Ζορίστηκαν, αλλά πέρασαν και βλέπουν Χιτ οι Μπακς του Γιάννη

Προκρίθηκαν επί των Ορλάντο Μάτζικ

Παρότι έκαναν τα εύκολα δύσκολα, οι Μπακς κέρδισαν για τέταρτη σερί φορά τους Μάτζικ και με 118-104 έφτασαν στο 4-1 που τους δίνει το εισιτήριο για τα ημιτελικά της Ανατολής. Εκεί θα έχουν πολύ υψηλότερο εμπόδιο, τους Χιτ, που εδώ και μέρες «σκούπισαν» τους Πέισερς (4-0), σε μια σειρά που θα αρχίσει τη Δευτέρα.

Το Μιλγουόκι έδειχνε να έχει τον έλεγχο του αγώνα εξ αρχής και όλα έμοιαζαν να τελειώνουν όταν στο τρίτο δωδεκάλεπτο η διαφορά έφτασε και στους 23. Ωστόσο με αντεπίθεση διαρκείας και καταιγισμό τριπόντων, το Ορλάντο πλησίασε στους τρεις (96-93) στην τελευταία περίοδο, την ώρα που ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν από τα τέλη της τρίτης περιόδου στον πάγκο με πέντε φάουλ. Ο Μάρβιν Γουίλιαμς με δύο τρίποντα και ένα κερδισμένο επιθετικό φάουλ έδωσε τις λύσεις στα «ελάφια» που ξεμάκρυναν και πάλι φτάνοντας στη νίκη.

Ο Greek Freak, αν και λόγω των φάουλ περιορίστηκε σε 28 λεπτά συμμετοχής, γέμισε τη στατιστική του με 28 πόντους (3/5 βολές, 8/11 δίποντα, 3/6 τρίποντα), 17 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 τάπα και 3 λάθη. Καλό παιχνίδι έκανε και ο Κρις Μίντλετον με 21 πόντους, 10 ριμπάουντ και 7 ασίστ, ενώ 16 πόντους και 7 ριμπάουντ είχε ο Μπρουκ Λόπεζ για το Μιλγουόκι που είχε περισσότερα τρίποντα (16/45) από δίποντα (24/43).

Ο Νίκολα Βούτσεβιτς με 22 πόντους, 15 ριμπάουντ και 5 ασίστ ξεχώρισε και πάλι από τους Μάτζικ, για τους οποίους ολοκληρώθηκε η σεζόν.

Δωδεκάλεπτα: 26-21, 67-50, 100-79, 118-104