολλές απουσίες άφησαν τα σημάδια τους στην «Ένωση». Ενδεικτικό είναι πως η ΑΕΚ είχε πετύχει μόλις δύο πόντους στα πρώτα 5:30 λεπτά του δεκαλέπτου, με τη Στρασμπούρ να χτίζει μια διαφορά στους +16 (63-47). Χρυσικόπολουλος και Μέικον βρήκαν κάποια μεγάλα σουτ, ωστόσο οι Γάλλοι ήταν αποτελεσματικοί στην επίθεση, κλείνοντας την περίοδο με σκορ 73-58.

Διαδικαστικού χαρακτήρα το τελευταίο δεκάλεπτο, καθώς το παιχνίδι είχε ουσιαστικά κριθεί. Λίγο η κούραση, λίγο η απογοήτευση από την διαφαινόμενη ήττα και την έκταση του σκορ, «λύγισαν» τα πόδια των φιλοξενούμενων, με το τελικό χτύπημα της κόρνας να βρίσκει νικητές τους γηπεδούχους με 91-73.

Τα δεκάλεπτα: 31-18, 52-45, 73-58, 91-73